Jump to content

Eheim Automatic Feeder Twin 3582


sarevock

Recommended Posts

eheim_futterautomat_twin_3582_z1.jpg

Ερχονται διακοπες, χριστουγεννα, πασχα καλοκαιρια...

Ολο και καπου θα παμε ολοι μας, αλλος πολλες μερες αλλος λιγες...

Η ερωτηση μου ειναι αν το συγκεκριμενο προιον της Eheim ειναι αξιοπιστο και σε γενικες γραμμες αν αξιζει τα λεφτα του.

ή αν προτεινεται καποιο αλλη αξιοπιστη ταιστρα...

Thanks! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

δεν την εχω χρησιμοποιησει η συγκεκριμενη παιρνει 2 φαγητα.οποτε σε περιπτωση που χρησιμοποιεις ποικιλια τροφων δειχνει να ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Την έχω!

Τα συν της είναι ότι έχει πολύ καλό προγραμματισμό. Μπορείς να κάνεις παπάδες. Επίσης δέχεται 2 ειδών τροφές. Τέλος είναι πολύ καλό ότι δεν ακουμπάει το στόμιο της στο καπάκι. Τα καλοκαίρια κυρίως, με την εξάτμιση, οι άλλες ταϊστρες "στομώνουν" από την υγρασία και δεν πέφτει τροφή.

Το μείον της έιναι ότι δεν έχει μεγάλο όγκο. Σε μένα κράταγε 5 μέρες. Επίσης παρουσιάζεται πρόβλημα όταν κάνεις χερήση ανεμιστήρων. Αν δουλεύουν οι ανεμιστήρες και ξεκινήσει να ταϊζει, όλη η τροφή πέφτει έξω. Γι 'αυτό το λόγο έγώ έκανα μία πατέντα με χρονοδιακόπτη και όρισα τις ώρες λειτουργείας της ταϊστρας να μην δουλεύουν οι ανεμιστήρες.

Γενικώς, δεν έχω βρει ακόμα κάποιο είδος ταϊστρας που να με ικανοποιεί πλήρως. Είμαι στο ψάξιμο,,,

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω αρκετές ταίστρες όπως και τις δύο της EHEIM παραθέτω πρώτα

μία σύγκριση της 3582 με την 3581

Υπέρ της 3582:

Δυνατότητα δύο ειδών τροφών (ή δύο μειγμάτων)

Σχετικά καλύτερος προγραμματισμός

(τρεις φορές κάθε διαμέρισμα ημερησίως και μέχρι πέντε νομίζω ρυθμίσεις περιστροφής του κοχλία που αυξάνει ή μειώνει την ποσότητα με διαφορετικές ρυθμίσεις σε κάθε κοχλία)

Δυνατότητα αυτόματου προγραμματισμού μίας ημέρας νηστείας ανά κοχλία.

Δυνατότητα τυχαίας συχνότητας ταίσματος (άχρηστη δυνατότητα κατά τη γνώμη μου)

Ψηλά σχετικά (δεν μουλιάζει η τροφή)

Μπορείς να βάλεις και τροφές που σε άλλες ταίστρες μουλιάζουν

Κατά της 3582:

Δεν υπάρχει δυνατότητα να "κλείσεις" το στόμιο και να μην ταίσει κάποια συγκεκριμένη φορά όταν για

παράδειγμα θέλεις δώσεις ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή (όπως εύκολα μπορείς να κάνεις με την 3581).

Απλά πρέπει να ακυρώσεις το πρόγραμμα (δύσκολο) ή να την μετακινήσεις ή να βγάλεις τους κοχλίες.

Χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερη τρύπα στο καπάκι για να πέφτουν οι τροφές οι οποίες πέφτουν από αρκετά ψηλότερα κιόλας.

Εϊναι τουλάχιστον διπλάσια σε όγκο από τις συνήθεις.

Αν θέλεις να ταίσεις χειροκίνητα πέρα από τον προγραμματισμό δηλαδή,

είναι πιο άβολο γιατί τα πλήκτρα είναι πίσω και κάθετα

κάτι που πρακτικά σημαίνει ότι για να πατήσεις το κουμπί χειροκίνητου ταίσματος

πρέπει να την κρατάς και στη θέση της με το ένα χέρι, εκτός αν την έχεις καλά κολλημένη κάτι που δεν γίνεται.

Ενώ η 3581 έχει το γνωστό μεγάλο ωραίο πλήκτρο επάνω το οποίο απλά πατάς.

Τέλος, η 3581 είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ η πιο αθόρυβη ταίστρα που έχω δοκιμάσει (και έχω δοκιμάσει πολλές)

Ούτε αυτή μουλιάζει εύκολα γιατί το άνοιγμα είναι από πάνω

Δέχεται όμως μόνο ένα μείγμα και θα έλεγα καλύτερα όχι flakes

Έχει και ένα εσωτερικό ανεμιστηράκι που γυρίζει όταν ταίζει για να ξηραίνει την τροφή και να την ανακατώνει μεσα στο κάνιστρο της (δεν κάνει και πολλά αλλά κάτι είναι)

Συμπέρασμα: Κατά τη γνώμη μου αγοράστε δύο 3581 στην τιμή (περίπου) της μίας 3582.

Πολύ καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου είναι και η mixo της hydor

ειδικά η ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη εφόσον την χρησιμοποιείτε σε χώρο

όπου δεν σας πειράζει ο θόρυβος που κάνει κάθε φορά που ταίζει

Επίσης φτηνή και καλή είναι η καινούργια της Juwel με πολύ λιγότερους αυτοματισμούς αλλά επαρκής.

Με τους ανεμιστήρες της ψύξης νομίζω ότι όλες έχουν πρόβλημα.

Όταν γυρίζουν οι ανεμιστήρες, αν η τρύπα ταίσματος είναι εκεί κοντά (αλλά και μακριά να είναι το ίδιο θα συμβεί), η τροφή εξανεμίζεται κυριολεκτικά παντού έξω από το ενυδρείο.

Για τον όγκο της 3582 νομίζω ότι είναι μάλλον επαρκής, μου φαίνεται περίεργο stormtrooper που σου τελείωνε σε πέντε μέρες (καλά πόσο τάιζες ?? :) )

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά επειδή και εγώ είμαι στο ψάξιμο για αυτόματη ταΐστρα έχει δοκιμάσει κανένας καμια από αυτές..

(και δυστυχώς δεν βρήκα σε κανένα μαγαζί στην αθηνα)

http://www.drsfostersmith.com/product/prod...cfm?pcatid=4464

http://saltaquarium.about.com/cs/autofeede...fishmatef14.htm

έχουν το καλο ότι βάζεις όσο θέλεις στην κάθε θέση και έτσι το τάισμα είναι ακριβώς αυτό που θες να ρήξεις..

έχω μια παλιά eheim αυτή με το βαρελάκι αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί το άνοιγμα στο βαρελάκι δεν ρυθμίζεται και τόσο σωστά με αποτέλεσμα να πέφτει λάθος ποσότητα από αυτή που ήθελα..

αυτές οι καινούργιες eheim που περιγράφεται φαίνονται πολύ πιο αξιόπιστες από αυτή που εγώ έχω αλλα με το τάισμα πως τα πηγαίνουν? μπορεί να κανονίσει κάποιος εύκολα την ποσότητα που θέλει να είναι ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...