Jump to content

Επιλογη λαμπας


sakourtele

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα χωρις φυτα,μονο πετρες και τις αφρικανες μου. :)

Εχει πανω 2 λαμπες στα 4900 κελβιν serra plant colour 90 εκατοστα και 30 watt.

Θελω να τις αλλαξω και να παρω λαμπες που να δειχνουν το ενυδρειο πιο λαμπερο και εντονο.Επισης δεν ξερω αν θα ηταν εφικτο να παρω μια τετοια λαμπα και στην 2η υποδοχη να εβαζα μια λαμπα που να βγαζει moonlight φωτισμο.Το πιθανοτερο ειναι να λεω βλακειες...αλλα θα ηθελα λιγο να με καθοδηγησετε σε αυτην την επιλογη..Ευχαριστω εκ των προτερων.. :P

Έγινε επεξεργασία - sakourtele
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οτι λαμπες και να βαλεις στο αφρικανικο δεν παιζει και ιδιαιτερο ρολο..

τωρα αφου ζητας κατι εντονο και φωτεινο,μπορεις να βαλεις λαμπες πχ οπως οι arcadia fresh water,ακομη και η hagen aquaglo η η power glo,ειναι μερικες απο τις δυνατες και φωτεινες λαμπες του εμποριου....υπαρχουν ακομη αρκετες βεβαια,αλλα αυτες μου ηρθαν τωρα στο μυαλο...

οσο για το moonlight....ψαξε σε λεντακια...νομιζω οτι στο ακουαριστικ ''παιζει''καποιο τετοιο σετακι και μαλιστα φθηνο.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αντικαταστήσεις τη μία σου λάμπα με μία arcadia freshwater ή ανάλογη όπως είπε ο klaz.

Για moonlight θα έλεγα ότι είναι κακή μάλλον επιλογή να βάλεις μία λάμπα blue actinic εξ ολοκλήρου στη μία από τις δύο υποδοχές του φωτιστικού σου, ιδιαίτερα μάλιστα αν ανάβουν και οι δύο ταυτόχρονα.

Αλλά ακόμη και αν μπορούν να ανάβουν ξεχωριστά οι δύο λάμπες σου,

το βρίσκω πολύ υπερβολικό να αντικαταστήσεις μία λάμπα 30watt

με blue actinic για να μιμιθείς το σεληνόφως.

Καλύτερα,

α) να προσέθετες μία μικρότερη (14 watt) λάμπα blue actinic με το αντίστοιχο ballast,

β) να έβαζες κάτι σε led όπως αυτά εδώ

γ) να χρησιμοποιούσες μία cold cathode από αυτές που βάζουμε σε pc (δες π.χ. εδώ)

δ) ή, ακόμη καλύτερα, ασφαλέστερα και τελικά φτηνότερα κατά τη γνώμη μου,

να βάλεις μία δύο από αυτές σε μπλέ (ή και πράσινο).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Θα σκεφτω και θα πραξω αναλογως.. :rolleyes: thanks

Ομως μια τελευταια ερωτηση...Τα led που ειδα στο aquaristik που μπορω να τα προμηθευτω?Στο waterin που ειχα παει είχε κατι αναλογο αλλα ηταν πολυ ακριβο.(180 ευρω).

Έγινε επεξεργασία - sakourtele
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Θα σκεφτω και θα πραξω αναλογως.. :rolleyes: thanks

Ομως μια τελευταια ερωτηση...Τα led που ειδα στο aquaristik που μπορω να τα προμηθευτω?Στο waterin που ειχα παει είχε κατι αναλογο αλλα ηταν πολυ ακριβο.(180 ευρω).

Δεν ήταν ανάλογο... ήταν πολύ καλύτερο και μάλιστα η τιμή που αναφέρεις έχει και τον κύκλο της σελίνης. Εγώ έχω από aquaristic και είμαι Ok!

Κάποια από τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω από aquaristic και θα φέρω και 2-3 τέτοιες να υπάρχουν, οπότε αν θες σου δίνω!

Link to comment
Share on other sites

ήταν πολύ καλύτερο και μάλιστα η τιμή που αναφέρεις έχει και τον κύκλο της σελίνης.

Εχουμε καποιο Link απο αυτο το προιον Νικο να το δουμε και εμεις? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιο Link απο αυτο το προιον Νικο να το δουμε και εμεις? :rolleyes:

Πίστεψέ με... δεν το θέλεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ok, το βρήκα! Είναι το εικονιζόμενο (link). Όπως βλέπεις είναι ΕΝΑ ΜΟΝΟ ledάκι κάτι το οποίο σημαίνει πως θα φωτίζει το 1/20 του ενυδρείου σου και αν! Το συγκεκριμένο είναι για τα ξενέρωτα και τεράγωνα mini-reefs. Αυτό που ψάχνω είναι κάποιον αυτόματο ηλεκτρονικό ροοστάτη που να κάνει αυτή τη δουλειά και να τον συνδέσω σε δική μου κατασκευή με πολλά ledάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Εγω σκεφτομουνα για αργοτερα κατι τετοιο

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/4d5...20blue%20light/

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Εγω σκεφτομουνα για αργοτερα κατι τετοιο

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/4d5...20blue%20light/

τι λες?

Έχω 3 τέτοια :rolleyes:

Εγώ βέβαια τα είχα πάρει περίπου 15 ευρά! Μάλλον θα ήταν σε προσφορά! Μία χαρά είναι αν θες να κάνεις το εφέ σου το βράδυ... Βέβαια εσύ θα χρειαστείς 5-6 τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πηρα καποια ledακια και με πατεντα τα στερεωσα στην κορυφη και δειχνουν μια χαρα.Θα δειξω φωτο συντομα..Απο πρακτικερ τα πηρα 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πηρα καποια ledακια και με πατεντα τα στερεωσα στην κορυφη και δειχνουν μια χαρα.Θα δειξω φωτο συντομα..Απο πρακτικερ τα πηρα 20 ευρω.

post-9768-1228343504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...