Jump to content

Νευρικός Λευκοστέρνος


Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα έχω ένα Λευκοστέρνο στο κυρίως ενυδρείο. πριν μπει στο ενυδρείο είχε περάσει ένα ακόμα μήνα στη καραντίνα μαζί με ένα μικρότερο blue tang που είχαν αγοραστεί μαζί χωρίς κάποια φαρμακευτική αγωγή αφού ήταν, ειδικά ο Λευκοστέρνος, σε αρίστη κατάσταση.

Όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει τώρα. Το blue έχει βγάλει εμφανές ick και ξύνεται αρκετά. Ο Λευκοστέρνος δείχνει να το ακολουθεί με λίγο ick στα πλαϊνά πτερύγια πολύ λιγότερο ξύσιμο από το blue, για την ώρα, αλλά έχει μεγάλη νευρικότητα.

Στην αρχή (τις πρώτες 20 μέρες στο κυρίως ενυδρείο) ήταν πολύ κουλ και πραγματικά τον χαιρόσουνα. Στο ενυδρείο υπάρχει από παλαιότερα ακόμα ένας naso lituratos όχι πολύ μεγαλύτερος από τον Λευκοστέρνο που τον θεωρώ την πηγή του κακού γιατί αντέδρασε αρνητικά από την πρώτη στιγμή που μπήκαν τα νέα ψάρια στο ενυδρείο και ακόμα κρατά την ίδια στάση.

Ο Λευκοστέρνος από την πρώτη στιγμή έδειξε ανωτερότητα και τον αγνόησε επιδεικτικά και δεν φάνηκε να πτοείτε από τις «ψευτοεπιθέσεις» του. Μάλλον ο ίδιος ο naso αγχωνόταν. Το blue όμως που ήταν αρκετά μικρότερο φαίνεται ότι στρεσαρίστηκε και γιαυτό πιθανόν έβγαλε το ick που στη συνέχεα κόλλησε τον Λευκοστέρνο.

Τώρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ποια φαρμακευτική αγωγή να ακολουθήσω για τα δύο ψάρια στην καραντίνα και εφόσον τα πιάσω με τη βοήθεια μιάς παγίδας. Από φάρμακα έχω το Trie marine της esxa. Να χρησιμοποιήσω αυτό; Να δημιουργήσω υποαλατότητα και πόσο; να πάρω κάποιο άλλο φάρμακο; Να κάνω ολιγόλεπτο μπάνιο σε γλυκό νερό και με ποιο τρόπο;

Τα σχέδια μου για το μέλλον είναι εφόσον μπορέσω να πιάσω τα ψάρια και γίνουν καλά να κρατήσω μόνο τον Λευκοστέρνο και τα άλλα δύο tang να δοθούν.

Στο ενυδρείο (400 λίτρα) ακόμα υπάρχουν 10 chromis ένας maroon ένας mandarinos και 8 cleaner. Υπήρξε και ένα six line που μάλλον το έχασα γιατί έχω πολύ καιρό να το δώ. Αυτό μαζί με τον mandarino ήταν τα μόνα ψάρια που δεν πέρασα καραντίνα όταν τα αγόρασα με το σκεπτικό ότι ένας μήνας σε ενυδρείο- καραντίνα με ανύπαρκτη σχεδόν τροφή θα ήταν μεγάλη δοκιμασία και περισσότερο κακό θα έκανε στα συγκεκριμένα ψάρια.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου σε τι κατασταση ειναι?

τρώνε?

Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να τα απομακρίνεις και να τους κανεις θεραπεια. Το stress που θα δεχτουν θα ειναι εντονο.

Αν τρωνε, προτείνω καλή διατροφή με σκορδο και βιταμινες.

Μερικές cleaner ακομα θα βοηθήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ψάρια τρώνε… για την ώρα. Βιταμίνες προσθέτω συχνά.

Cleaner έχω 8 να βάλω κι άλλες;

Από φάρμακα σε καραντίνα ποια προτείνετε;

Το ξύσιμο είναι από το ick ή μπορεί να παίζει και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό τα ψάρια να ξύνονται για να αποβάλουν το παράσιτο από το δέρμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό τα ψάρια να ξύνονται για να αποβάλουν το παράσιτο από το δέρμα τους.

Νίκο τι μου προτείνεις να κάνω. Υπάρχει καραντίνα 120 λίτρων έτοιμη προς χρήση. Έχω το trie marine της esxa από φάρμακα. Και μία παγίδα για να πιάσω τα ψάρια. Από φάρμακα κάτι άλλο ισχυρότερο για την καραντίνα πάντα;

Διάβασα το άρθρο σας για την υποαλατότητα και τον τρόπο εφαρμογή της. Μπορώ να κάνω συνδυασμό φαρμάκου και της μεθόδου αυτής ή ένα από τα δύο πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θα έκανα τίποτα. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε προσπάθεια για να σωθεί ένα ψάρι μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα την αποδιοργάνωση του φυσικού συστήματος.

Από προσωπικές μου εμπειρίες, καινούργια ψάρια που εμφάνισαν ick, κατά τη προσαρμογή τους, αυτοθεραπεύτηκαν ή χάθηκαν χωρίς να επηρεάσουν τα παλιά καλά στρωμένα.

Οι όποιες προσπάθειες έγιναν με απομόνωση σε καραντίνα δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Κατά τη γνώμη μου η καραντίνα θα πρέπει να είναι ένα καλά στρωμένο σύστημα με ιδανικό περιβάλλον για τα ψάρια και όχι μια απλή γυάλα.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θέλω να πάρεις τα παραπάνω σαν συμβουλή. Εσύ θα αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ιδια ρε ? :P Τι θα γίνει με αυτό το ick ?

Δεν το γυρνας σιγα σιγά σε λίμνη tanganyika ? (εχεις και ετοιμο βραχο, αραγωνιτη για υποστρωμα.... :) )

Υπομονή......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω την καρδιά περιβόλι λίγο και θα σου πω πως IMO έχεις πολλά tang σε αυτά τα λίτρα. Στην θέση σου θα έβγαζα μάλλον το blue καθώς οι άλλοι 2 κάποια στιγμή θα τα βρουνε έστω και με μικρό τσακωμούς χωρίς να στρεσάρονται. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει χώρος να καταφεύγουν τα ψάρια που κυνηγιούνται.

Σου ευχομαι ταχυτατη αναρωση

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βοηθησε την δικη μου μαχη με το ick και με αμεσα αποτελεσματα ηταν το κανονικο σκορδο κομμενο σε πολυ μικρα κομματακια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θα έκανα τίποτα. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε προσπάθεια για να σωθεί ένα ψάρι μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα την αποδιοργάνωση του φυσικού συστήματος.

Από προσωπικές μου εμπειρίες, καινούργια ψάρια που εμφάνισαν ick, κατά τη προσαρμογή τους, αυτοθεραπεύτηκαν ή χάθηκαν χωρίς να επηρεάσουν τα παλιά καλά στρωμένα.

Οι όποιες προσπάθειες έγιναν με απομόνωση σε καραντίνα δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Κατά τη γνώμη μου η καραντίνα θα πρέπει να είναι ένα καλά στρωμένο σύστημα με ιδανικό περιβάλλον για τα ψάρια και όχι μια απλή γυάλα.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θέλω να πάρεις τα παραπάνω σαν συμβουλή. Εσύ θα αποφασίσεις.

αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις .. αν δεν είσαι άτυχος ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω την καρδιά περιβόλι λίγο και θα σου πω πως IMO έχεις πολλά tang σε αυτά τα λίτρα. Στην θέση σου θα έβγαζα μάλλον το blue καθώς οι άλλοι 2 κάποια στιγμή θα τα βρουνε έστω και με μικρό τσακωμούς χωρίς να στρεσάρονται. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει χώρος να καταφεύγουν τα ψάρια που κυνηγιούνται.

Σου ευχομαι ταχυτατη αναρωση

:rolleyes:

Αγαπητέ Filrou δεν με στενοχωρείς καθόλου. Τα έχω σκεφτεί κι εγώ.

Το blue tang θα βγεί! Και μάλιστα πρώτο. Στο να το πιάσω έχει μια δυσκολία καθώς δεν μπαίνει στη παγίδα. Μόνο το βράδυ εκεί που κοιμάται αν του κάνω κάποια καταδρομική καθώς έχει χτυπητό χρώμα και φαίνεται εύκολα. Τώρα αν μπορούσα να βγάλω και τον naso…

Χώροι για τα ψάρια υπάρχουν και προσπαθώ να κάνω κι άλλους. Να φανταστείς έβγαλα τη μία (μεγαλύτερη) από τις δύο ανεμώνες που την είχα πάνω από χρόνο, γιαυτό ακριβώς το λόγο.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου όπως και όλους που απάντησαν στο πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα ψαράκια πάνε καλύτερα! Το blue Tang που είχε και το περισσότερο δείχνει να είναι σχεδόν τελείως καλά. Λίγο ξύσιμο το κάνει ακόμα βέβαια.

Ο Λευκοστέρνος είναι σταθερός σε αυτά τα πολύ λίγα σημάδια στα πλαϊνά πτερύγια που είχε εξ αρχής.

Κάποιο άλλο ψάρι δε φαίνεται να έχει κάτι.

Ο Λευκοστέρνος όποτε γίνει και η παραμικρή αλλαγή στο ενυδρείο π.χ βάζω το χέρι στο ενυδρείο να σηκώσω κάποιο κοράλλι που έπεσε, αυτός μετά κάνει σβούρες και «χαρτογραφεί» εκ νέου όλο το ενυδρείο για να δει αν άλλαξε τίποτα. Καλά είναι φοβερό ψάρι.

Να ευχαριστήσω όλους για άλλη μια φορά γιατί οι συμβουλές σας ήταν απόλυτα σωστές!

Εγώ βέβαια είχα πανικοβληθεί γιατί πριν περίπου ένα χρόνο όταν έκανα τη μετακόμιση του συστήματος από 300 στα 400 λίτρα τα ψάρια έπαθαν ick και τα έχασα όλα σε λιγότερο από μήνα.

Αλλά τώρα όπως όλα δείχνουν δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και χρονια πολλα.

Τι εξελιξη εχεις με το ick τελικα?Γιατι εδω και ενα μηνα περναω ακριβως το ιδιο με ενα λευκοστερνο.Ο δικος μου ηταν τιγκα στο σπυρι παντου στο σωμα του αλλα ετρωγε απιστευτα και ειχε διαθεση.

Κανω ακριβως τα ιδια (και σκορδο αληθινο εριξα) αλλα χρησιμοποιω και οζον σε 24 ωρη βαση χαμηλα.Ειχαν εξαφανιστει τα σημαδια εντελως αλλα σημερα το πρωι ειδα παλι 4-5 στο σωμα του.Τα υπολοιπα (και ενα μπλε τανγκ) δεν εχουν εμφανισει τιποτα.Ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εξελιξη εχεις με το ick τελικα?

Όπως έγραψα και παραπάνω τα ψάρια πάνε όλο και καλύτερα.

Βασικά το blue tang είχε εμφανίσει ich και μάλλον κόλλησε και τον Λευκοστέρνο ο οποίος εμφάνισε κάποια άσπρα στίγμα στα πλαϊνά πτερύγια.

Και τα δύο ψάρια είχαν αγοραστεί την ίδια μέρα και πέρασαν μαζί ένα μήνα καραντίνα πριν μπουν στο κυρίως ενυδρείο.

Ήταν απόλυτα συμβατά μεταξύ τους τόσο στη καραντίνα όσο και στο κυρίως ενυδρείο, όπου εκεί δέχτηκαν παρενόχληση από ένα naso που ήταν δύο μήνες πριν από αυτά. Ο λευκοστέρνος τον αγνόησε χαρακτηριστικά αλλά το blue tang που ήταν και ο Βενιαμίν της παρέας στρεσαρίστηκε κι είχα αυτή την εξέλιξη.

Φίλε costasm αναφέρεις κάτι σαν σπυριά είσαι σίγουρος ότι είναι ich Φώτο υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...