Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα υδρόβιοι κηπουροί!

Έχω ένα 60αρι ενυδρείο με νανοκιχλιδες Ν. Αμερικής και αρκετά φυτά που παλεύω να σώσω!

Λοιπόν....

Έχω:

- DIY παροχή διοξειδίου με σκαλιέρα (αυτό με το μπουκάλι και το μείγμα ζάχαρι-μαγιά)

- Ρίχνω λιπάσματα της seachem με την προτεινόμενη δοσολογία (αλλά την σπάω ανα 2 μέρες)

- 2 λάμπες 8Watt η καθεμία, μία ρόζ arcadia ειδική για φυτά και μία απλή ασπρη

- δεν έχω υπόστρωμα αλλά μόνο 4-5 cm λεπτόκοκκη άσπρη άμμο

Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να συνεφέρω κάποια φυτά

Τα περισσότερα φυτά μου κάνουν καφέ κιλίδες, μετά οι κιλίδες γίνονται τρύπες, μετά γίνεται όλο το φύλλο διάφανο και πολύ λεπτό και τέλος πέφτει! (μήπως έχω φυλλοβόλα φυτά και είναι η εποχή τους? :) )

Τί να πω...

Το κυρίως πρόβλημα το έχουν τα Hygrophyla Siamensis

Τα hygrophyla polysperma την ψιλοβγάζουν αλλά δεν μεγαλώνουν αισθητά...

Επειδή η Egeria densa που έχω γίνεται πολύ λεπτη στα φύλλα της αλλά και στον κορμό της και επειδή αρκετά φυτά ρίχνουν πρώτα τα κάτω φύλλα τους σκέφτηκα ότι δεν έχω αρκετό φώς

Αν και πιστεύω ότι για τα ΄λίτρα μου τα Watt μου αρκούν λέω να βάλλω ανακλαστήρες στο καπάκι που δεν έχει ακόμα.... (ίσως βοηθήσει)

Και σαν 2ο βήμα λέω να βάλω και καμια ταμπλέτα υποστρώματος ή να βάλω κάτω από την άμμο φυσικό φυλλοχωμα!

Τι λέτε και εσεις? καμιά ιδέα?

ότι άλλες πληροφορίες θέλετε να μάθετε για το ενυδρείο ρωτήστε! :P

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βουρ για ανακλαστήρες Σταύρο! Τους δίνεις τσάμπα διοξείδια, αν δεν έχουν φως δεν προλαβαίνουν να το απορροφήσουν, θα δεις οτι θα συνέλθουν γρήγορα! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι χρειαζεσαι ανακλαστηρες.

Δεν δινεις βεβαια ακριβη στοιχεια για την λιπανση, ιχθυοφορτιση κλπ για να εχω μια πληρη εικονα, αλλα εγω πιστευω οτι αλλου ειναι το προβλημα. Εγω νομιζω οτι τα φυτα σου ειτε πεθαινουν της πεινας, (μετρα νιτρικα και φοσφωρικα για να βεβαιωθεις) ειτε εχουν ελλειψη Καλιου (η και τα 2 μαζι).Οπως και να χει το πραγμα υποψιαζομαι ελλειψη στα macro στοιχεια.

Και για του λογου το αληθες δειτε παρακατω το ενυδρειο-γεννηστρα που εχω με παρομοιο φωτισμο (με ανακλαστηρες).Oι φωτο ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους. Ειναι 54 λιτρα και εχει 2Χ8watt Τ5, χωρις CO2. Παρατηρησε την Hygrophila siamensis που σε ενδιαφερει, και δες και το κοκκινο και "δυσκολο" Alternanthera reineckii που αγγιξε την επιφανεια. Ολα ζουν και ειναι υγιη απλως η αναπτυξη τους ειναι πολυ αργη.

post-6932-1227832908_thumb.jpg

post-6932-1227832937_thumb.jpg

post-6932-1227832959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το φως θα είναι τότε!

Από λίπανση βάζω:

- 1,2 ml iron

- 1,2 ml potassium

- 1,5 ml flourish

Κάθε 2 με 3 μέρες

Νιτρικά είμαι στα 12,5 mg/l δηλαδή normal κατάσταση. Τα φυτά έχουν να φάνε!

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το μόνο φυτό που αναπτύσεται πολύ γρήγορα είναι μία cabomba που υποτήθεται ότι θέλει πολύ φώς για να μεγαλώσει :)

Δεν ξέρω τι να πώ!

Θα βάλω ανακλαστήρες και θα δω πως θα πάει...

Από που να αγοράσω και τί ανακλαστήρες να βάλω?

Από λεφτά τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακλαστηρες πανε με το μεγεθος της λαμπας.. Μετρα την λαμπα και θα βρεις αυτους που σου ταιριαζουν.. Καπου στα 15-20ευρο ειναι οι μικροι..

Link to comment
Share on other sites

Φωτα θες μαλλον.

Παντως με ιχνοστοιχεια λιγοτερα (πχ μισα) και καλιο περισσοτερο (πχ διπλασιο) σαν μεση αναλογια θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...

Χθες έβαλα ανακλαστήρα!

Είχε τελικά το καπάκι ανακλαστήρες αλλα δεν έχουν σωστές γωνίες και επιπλέον από πάνω από τις λάμπες είχε ενα πλαστικό καπάκι μάλλον για προστασία το οποίο είχε γίνει σχεδον αδιαφανο με το άλατα ποθ είχε μαζέψει πάνω του από τις εξατμίσεις :)

Το έβγαλα για να έχω περισσότερο φως και τώρα ας ελπίσουμε τα ακροφύσια από τις λάμπες να είναι μονωμένα!

Ο θεος βοηθός.

Μέχρι και σήμερα πάντως δουλεύουν μια χαρά οι λάμπες. Για να δολύμε πως θα πάει!

Σπύρο θα αλλάξω και τη δοσολογία και θα παρατηρήσω πως θα πάνε τα φυτά!

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια :P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...

Χθες έβαλα ανακλαστήρα!

Είχε τελικά το καπάκι ανακλαστήρες αλλα δεν έχουν σωστές γωνίες και επιπλέον από πάνω από τις λάμπες είχε ενα πλαστικό καπάκι μάλλον για προστασία το οποίο είχε γίνει σχεδον αδιαφανο με το άλατα ποθ είχε μαζέψει πάνω του από τις εξατμίσεις :)

Το έβγαλα για να έχω περισσότερο φως και τώρα ας ελπίσουμε τα ακροφύσια από τις λάμπες να είναι μονωμένα!

Ο θεος βοηθός.

Για να υπαρχει εκει το πλαστικο παει να πει οτι καποιο λογο εχει.

Ασε το Θεο να βοηθησει καποιον αλλο :P και παρε τα μετρα απο το πλαστικο καλυμα και φτιαξε αλλο, ειτε απο γυαλι που καθαριζεται ευκολα και ειναι φτηνο αλλα ειναι πιο βαρυ απο ενα πλεξι που γρατζουνιεται ευκολα.

Αν νομιζεις οτι σηκωνει το βαρος του η κατασκευη βαλε γυαλινο οσο πιο λεπτο γινεται.

Ελπιζω το νερο που εξατμιζεται να το συμπληρωνεις με απιονισμενο, γιατι στο τελος θα "καταντησει" θαλλασινο το ενυδρειο :glare:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι αλλα το καπάκι του ενυδρείου είναι πολύ fix δεν με παίρνει να πειράζω τιποτα γιατί είτε δεν θα κουμπώνει είτε θα βρίσκουν οι λάμπες... και τον ανακλαστήρα με ζόρι τον έβαλα :)

Το νερότης εξάτμισης το συμπληρώνω από το νερό της κανάτας που είχα γράψει στην παρουσίαση ότι μου φτιάχνει νερό με ph5.

Δεν ξέρω τι να κάνω!

Θα κοιτάξω να βρώ κάποια άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι αλλα το καπάκι του ενυδρείου είναι πολύ fix δεν με παίρνει να πειράζω τιποτα γιατί είτε δεν θα κουμπώνει είτε θα βρίσκουν οι λάμπες...

....και επιπλέον από πάνω από τις λάμπες είχε ενα πλαστικό καπάκι μάλλον για προστασία το οποίο είχε γίνει σχεδον αδιαφανο με το άλατα ποθ είχε μαζέψει πάνω του από τις εξατμίσεις :)

Το έβγαλα για να έχω .....

Αυτο το "καπακι" που βγηκε δεν μπορει να αντικατασταθει με γυαλινο ιδιου μηκους και παχους?

Αυτο ειπα.

Αν και δεν καταλαβαινω ακριβως την χρηση του και σε ποιο σημειο ειναι, αλλα επισημαινεις κατι για στεγανοτητα και ρευμα, και δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...