Jump to content

Oscar ..ασθενεια ή απλα χτυπημα ?


Recommended Posts

Καλησπερα σας σημερα το πρωι παρατηρησα οτι το ενα ΟΣΚΑΡ ειχε βγαλει αυτο το ασπρο πραγμα στο κεφαλι του μηπως ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? :):P:glare:

Λοιπον...το ενυδρειο μου ειναι 240 λιτρα το Ριο τηs Jewel με το δικο του φιλτρο επισης συγκατοικοι του οσκαρ ειναι:

ενα ακομα οσκαρ της ιδιας ηλικιας περιπου 9 μηνων , ενας πλεκο αρκετα 12εκ~ ,2 τζουελ,ενα πακου 1,5 μηνα και ενα σαλιγκαρι apple snail! To ξερω τι τα λιτρα εινα λιγα και μεχρι ο Πασχα θα εχει τακτοποιηθει το θμα λιτρων.

Απο μετρησεις οι τελευτεες ηταν καλες μετρημενες σε Pet shop.

Eλπιζω σε βοηθεια!!!!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία σου δεν φαίνεται!

Προσπάθησε να ανεβασεις φτογραφία για να γίνει κατανοητό το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία σου δεν φαίνεται!

Προσπάθησε να ανεβασεις φτογραφία για να γίνει κατανοητό το πρόβλημα!

Πως ομως ? μου βγαζει σφαλμα! μπορεις να :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λάθος ή το δεξί μάτι (όπως το βλέπουμε) έχει βγει "περίπατο"....

Δώσε τις τιμές του νερού. Δηλαδή PH, KH, GH, NO3 και καλό θα ήταν να μέτραγες NH3/NH4 και ΝΟ2.

Επίσης πες τί ταϊζεις και τί διαδικασίες ακολουθείς. Δηλαδή αλλαγές νερού κάθε πότε, πόσο και με ποιο τρόπο. Τέλος, τί φίλτρο έχεις και με τί υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λάθος ή το δεξί μάτι (όπως το βλέπουμε) έχει βγει "περίπατο"....

Δώσε τις τιμές του νερού. Δηλαδή PH, KH, GH, NO3 και καλό θα ήταν να μέτραγες NH3/NH4 και ΝΟ2.

Επίσης πες τί ταϊζεις και τί διαδικασίες ακολουθείς. Δηλαδή αλλαγές νερού κάθε πότε, πόσο και με ποιο τρόπο. Τέλος, τί φίλτρο έχεις και με τί υλικά?

Λοιπον μετρησεις αο 17/11

ph 7.5

nh3/nh4 0.2 mg/l

no2 0

n3 10mg/l

gh 9

kh 6 dkh

στο φιλτρο εχω ολα τα σφουγγαρια της Τζουελ και ριτινη μου το προτειναν για να ριξω την σκληροτητα του νερου. α και μακαρονι.

Μετρησεις δεν μπορω να κανω συχνα καθοτι απεχω αρκετα απο το Ηρακλειο και δεν εχω παρει ακομα τα τεστ να τα κανω μονος μου

Αλλαγες καθε βδομαδα 30 με 40 % περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λάθος ή το δεξί μάτι (όπως το βλέπουμε) έχει βγει "περίπατο"....

Δώσε τις τιμές του νερού. Δηλαδή PH, KH, GH, NO3 και καλό θα ήταν να μέτραγες NH3/NH4 και ΝΟ2.

Επίσης πες τί ταϊζεις και τί διαδικασίες ακολουθείς. Δηλαδή αλλαγές νερού κάθε πότε, πόσο και με ποιο τρόπο. Τέλος, τί φίλτρο έχεις και με τί υλικά?

Λοιπον μετρησεις αο 17/11

ph 7.5

nh3/nh4 0.2 mg/l

no2 0

n3 10mg/l

gh 9

kh 6 dkh

στο φιλτρο εχω ολα τα σφουγγαρια της Τζουελ και ριτινη μου το προτειναν για να ριξω την σκληροτητα του νερου. α και μακαρονι.

Μετρησεις δεν μπορω να κανω συχνα καθοτι απεχω αρκετα απο το Ηρακλειο και δεν εχω παρει ακομα τα τεστ να τα κανω μονος μου

Αλλαγες καθε βδομαδα 30 με 40 % περιπου!

Ταιζω 2 φορες την μερα με τροφη tropical cgiclid red&green large , και μια στο τοσο πεταω μεσα και ενα κομματι Αρτεμια της ΣΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετρησεις αο 17/11

ph 7.5

nh3/nh4 0.2 mg/l

no2 0

n3 10mg/l

gh 9

kh 6 dkh

στο φιλτρο εχω ολα τα σφουγγαρια της Τζουελ και ριτινη μου το προτειναν για να ριξω την σκληροτητα του νερου. α και μακαρονι.

Μετρησεις δεν μπορω να κανω συχνα καθοτι απεχω αρκετα απο το Ηρακλειο και δεν εχω παρει ακομα τα τεστ να τα κανω μονος μου

Αλλαγες καθε βδομαδα 30 με 40 % περιπου!

Ταιζω 2 φορες την μερα με τροφη tropical cgiclid red&green large , και μια στο τοσο πεταω μεσα και ενα κομματι Αρτεμια της ΣΕΡΑ

το ματι ειναι μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και απο την εμπειρία μου απο τα Oscar δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το ψάρι.

Πιθανόν είναι απο χτύπημα σε κάποιο σημείο της διακοσμησης του ενυδρείου.

Και τα δικά μου πολύ συχνά εμφανίζαν τέτοια χτυπήματα, ώσπου με αναγκάσαν και έβγαλα σχεδόν τα πάντα μέσα απο το ενυδρείο (ξυλα κλπ), ελπίζω τα δικά σου να είναι πιο φρόνιμα!

Είναι εντυπωσιακο, το είχα διαβάσει και το δαιπίστωσα και ο ίδιος, το πόσο γρήγορα θεραπεύνται οι πληγές τους, με την προϋπόθεση ότι οι συνθήκες του νερού είναι καλές. Είναι στη φύση τους να αντέχουν τέτοιες πληγές, συνήθως μετά από αψιμαχίες μεταξύ τους.

Φρόντιζε τις αλλαγές νερού στη συχνότητα που τις κάνεις και σε λίγες μέρες το μόνο που θα διακρίνεις θα είναι μια μικρή ουλή που θα φύγει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...