Jump to content

Exodon Paradoxus μαζι με Serrasalmus Manueli


piranxobios

Recommended Posts

EXΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ WATER INN ENA ΕΧΟDON PARADOXUS . ΤΟ ΨΑΡΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗς ΜΠΗΚΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ MANUELI ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΟ MANUELI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΑΝΕ ΚΟΠΑΔΙΑΣΤΑ. ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΡΣ ΦΩΤΟ:post-8529-1227943694_thumb.jpgpost-8529-1227943747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι φιλε μου!!! Αλλα προσεχε γιατι το βραδυ με του που κλεισουν τα φωτα, τοτε γινεται χαμος..

Περιμενω νεα σου!! :):P

The fish is often purchased by aquarists as a tank mate for a piranha. This might be because The Piranha Book (Myers 1972) depicts a population of this fish as if to imply the fish can live with piranhas. There are other books as well that use Exodon paradoxus as a suitable tank mate for piranhas. That is not a good idea, the E. paradoxus is a food source for piranhas. Placing an E. paradoxus, especially a large one with a small school of juvenile piranhas could lead to disaster since these fish are notorious scale eaters and could kill your young piranhas. As piranhas mature, E. paradoxus is a primary food for piranhas.

http://www.angelfire.com/biz/piranha038/exodon.html

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες, να σου πω οτι εχθες τα φωτα του ενυδρειου δεν τα εσβησα για το λογο που ανεφερες,ωστοσω ομως οταν το exodus περασε το διαχωριστικο του ενυδρειου στη μερια του rhombeus τοτε ο rhom το κυνηγησε και με αναμενα φωτα, απο τοτε δεν ξαναπερασε στην αλλη μερια του ενυδρειου. Παντως μεχρι τωρα ολα πανε καλα και μαλιστα ταισα το exodus με artemia salina. :)

Link to comment
Share on other sites

κουκλος ειναι Τασο!!

να το χαιρεσαι!

πιστευω πως θα τα καταφερει αν κ πιστευω πως θα ειναι καλυτερα οταν θα εχεις ακομα 2-3 exodon!

ειναι κοντα στο τελικο μεγεθος 10 + cm κ αφου εφαγε κι ολας ειναι αρχηγος!!!

Link to comment
Share on other sites

κουκλος ειναι Τασο!!

να το χαιρεσαι!

πιστευω πως θα τα καταφερει αν κ πιστευω πως θα ειναι καλυτερα οταν θα εχεις ακομα 2-3 exodon!

ειναι κοντα στο τελικο μεγεθος 10 + cm κ αφου εφαγε κι ολας ειναι αρχηγος!!!

ευχαριστω εχω ηδη παραγγειλει και τα υπολοιπα του καταστηματος

Link to comment
Share on other sites

Τάσο περιμένω νέα γιατί τα έχω στανπάρει απο το καλοκαίρι. Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα κοπαδάκι. Όπως τα λές μπορεί να τολμήσω και εγώ με το maculatus.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο περιμένω νέα γιατί τα έχω στανπάρει απο το καλοκαίρι. Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα κοπαδάκι. Όπως τα λές μπορεί να τολμήσω και εγώ με το maculatus.

να ξερεις οτι αξιζει το κοπο εγω το χαζευω ... :) με τις ωρες

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως θα τα καταφερει αν κ πιστευω πως θα ειναι καλυτερα οταν θα εχεις ακομα 2-3 exodon!

Λοιπον Αντωνη εχθες πηρα και τα αλλα 3 exodon απο το WATER INN, δεν ειχε κι αλλα...

Οταν τα εβαλα στο ενυδρειο τα κυνηγαγε το παλιο exodon αλλα τελικα ολα καλα , βεβαια ενα ψαρι το μικροτερο σε μεγεθος εχθες ηταν ακινητο και εκανε σαν να ανασενε βαρια και σκεφτηκα οτι δεν θα το βγαλει το βραδυ,αλλα σημερα ειναι μια χαρα κολυμπαει μαζι με τα αλλα, το ωραιο ηταν οταν ταισα το manueli με μαριδα ορμηξαν και τα exodon θυμιζοντας μου τα naterreri οταν τρωνε, εγινε χαμος!!!

Παντως πιστευω οτι με το manueli θα τα πανε μια χαρα και δεν θα γινουν μεζες και αυτο γιατι ειναι πολυ κινητικα ψαρια και εχουν καταλαβει οτι πρεπει να κρατανε τις αποστασεις...τελος παντων το μελλον θα δειξει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ολα πανε καλα κ χαιρομαι!

κ η συμβιωση τους πιστευω πως θα συνεχισει να ειναι αρμονικη!!

κ επειδη ειχα την τυχη να δω απο κοντα τα ψαρια κ το ενυδρειο σου λεω απλα οτι ειναι τελεια ολα!!

Link to comment
Share on other sites

ολα πανε καλα κ χαιρομαι!

κ η συμβιωση τους πιστευω πως θα συνεχισει να ειναι αρμονικη!!

κ επειδη ειχα την τυχη να δω απο κοντα τα ψαρια κ το ενυδρειο σου λεω απλα οτι ειναι τελεια ολα!!

Eυχαριστω πολυ και εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα. Εχθες εριξα μια ματια στο amazon exotic και δυστηχως τα ternetzi τα εβγαλε απο τη stock list ο τυπος,πιστευω να φερει τιποτα καινουργιο ...( caribe ) ας πουμε...εκεινος ο δικος σου που εφερνε τα πιρανια ξερεις εαν εχει τιποτα κοπαδιαρικο?post-8529-1228379950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...