Jump to content

Μαραμένη Ανούμπια


bgs

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να μου μαράθηκε η ανούμπια λόγω ανεπαρκή φωτισμού? Ή επειδή το ενυδρείο είναι ακόμα στο στρώσιμο?

Επίσης η ανούμπια πόσες ώρες φωτισμού χρειάζεται ημερησίως?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η ανούμπια μπορέι να ζήσει ακόμα και με το εξωτερικό φως, χωρίς αυτό του ενυδρείου... Πριν μαραθεί τί παρατήρησες? Κιτρινίλα στα φύλλα ή τριπίτσες?

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα έπαιρναν ένα πολύ σκούρο πράσινο χρώμα και σιγά σιγά μαραινόντουσαν,τρυπίτσες δεν παρατήρησα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα έπαιρναν ένα πολύ σκούρο πράσινο χρώμα και σιγά σιγά μαραινόντουσαν,τρυπίτσες δεν παρατήρησα καθόλου.

Μετρήσεις σιδήρου έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει γιατί όπως είπα, βρίσκομαι ακόμα στο στρώσιμο και υπέθεσα οτι δεν χρειαζότανε.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τοτε η αμμωνια την σκοτωσε??? Το ph δηλαδη...

Δεν ξέρω, αυτό ρωτάω, το ph μου είναι γύρω στο 8 σε αυτή την φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αυτό ρωτάω, το ph μου είναι γύρω στο 8 σε αυτή την φάση.

Θεωρητικά στο 8 δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα... Τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Αν κατάλαβα καλά τα φύλλα μοιάζαν σαν να σαπίζουν/λιώνουν. Αυτό μπορεί να συμβεί από χρήση ενυδρειακού αλατιού ή κάποιου ισχυρού φαρμάκου ή υψηλής θερμοκρασίας... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι συγκεκριμένο! Σίγουρα υπάρχουν και πιο αρμόδιοι!

Μία ακόμα ερώτηση. Που την είχες τοποθετημένη? Πάνω σε ξύλο/πέτρα ή φυτεμένη? Τι χαλίκι/άμμο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Την είχα επάνω σε ξύλο και το υπόστρωμά μου είναι άμμος, εγώ πιστεύω οτι έφταιγε η υψηλή πσσότητα αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα επάνω σε ξύλο και το υπόστρωμά μου είναι άμμος, εγώ πιστεύω οτι έφταιγε η υψηλή πσσότητα αμμωνίας.

Το ζήτημα είναι να μην την είχες φυτεμένη γιατί έχει ιδιαιτερότητα στο φύτεμα. Αφού δεν ήταν φυτεμένη ok από αυτό το θέμα. Τώρα για την αμμωνία δεν ξέρω... Να λιώσει πχ κερατόφυλλο το καταλαβαίνω, αλλά ανούμπια??? :) Μπορεί να είναι και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Ισως να μην ήτανε γραφτό.

Την άλλη εβδομάδα που ελπίζω να τελειώσω επιτέλους το στρώσιμο θα κάνω τις μετρήσεις μου και θα πάρω να βάλω μια άλλη να δω πως θα πάει.

Ο αδερφός μου πάντως που έχει και αυτός στο δικό του ενυδρείο δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...