Jump to content

ποιες συνθηκες για ανουμπιες


drosos

Recommended Posts

εχω ένα ενυδρειο γεματο με ανουμπιες δυο χρονων. Προσφατα εβαλα δυο figure 8 puffers. Γνωριζω οτι πρεπει κανονικα να μετατραπει σε υφαλμυρο.

Το ερωτημα είναι μεχρι ποια πυκνοτητα αντεχουν οι ανουμπιες που με ενδιαφερουν περισσοτερο?

ευχαριστω προκαταβολικα

drosos

Link to comment
Share on other sites

Tα figure 8 είναι παφεράκια και γλυκού νερού, αν και νιώθουν εξίσου καλά σε συνθήκες υφάλμυρες :)

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας figure 8 puffer και προς αποφυγη παρεξηγήσεων, εννοείς το Tetraodon Biocellatus, σωστά;

Το ψάρι αυτό ΔΕΝ ειναι γλυκού νερού, αλλά υφάλμυρου. Είναι λάθος να μείνει σε γλυκό νερό για μεγάλο διάστημα καθώς γίνεται πιο ευάλωτο σε ασθένιες και μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

Σταδιακά θα πρέπει να του αυξήσεις την αλατότητα μέχρι να φτάσει περίπου στο 1.008.

Νομίζω οτι μακροπρόθεσμα οι ανούμπιες θα τα φτύσουν σε αυτήν την αλατότητα. Γύρω στο 1.004 με 1.005 πιστεύω πως δε θα 'χουν πρόβλημα, σε μεγαλύτερες αλατότητες νομίζω οτι θα εμφανίσουν προβλήματα. Ξεκίνα να αυξάνεις σταδιακά την αλατότητα και παρακολούθα πως τα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΑΡΑ ΑΜΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ 1000 ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΕΝΝΟΩ 1002 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

1.002 είναι πολύ λίγο για τα biocellatus

Το επιθυμητό επίπεδο είναι 1.005 - 1.008

ΕΝΝΟΩ 1002 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

1.002 είναι πολύ λίγο για τα biocellatus

Το επιθυμητό επίπεδο είναι 1.005 - 1.008

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΖΩ 1 ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...