Jump to content

το ταπεινό μου Malawi ...


simoboy67

Recommended Posts

Ψάρια...

PSEUDOTROPHEUS ZEBRA

AULONOCARA EUREKA RED

CYNOTILAPIA AFRA

IODOTROPHEUS SPRENGERI

Φυτά - 1 Anubia nana

Πέτρες - moon stone

Φίλτρο - Eheim 2234 600lt/h

βάζω και μια φωτογραφία από το άλλο ενυδρείο...full φυτεμένο

post-9767-1228151884_thumb.jpgpost-9767-1228151904_thumb.jpgpost-9767-1228152047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια ειναι..να το χαιρεσαι φιλε :) !το νερο σου ειναι θολο?ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?ποσο καιρο δουλευει?υποστρωμα τι εχεις βαλει?δωσε περισσοτερες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο "τρέχει" ένα μήνα περίπου.

είναι 100 λίτρα και το υπόστρωμα είναι άμμος θαλάσσης και αραγωνίτης.

φαίνεται θολό επειδή μόλις έβαλα μια πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ομως εχεις πολλα ψαρια γι αυτα τα λιτρα???κ επισησης να σου πω οτι τα aulonocara ανηκουν στην κατηγορια peacocks κ οχι στην κατηγορια mbuna oπως τα υπολοιπα που εχεις!http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1378

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε, καλωσόρισες στις αφρικάνες, όμως θα σε στενοχωρήσω λίγο γιατί θα πρέπει φυσικά να συμφωνήσω κι εγώ ότι τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα για τα είδη των ψαριών που έβαλες.

Επίσης δεν μας λες και πόσα είναι από κάθε είδος.

Καλύτερα να το ψάξεις λίγο και να το γύρναγες σε νανοκιχλίδες από Tangnyika,

οπότε θα σου ήταν και χρήσιμα τα κελύφη των σαλιγκαριών (αν έβαζες ας πούμε multies) τα οποία τώρα είναι εκτός τόπου.

Γιατί να θολώσει το νερό από την τοποθέτηση μιας πέτρας ??? :)

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι καλό, αρκεί να διαβάσεις κάποια πράματα ακόμη,

κάνε ένα ψάξιμο για ενυδρεία Tanganyika και θα καταλάβεις τι εννοώ. Καλή συνέχεια !!

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος "χτίζει" ένα όμορφο ενυδρείο με το καλημέρα σας, σημαίνει ότι αν διαβάσει μπορεί να κάνει θαύματα! Είναι όμορφο, απλά άλλαξε λίγο τα είδη που φιλοξενείς.

Υ.Γ. σκέφτομαι να αγοράσω ένα 2232, διάβασα κάπου ότι η σειρά 223x κάνει λίγο θόρυβο. Είναι αλήθεια; Θα το βάλλω στο υπνοδωμάτιό μου οπότε με ενδιαφέρει αν έχεις κάποιο παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος "χτίζει" ένα όμορφο ενυδρείο με το καλημέρα σας, σημαίνει ότι αν διαβάσει μπορεί να κάνει θαύματα! Είναι όμορφο, απλά άλλαξε λίγο τα είδη που φιλοξενείς.

Υ.Γ. σκέφτομαι να αγοράσω ένα 2232, διάβασα κάπου ότι η σειρά 223x κάνει λίγο θόρυβο. Είναι αλήθεια; Θα το βάλλω στο υπνοδωμάτιό μου οπότε με ενδιαφέρει αν έχεις κάποιο παράπονο.

οχι φιλε δν κανει θορυβο !εγω εχω ενα ενα 2231 κ ενα 2236 κ δν εχω κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε, καλωσόρισες στις αφρικάνες, όμως θα σε στενοχωρήσω λίγο γιατί θα πρέπει φυσικά να συμφωνήσω κι εγώ ότι τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα για τα είδη των ψαριών που έβαλες.

Επίσης δεν μας λες και πόσα είναι από κάθε είδος.

Καλύτερα να το ψάξεις λίγο και να το γύρναγες σε νανοκιχλίδες από Tangnyika,

οπότε θα σου ήταν και χρήσιμα τα κελύφη των σαλιγκαριών (αν έβαζες ας πούμε multies) τα οποία τώρα είναι εκτός τόπου.

Γιατί να θολώσει το νερό από την τοποθέτηση μιας πέτρας ??? :)

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι καλό, αρκεί να διαβάσεις κάποια πράματα ακόμη,

κάνε ένα ψάξιμο για ενυδρεία Tanganyika και θα καταλάβεις τι εννοώ. Καλή συνέχεια !!

Φιλικά

Ανδρέας

την ιδια απορια εχω κ εγω!γιατι να θολωσει το νερο απο μια τοποθετηση μια πετρας???!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...