Jump to content

Labido Vs Acei


tanalias

Recommended Posts

γεια σας συναδελφοι.μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι που δεν ξερω?πριν 12 ημερες ενα απο τα acei μου γεννησε και εκανε αρκετα μικρα,οπως ειχα διαβασει και μου αρεσε η ιδεα εφτιαξα σε μια γωνια ενα μικρο βουναλακι απο μικρες πετρες και τα ψαρακια πηγαν και φωλιασαν(σχεδον ολα) εκει.καθε μερα τα εβλεπα να κανουν βολτες και τα χαζευα καθως ειναι η πρωτη γεννα απο τα acei μου.μετα απο 4 ημερες γεννησαν και 2 απο ta labidos μου και το βουναλακι γεμησε απο ψαρακια και απο τα 2 τα ειδη.εδω και 2-3 ημερες δεν εχω δει κανενα μικρο απο τα acei,μηπως τους την επεσαν και τα εδιωξαν απο εκει τα 'κιτρινα'?με αποτελεσμα να γινουν μεζες για καποιους (π.χ maingano)???η μηπως εχουν μπει στα ενδοτερα απο το βοθυναλακι η εχουν αραξει σε καποιο αλλο μερος?αναρωτιεμαι επειδη τα κιτρινα τα μικρα ειναι πιο μεγαλα απο τα μπλε.μπορει να τα σκοτωσαν νε?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρα για να διωξουν το ενα το αλλο..αν υπηρχαν και πιο μεγαλα ισως..αλλα μιλας για πρωτες γεννες. :)

πολυ πιθανο ειναι να κρυβονται..καμια φορα κανεις μερες να τα δεις και μετα τα βλεπεις και εχουν μεγαλωσει κιολας.. :P

παντως μην αγχωνεσαι θα επιζησουν αν εχεις κρυψωνες..ομως ειναι αναποφευκτο να χαθουν μερικα..

αληθεια σε ποσα λιτρα τα εχεις??

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

απο κρυψωνες πιστευω οτι παω καλα ,ειδικα με την στοιβα απο τις μικρες πετρες πρεπει να ειμαι οκ.σε 240 λιτρα τα εχω.απο labido δεν ειναι η πρωτη γεννα,ειναι η τριτη αλλα απο acei η πρωτη.ας ελπισω οτι καπου κρυβονται.οπως και να εχει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε να δούμε καμία φωτό απο το ενυδρείο..... :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17921

εχει αλλαξει απο τοτε βεβαια αρκετα αλλα η φωτογραφικη μηχανη ξεκουραζεται μεσα στην θαλασσα.οταν παρω καινουρια θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο....μου αρέσει πολύ το ξύλο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κανένα νέο από τα acei?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

up

πριν απο περιπου 3 εβδομαδες ειδα ενα acei,απο τοτε που γεννηθηκαν εχουν περασει 2 μηνες,τα labidos εχουν μεγαλωσει και βοβουν συνεχως βολτες.δεν νομιζω τα acei να κρυβονται ακομη.μαλλον κατι κακο τους συνεβει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ομοιοπαθείς... με τα Melanochromis cyaneorhabdos – Maingano.

Τα μικρά γίνονται μεζέ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...