Jump to content

Συμβίωση-πρόβλημα αρσενικού Guppy


tomd

Recommended Posts

Γειά σας,

αγόρασα προχθές ένα ζεύγος guppy (αρσενικό και θηλυκό) και άλλο ένα ζευγάρι ζωοτόκα που δυστυχώς αυτή την στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του είδους (είναι λίγο πιο μεγαλόσωμα από το θηλυκό guppy και πορτοκαλί με μαύρο περίπου τριγωνικής μορφής σώμα).

Τα αγόρασα βράδυ και τα έβαλα μέσα σε μιάμισυ ώρα περίπου με προσαρμογή χρησιμοποιώντας την σακούλα στην οποία πρόσθετα νερό.

Την επόμενη ημέρα το αρσενικό guppy είχε σκισμένη την ουρά του και σήμερα το πρωί έχουν μείνει τα 2/3 της ουράς.

Τι μπορώ να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - tomd
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε θα πρεπει να μας πεις περισσοτερα για το ενυδρειο σου:

λιτρα, φιλτρο, συνολικους κατοικους και κυριως μετρησεις του νερου σου.

Αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, pH, GH, KH

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι το Juwel Record 800(110 λίτρα). Έχει μέσα χαλίκάκι μέτριας διαμέτρου και διακοσμητικά ψεύτικα(δεν έχω φυτέψει κάτι).

Ρυθμίσεις πριν βάλω τα ψάρια μέσα είναι:

pH=7,8

KH=120-180

GH=150

NO2=0-0,5

NO3=0 (Μετρήσεις με 5 σε 1 καρτελάκι 2 φορές-ως αρχάριος δεν έχω εξοπλιστεί ίσως καλά ακόμη)

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν πήρα χτες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριο ενυδρείο και δεν έχουν ξανακατοικήσει ψαράκια μέσα.

Στρώσιμο δέν ξέρω αν έχει γίνει σωστά μιας και από το κατάστημα που τα αγόρασα μου προτείναν να βάλω βακτηρίδια ανάλογα με τα λίτρα του και την επόμενη να βάλω τα ψάρια.

Εκτός από αυτές τις διαμάχες που φαίνεται να έχω με το guppy όλα φαίνονται normal.

Έγινε επεξεργασία - tomd
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χάσαμε το guppy μας σήμερα το απόγευμα, παρόλη την προσπάθεια πρόσθεσης φαρμάκου για τέτοιου είδους ασθένεια (σάπισμα πτερυγίων).

Σημειωτέον οτι το ασθενές ψάρι παρουσίαζε και συμπτώματα ληθάργου και ακινησία (βέβαια από την αρχή που μεταφέρθηκε στο νέο ενυδρείο δεν έδειχε ζωηρό.Στα τελευταία του είχε κρυφτεί στις τρύπες ενός βράχου.

Τα υπόλοιπα ψάρια δείχνουν ζωηρότητα και κανένα παρόμοιο σύμπτωμα παρόλα αυτά σκέφτομαι οτι πρέπει να συνεχιστεί η θεραπεία μήπως και οφειλόταν σε παράσιτα.

Έγινε επεξεργασία - tomd
Link to comment
Share on other sites

Το σαπισμα των πτερυγιων οφειλεται στην κακη ποιοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το σαπισμα των πτερυγιων οφειλεται στην κακη ποιοτητα του νερου.

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτό που λες κακή ποιότητα νερού?

Γιατί από μετρήσεις σκληρότητας,pH κτλ νομίζω είμαστε εντάξει. Τι άλλο θα πρέπει να προσέχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις ποσο καιρο εκανες το στρωσιμο και με τι συχνοτητα εβαζες τα ψαρια σου μεσα και ποσα, υποθετω πως το στρωσιμο το εκανες μονο με προσθηκη βακτηριδιων;

καθε ποτε τους αλλαζεις νερο και τι ποσοτητα;

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτό που λες κακή ποιότητα νερού?

Γιατί από μετρήσεις σκληρότητας,pH κτλ νομίζω είμαστε εντάξει. Τι άλλο θα πρέπει να προσέχουμε?

Προκειται για βακτηριδιακη μολυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...