Jump to content

Μονομαχοενυδρειο!!


Panos1990

Recommended Posts

Λοιπον το ενυδρειο ειναι στα 20λτ, στρωθηκε με μεθοδο εμβολιασμου, οι μετρησεις ολες μια χαρουλα, και εχουμε:

Μαυρο χαλικι, διακοσμιτικο ξυλο, λαμπα 18watt.

Αλαγες νερου καθε 7 μερες 25%, καθε τοσο, λιγο Flourish Excel και μια ταμπλετιτσα απο JBL-ιχνοστοιχεια.

Φυτα->

Anubias Nana,

Java Moss,

Vallisneria Nana & Tiger,

Cryptocoryne walkeri (και αλλες 2 που δεν θυμαμαι),

Egeria Densa,

Ceratophyllum demersum,

Ceratopteris,

Limnophila,

Lemna minnor.

Κατοικοι->

Betta Spledens male (1)

Nerite (Bee) horned snail (2)

Ouffff Αυτα :):P

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο φιλε μου.Να το χαιρεσαι. :)

Ευχαριστω...!!! Θα προστεθουν μερικα φυτακια ακομα και ενα μαυρο φοντο και θα ειναι κουκλι :P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Γλύκα είναι ο μονομάχος και τα σαλιγκαράκια πανεμορφούλικα :glare: Να τα χαίρεσαι... και τα να προσέχεις :):P Το ενυδρείο ωραίο, ναι όντως με φόντο θα δείξει πιο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...!!! Θα προστεθουν μερικα φυτακια ακομα και ενα μαυρο φοντο και θα ειναι κουκλι :):P

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ!!!

Το μαύρο φόντο στρεσάρει τους μονομάχους!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ!!!

Το μαύρο φόντο στρεσάρει τους μονομάχους!

:):P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,μπραβο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Oκ δεν βαζω μαυρο φοντο..!! :buttrock: Ευχαριστω..!!! :P Κοιταξτε σημερα που ξυπνησα τι βρηκα :glare::thumbup:

Μια Φωλιτσα!!!

Ενα Μωροσαλιγκαρακι!!

Και μια απο το ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update! Mετεφερ τον μονομαχο μου το μπλε, εβαλα τον ασημενιο μου γιατι δεν δινει καμια σημασια στις γαριδες, εδεσα μος πανω στο ξυλο και αλλη μια ανουβια, να φοτο:

οι γαριδες ειναι κατω απο ξυλο... Οποτε δεν υπαρχει φοτο.. Επισης ειναι του γενους Tiger..

Link to comment
Share on other sites

Άδικο, άδικο :rolleyes: Θέλουμε να δούμε γαρίδες, το νέο must στην ενυδρειομόδα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια..

Υπαρχουν γαριδες παντως!! Να η αποδειξη:

Edit: Ειναι ενα πουκαμισο απο καποια γαριδα μου :rolleyes: :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειακι ! Συγχαρητηρια για την αισθητικη σου, μου αρεσε παρα πολυ !

Πληροφοριακα τωρα, τα σαλιγκαρια σου ειναι τα Spiny nerite η αλλιως porcupine snails ( Clithon suleyetana) και δεν μπορουν να αναπαραχθουν σε γλυκο νερο γιατι οι νυμφες που εκκολαπτονται απο τα αυγα τους θελουν υφαλμυρες συνθηκες να αναπτυχθουν. Το μικρο σαλιγκαρακι στο τζαμι που δειχνεις ειναι ενα Lymnea stagnalis που μεταφερθηκε με καποιο φυτο μαλλον.

Η γαριδουλες σουπερ ! Οι αγαπημενες μου Tiger shrimps :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις πληροφοριες!! Αφου σου αρεσουν οι γαριδουλες παρε και αλλες φοτο :thumbup::thumbup:

ΥΣ. Νομιζω οτι ειναι οι πιο ωραιες φοτο που εχω βγαλει απο το κινητο μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πάνο το ενυδρείο σου όλο και βελτιώνεται! Πραγματικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα! Pistia ειναι το φυτό στην επιφάνεια;

:thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Ωραίο ενυδρείο, ωραίος ψαρούλης, αλλα οι γαριδούλες κλέβουν την παράσταση :thumbup::thumbup::D:D

Οταν έρθουν μωράκια τι θα κάνεις με τον κύριο που θα τα δει για μεζεδάκια?

Link to comment
Share on other sites

ωραίο αποτέλεσμα!!!!!!!και ο μονομαχούλης,ομορφότατος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πάνο το ενυδρείο σου όλο και βελτιώνεται! Πραγματικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα! Pistia ειναι το φυτό στην επιφάνεια;

:blink::thumbup::thumbup:

Eιναι Lemna Minor, φακη του νερου... Πολ/ται παρα πολυ γρηγορα και αν θες εχω με τις χουφτες..

Μπράβο!!! Ωραίο ενυδρείο, ωραίος ψαρούλης, αλλα οι γαριδούλες κλέβουν την παράσταση :thumbup::D:D:thumbup:

Οταν έρθουν μωράκια τι θα κάνεις με τον κύριο που θα τα δει για μεζεδάκια?

Λες να τα πειραξει?? Παντως εβαλα αυτον, γιατι παλια ειχα τον μπλε, και ο λογος ειναι οτι δεν τις πειραζει καθολου.. Σε αυτην την φοτο με την μος, σε καποια φαση περασε αναμεσα της, και η γαριδα ηταν εκει και ουτε που την κοιταξε.. Χα Χα Χα!! :thumbup:

Ευχαριστω ολους για τα καλα λογια σας!!! :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Χροναι Πολλα Και Παλι!!

Ακουστε πως εχει.. Χθες το βραδυ που καθομουνα και περιμενα τον Κυρ'Βασιλη, οι γαριδες μου εκαναν βολτες μεσα στο ενυδρειο, να φανταστειτε ειδα και τις 5!! Χε Χε τις χαζευα τουλαχιστον 2-3 ωρες.. Και μου ερχεται η ιδεα, περνω το κινητο και τις ταραξα στις φοτο.. Μερικες βγηκαν καλες, αλλες οχι και τοσο..

Υ.Σ. Ο Κυρ γνωστος δεν ηρθε, ουτε ελαφακι, ΔεΝ ξαναφοραω κουκουλα, γιατι θα με περασε για αλλον :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...