Jump to content

Ξέρει κανείς από χάμστερ;


Recommended Posts

Δύο από τα πολλά κατοικίδια μου είναι δύο χαμστεράκια ''ρώσικα''. Είναι τ' αγαπημένα μου, γιατί μου τα κανε δώρο ο φίλος μου :) . Ένα αρσενικό και ένα θυληκό, το θέμα είναι ότι έχουν αρχίσει να τσακώνονται πολύ άσχημα, και πέφτουν πολλά δαγκώματα και τσιρίδια. Είναι κανείς εδώ που ξέρει από χαμστεράκια;;;;;;;;;;

post-7963-1227458243_thumb.jpg post-7963-1227458258_thumb.jpg

O Craven και η Ρόζαλιν αντίστοιχα....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα ζευγαρι...??

προσπαθησε να αλλαξεις λιγο το ντεκορ μεσα στο κλουβι...

σιγουρεψου λιγο για την πρωτη μου ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ζευγάρι πρέπει να ναι, σίγουρα. Το κλουβί είναι μεγάλο, έχει 3 πατώματα, μια ρόδα ένα σπιτάκι, σωλήνες και φυσικά ποτίστρα και ταιστρα. Λες να ναι πολύ μικρός ο χώρος γι' αυτά; Τα χω χωρίσει τώρα, γιατί η θυληκιά έχει χτυπήσει και φοβάμαι :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι γνωριζω τα χαμστερ οπως και ολα τα τρωκτικα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα στην οσφρηση,και το γεγονος οτι γινονται επιθετικα συνηθως συμβαινει οταν δεν προερχονται απο τον ιδιο κοινο χωρο αλλα απο διαφορετικα κλουβια οπου και εχουν μεγαλωσει ερχονται σε επαφη στο ιδιο κλουβι....

ΥΓ.ξανασιγουρεψου 100% οτι ειναι ζευγαρι και δεν ειναι του ιδιου φυλλου....

Link to comment
Share on other sites

Είναι από το ίδιο μαγαζί..... Φχαριστώ πάντως, θα μιλήσω και μ' ένα συγγενή κτηνίατρο να σιγουρέψω ότι μιλάμε για αγόρι-κορίτσι, αν και από το κατάστημα αυτό του είπαν....

απο οτι γνωριζω τα χαμστερ οπως και ολα τα τρωκτικα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα στην οσφρηση

Θ' αλλάξω και το πριονίδι τους, μήπως στρεσάρονται από την μυρωδιά.... Αν και καθαρό είναι, δεν πάνε 4 μέρες που τ' αλλαξα..

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε ολα καλα,και μακαρι να ειχα περισσοτερες γνωσεις επι του θεματος για να σε βοηθησω καλυτερα...

αν μιλουσαμε πχ για κανα φυτεμενο... :):P

Link to comment
Share on other sites

Τα χάμστερ θεωρούνται (και είναι) μοναχικά ζώα και εκεί που ζουν (είτε στις στέπες της Σιβηρίας είτε στις ερήμους της Συρίας) ζουν συνήθως μοναχικά και συνευρίσκονται μονο για αναπαραγωγή (απ' ότι έχω διαβάσει) ενώ δεν ανέχονται το έαν το άλλο γαι πολύ καιρό.

Βέβαια ξέρω και ανθρώπους που συμπεριφέρονται σαν χάμστερ αλλά αυτό είανι μάλλον άσχετο :)

Κατά συνέπεια, γενικά κρατάμε ένα μόνο του γιατί περισσότερο κακό του κάνουμε παρά καλό αν του φέρουμε παρέα. Μάλιστα αν τα βρουν και αρχίσουν να γεννάνε (και μάλλον αυτό συμβαίναι τώρα με τον αρσενικό να πλησιάζει τη θηλυκιά με πονηρό σκοπό) τότε ετοιμαστείτε για πραγματικά δύσκολες καταστάσεις. Αν είναι και τα δύο ίδιου φύλου τα ίδια και χειρότερα.

Πόσο καιρό τα έχετε μαζί ; Επίσης, τα λεγόμενα ρώσικα ή Σιβηρίας είναι αρκετά πιο δύστροπα και άγρια από τα κλασικά (αν και μικρότερα από τα κλασικά, όσο μπόι τους λείπιε τόσο δύστροπα είναι συχνά)

Link to comment
Share on other sites

Τα χω δυο μήνες τώρα.... Τι να κάνω, να τα κρατάω σε χωριστά κλουβιά;

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να ειχαν ειδη ζευγαρωσει τοσο καιρο που τα εχεις. Μπορεις να καταλαβεις και μονη σου αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο. Γυρισε το και κοιτα θα δεις εχουν μεγαλη διαφορα τα γεννητικα τους οργανα. Τα δικα μου τσακονονταν και το αποτελεσμα ηταν να μου στηπισει ο ενας ο βρωμιαρης το μωρο μου και να πεθανει απο γαγκρενα ο Μπεν μου. Χωρισε τα να εισαι σιγουρη πως θα ζησουν και να τους δινεις λιγο φαγητο για να σου ζησουν περισσοτερο καιρο. Αληθεια τι τα ταϊζεις;

Link to comment
Share on other sites

Μια τροφή της vitakraft και ηλιόσπορους ανάλατους φυσικά

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι και τα 2 αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τους δινεις φυστικια (αναλατα) αυτα με το κελυφος που τρωει ο Σουπερ Γκουφι χιχιχι τρελενονται οταν τους εδινα, μαρουλια αγγουρακι για νερο. ΝΕρο πινουν απο μπουκαλακι ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Από ειδική ποτίστρα.... Λες να τους αρέσει το μαρούλι; Πάντως θα τα χωρίσω... δεν το ρισκάρω με δαγκωματιές και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Robovski είναι? Είχα παλιά και μάλιστα είχαν φτάσει καμιά 20αριά με τις γέννες, ήτταν το πρώτο (άδειο) ενυδρείο μου απο plexi glass :P

Νομίζω οτι απλά δεν τα βρίσκουν, αν θες δοκίμασε να ανταλλάξεις με κάποιο άλλο το πιο επιθετικό, εμένα ήταν χουζούρικα και αγαπημένα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα δίνω με τίποτα.... είναι δώρο του αγοριού μου και τ' αγαπώ όπως είναι.... Απλώς θα τα χω χωριστά και δεν θα δω παιδάκια, δεν πειράζει, χαλάλι :):P

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις χαμστεράκια θα σου έλεγα να πάρεις ένα πιρανχάκι, να το ρίξεις στο πριονίδι τους, να βιντεσκοπείς την ώρα που το τρώνε και να το βάλεις στο Youtube.... παγκόσμια πρωτοτυπία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε;;;; Θα πάρουν την εκδίκηση του είδους τους για όλα αυτά τα κακόμοιρα χαμστεράκια που κάποιοι βλάκες τα ταίζουν στα πιράνχα και τα βιντεοσκοπούν....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ξερεται τι νοστιμα που ειναι τα χαμστερακια??? Ασε.... Τα ζηλευω που τα τρωει το τερατακι μου :P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown:

Περα απο την πλακα ειναι πολυ μακαβριο.... Ενταξει εδω και οταν το φιδι το τρωει ειναι φρικη (για το χαμστερ) αλλα εστω το σκοτωνει πριν... Εκεινα απο την αλλη το κοματιαζουν μεχρι θανατου.. πολυ κακο για το τιποτα... :bowdown::buttrock::buttrock:

{Αννα μην σκεφτεις να χρησιμοποιησεις το δικο μου πιρανχα :) }

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πιράνχα για τα δικά σου χάμστερ; Αυτό κι αν θα ταν μακάβριο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεται τι νοστιμα που ειναι τα χαμστερακια??? Ασε.... Τα ζηλευω που τα τρωει το τερατακι μου :P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown:

Περα απο την πλακα ειναι πολυ μακαβριο.... Ενταξει εδω και οταν το φιδι το τρωει ειναι φρικη (για το χαμστερ) αλλα εστω το σκοτωνει πριν... Εκεινα απο την αλλη το κοματιαζουν μεχρι θανατου.. πολυ κακο για το τιποτα... :bowdown::buttrock::buttrock:

{Αννα μην σκεφτεις να χρησιμοποιησεις το δικο μου πιρανχα :) }

Η μ@λ@κί@ δεν είναι ότι τα τρώνε... Είναι ότι τα ξεσκίζουν! Αν τα "ρουφούσαν" με κάποιο τρόπο, θα έμενε η γούνα τους και θα είχες τσάντες, ζώνες, γάντια και άλλα πολλά! Το τερπνόν δια του ωφελίμου!!!

ΥΓ: Γίνομαι κάφρος, ε?

Link to comment
Share on other sites

Η μ@λ@κί@ δεν είναι ότι τα τρώνε... Είναι ότι τα ξεσκίζουν! Αν τα "ρουφούσαν" με κάποιο τρόπο, θα έμενε η γούνα τους και θα είχες τσάντες, ζώνες, γάντια και άλλα πολλά! Το τερπνόν δια του ωφελίμου!!!

ΥΓ: Γίνομαι κάφρος, ε?

0χ-α-0αχ-0χα0-χ-χ0α0-ααχ0-αχ-0α0-χχα0-χ

εχεις ρεντα σημερα :):P:buttrock::buttrock::glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ γινεσαι καφρος, στα δικά σου χάμστερ κάνε ό,τι θες, τα δικά μου άστα στην ζωούλα τους :):P:glare::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...