Jump to content

Recommended Posts

μολις πριν λιγο παρατηρησα οτι ενα απο τα γκαππυ μου εχει πριστει και φενονται ελαχιστα τα λεπια του.επισης διακρινω οτι τα ματια του εχουν καπως φουσκωσει.εψαξα στον οδηγο της sera για τις ασθενειες των ψαριων και βρηκα τα ιδια συμπτωματα με την ασθενεια dropsy.τι με συμβουλευετε να κανω? :)

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσεις για τις ανάγκες των ψαριών σου, τις παραμέτρους του ενυδρείου σου και πως να μπορείς να τις ελέγχεις

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

Εαν πραγματι ειναι dropsy,ριξε 4 γραμμαρια/λιτρο αλατι της ΑΡΙ,μην ταιζεις τρεις ημερες και

ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.πρωτα απ 'ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση σας.Επανερχομαι μετα απο μια βδομαδακαι και σας εχω νεα.το ψαρακι μου τελικα το εβαλα μεσα σε μια γυαλα για να μην διακυνδινεψω τη ζωη των αλλων ψαριων που ειχα μεσα στο ενυδρειο μου(το ξερω πως αυτο μπορει να μην ηταν το καλυτερο αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη).το νερο που προσθεσα στη γυαλα ηταν περιπου στην θερμοκρασια του ενυδρειου,εβαλα καποια φαρμακα για γενικη θεραπεια και ενα απολυμαντικο για το νερο(για παθογονους οργανισμους οπως βακτηριδια,πρωτοζωα και μυκητες).το ψαρακι φαινεται καλυτερα,εχει ξεπριστει,τα λεπια του δεν προεξεχουν πλεον :rolleyes: .να σημειωθει οτι το ψαρι ταιστηκε μονο μια φορα αυτη τη βδομαδα.τωρα μπορει να επιστρεψει ξανα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει θεραπευτει,ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...