Jump to content

Help..δεν εχω ιδεα απο ψαρια..!!!


christine

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

εδω και ενα μηνα μου εκαναν δωρο 2 χρυσοψαρα...(αυτα με τις φουσκωμενες κοιλιτσες)..

εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα..απλα κανω οτι μου εχουν πει για την καθαριοτητα και για την τροφη τους..

το ενα ψαρακι εχει λιγες μερες που καθεται στο πατο..στην αρχη οχι συνεχεια...οταν το ειδα ηθελα να το τρομαξω για να αντιδρασει και πραγματι αρχισε να κινειται..οταν το ταιζα ετρωγε κανονικα αλλα λιγοτερο απο το αλλο το οποιο ειναι πιο ζωηρο..τις τελευταιες 2 μερες καθεται ακομα πιο πολυ στον πατο και σημερα που τα ταισα..δεν ασχοληθηκε καν να ανεβει να φαει...παρατηρησα οτι εχασε βαρος.. η τροφη ειναι σαν μικρα μπαλακια..με το ζορι εφαγε 2 αλλα την ιδια ωρα τα εβγαλε..νομιζω πως ειναι αρρωστο..και φοβαμαι μην κολλησει και το αλλο..αυτο που εκανα ειναι να το βαλω καπου χωριστα προς το παρον και να του δωσω λιγη τροφη μηπως γινει τιποτα..αλλα δυστοιχως δεν τρωει..τι αλλο μπορω να κανω? :)

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες. Λυπάμαι για τα ψαράκια σου.

Αν ρίξεις μια ματιά σε άλλα threads και άρθρα θα δεις ότι τα ψαράκια πρέπει να βρίσκονται σε ενυδρειάκι στρωμένο (διαδικασία που κρατά από 2 βδομάδες έως 1 μήνα πριν μπουν τα ψάρια μέσα), αλλιώς οι συνθήκες του νερού τελικά τα σκοτώνουν.

Μην αγχώνεσαι που δεν τρώνε, όταν είναι στα τελευταία τους έτσι αντιδρούν. Αν ξέρεις κάποιον με ενυδρείο κρύου γλυκού νερού δώστα.

Για περισσότερα δώσε μας λεπτομέριες για το ενυδρείο σου, φίλτρο κλπ. Γενικά όμως να ξέρεις δύσκολα τα πράγματα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες, όπως σου είπε και ο φίλος akkornteon εάν δεν έχεις στρώσει το ενυδρείο σου, το πιθανότερο είναι να τα χάσεις τα ψαράκια σου. :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone!

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες.

ενυδρειο ή γυαλα που βρισκονται τα ψαρακια σου.

υπαρχει καποιο φιλτρο ή θερμοστατης?

αν ναι ποσο καιρο δουλευει?

μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια να δουμε αν εχει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...