Jump to content

Καλως σας βρηκα!


bak

Recommended Posts

Γεια και χαρα σε ολους τους ενυδρειοφιλους! Προσφατα εγινα κι εγω ενας απο σας με ενα rio 180 της juwel.Το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο ενος χρονου και αφου επλυνα την αμμο και μερικα ξυλα (χωρις να τα βρασω) τα τοποθετησα μεσα μαζι με νερο, αντιχλωριο και καψουλες βακτηριων και περιμενω να στρωσει η κατασταση... μια εβδομαδα εχει περασει.Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι η υπαρξη (ή δημιουργια) μικροσκοπικων σαλιγκαριων πανω σε καποια απο τα ξυλα και στο τζαμι δυο - τρεις μερες μετα την προσθεση νερου καθως και χνουδιου σε ενα απο τα ξυλα. Τι κανω τωρα; Τα βγαζω ολα και ξαναπλενω (ή μαλλον βράζω?) ή συνεχιζω τη διακοσμηση και σιγα σιγα προσθετω ψαρια (αφου ισως πρωτα κανω τεστ νερου?).Εχω ακολουθησει τις οδηγιες για αρχαριους που παρατιθενται στο forum παντως.Συγγνωμη εαν το θεμα αυτο αναλυεται καπου αλλου κι ευχαριστω προκαταβολικα για την παρεα και τις συμβουλες σας! Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

τα σαλιγγαρια προφανως προυπηρχαν.

εκτος αν εβαλες φυτα μεσα κ μεταφερθηκαν απο αυτα.

οπως κ ναχει δεν ηρθε κ η συντελεια του κοσμου. υπαρχουν τροποι να απαλλαγεις.

αν μπορεις ανεβασε μια φωτο απο το χνουδι που λες κ συνεχισε το στρωσιμο.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς τον φίλο μας :P καλως ήρθες στον θαυμαστό κοσμο των ενυδρείων!

Το λοιπόν αγαπητέ..bak

1.Τα σαλιγκάρια αρχικά (εφόσον δεν πρέπει να είναι πολλά) τα αφαιρείς με το χέρι (αφου το ξεβγάλεις καλά)

2.Το χνούδι πιθανόν,να είναι κάποιος άκακος μύκητας που εμφανίστηκε επειδη το ενυδρείο είναι σε διαδικασία στρωσήματος, ο οποίος θα φύγει μόνος του ή με την άφιξη κάποιου αλγοφάγου ψαριού.

Καλή συνέχεια...και απόλαυσε τη διαδικασία του στησίματος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ιδου οι φωτο απο το χνουδι που δημιουργηθηκε μονο στο συγκεκριμενο ξυλο ... και απο τα μικροσκοπικα σαλιγκαρακια πανω στα ξυλα (χωρις να εχω βαλει ακομα φυτα)... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ιδου οι φωτο απο το χνουδι που δημιουργηθηκε μονο στο συγκεκριμενο ξυλο ... και απο τα μικροσκοπικα σαλιγκαρακια πανω στα ξυλα (χωρις να εχω βαλει ακομα φυτα)... τι λετε?post-9879-1227655557_thumb.jpgpost-9879-1227655577_thumb.jpg

post-9879-1227655677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βλέπεις κάτι κοινό;;;; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...16711&st=40 (δημοσίευση 48 )

Οσο για τα σαλιγκάρια...χεράκι

Καλύτερα να ανοίξεις καινούργιο θέμα στην ενότητα "αρχάριοι γλυκού νερού" και να καταθέσεις εκει όλες σου τις απορίες!

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...