Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας

Έχω το juwel record 60 με χαλίκι 0-5mm της denerlle το εσωτερικό δικό του φίλτρο και θερμοστάτη 1 βαλισνέρια , 1 ανούμπια και 1 εγγέρια.

Στο ενυδρείο κατοικεί ένας μονομάχος.

Παρατήρησα ότι εδώ και 3 μέρες η ουρά του έχει αρχίσει να αλλοιώνεται έχει καταστραφεί σχεδον(τα άκρα της κυρίως).Ξεθωριάζουν και κόβονται.

Ο μονομάχος είναι κινητικότατος και τρώει κανονικά.Υπάρχουν και στιγμές που παει και κάθεται στην είσοδο του φίλτρου για κανα λεπτό .

Μήπως είναι finrot?(πρόταση από το αδελφό φόρουμ)

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική για να ανεβάσω άμεσα αλλά θα προσπαθήσω το συντομότερο..

Το φίλτρο είναι στρωμένο μιας και παρόλο που τρέχει μόλις 3 εβδομάδες πήρα μπόλι (αρκετό) από ενυδρείο φίλου μου που τρέχει 3 χρόνια απροβλημάτιστα.

Συνθήκες νερού:

ph)7.6

Αμωνία)0

Νιτρίτη)0

Θερμοκρασία)25

Αλλαγές νερού)20%/εβδομάδα

Εχθές είχα και ένα ατύχημα με το diy co2 το οποίο πέρασε μια μικρή ποσότητα πέσα στο ενυδρείο.....

Έκανα αλλαγή νερου 20% και μετρήσεις αμωνίας/νιτρωδών οι οποίες βγήκαν οκ..

Το ενυδρείο έχει ακόμα αρκετή θολούρα και σκέφτομαι τα ακόλουθα βήματα (κατόπιν συμβουλής από φίλο) :

1)Αλλαγή 30% του νερού κάθε 2-3 μέρες για 1 εβδομάδα (για τη θολούρα)

2)Αγωγή με melafix για την ουρά του μονομάχου

Παρακαλώ πείτε μου τις γνώμες σας για τα παραπάνω βήματα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες για την ουρα του μονομαχου, το μελαφιξ θα του κανει καλο... Οσο για την Θολουρα του νερου, αλλαγες.. Μην σου πω να κανεις και μια μεγαλη... 60% για σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

Dεν έχω βάλει κανένα διακοσμητικό μέσα.

Δυστυχως δεν είναι μόνο απλα σκισίματα...

ξεθωριάζουν σημεία και μετα δεν υπάρχει τιποτα στο σημείο εκείνο.

θα βάλω φοτο με το που μπορέσω..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ετσι μου πεθανε ο δικος μου μονομαχος πριν πολυ καιρο....αυοτο παθαινει γιατι τρωγεται μονος του....εκατσα και το παρακολουθησα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να του βάλεις Melafix, παρόμοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και γω. Ακολούθα την δοσολογία που λέει στο κουτάκι και θα επανέλθουν τα πτερύγια.

Και CO2 δεν χρειάζεσαι πιστεύω με 3 φυτά μόνο μέσα στο ενυδρείο, και δή μ' αυτά τα φυτά που έχουν και χαμηλές απαιτήσεις. Και θα μπορούσες να πας λίγο πιο ψηλά την θερμοκρασία, γύρω στους 27....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΙΩΣΩ ΘΑ ΡΙΞΩ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ MELAFIN

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ετσι μου πεθανε ο δικος μου μονομαχος πριν πολυ καιρο....αυοτο παθαινει γιατι τρωγεται μονος του....εκατσα και το παρακολουθησα

Σιγουρα οι μονομαχοι δεν "τρωγονται μονοι τους".

Οι δικοι μου συμπληρωσαν τα δυομισι χρονια ζωης και πανε για τα τρια...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι τρελος μαι ολοκληρη μερα τον εβλεπα και ετρωγε τα πτερυγια του

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι τρελος μαι ολοκληρη μερα τον εβλεπα και ετρωγε τα πτερυγια του

Μήπως "ξυνόταν"????

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγες νερου και βαζει το ΜΕΛΑΦΙΞ και με την τροφη βαλτου βιταμινες καθε μερα για καμια βδομαδα και πες μας πως πει

Τωρα για τον αλλο που ετρωγε την ουρα του δεν μου χει τυχει να δω ή να ακουσω απο καποιον κατι τετοιο και θα σε ρωτησω και εγω μηπως ο μικρος σου ξυνοταν;

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΤΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΝΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ ...

ΚΑΙ ΤΟ ΘΟΛΟΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

-------------------------

ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ upload ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ..

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ

SP_A0135.jpg

ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΗ!!ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ!!

SP_A0151.jpg

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΟΛΟΜΕΝΟ¨

SP_A0151.jpg

ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΘΟΛΟΜΕΝΟ..

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ bacterial bloom??

ΕΚΑΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 50%ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΟΛΟΜΑ.

(ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΛΛΑΓΗ.. (ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΡΟΥΦΑΕΙ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΑ)(ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ JUWEL)

ΜΟΛΙΣ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ(ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ) ΠΕΤΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΟ..

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΟΛΟΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΘΟΛΟΣΕ ΠΟΤΕ!!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΣΟ ΘΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ

SP_A0147.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Γιάννη!!

Λοιπόν εγώ που είδα το ενυδρείο από κοντά (οπως και τα είπαμε κιόλας , απλά το γράφω για μελοντική βοήθεια σε άλλους χρήστες) πιστέυω ακράδαντα ότι ΔΕΝ είναι bacteria bloom !Η θολούρα του νερού κατά 99% προέρχεται άπό το ότι έπεσαν μέσα στο ενυδρείο σου τουλάχιστον 200ml ζαχαρόνερο με μαγιά!

Γι αυτό άλωστε έχεις και αυτή την μεγάλη πτώση ph που μετρήσαμε (από 7,5 σε 6,1)

Μετά την αλλαγή νερού 50% που έγινε και δεν ξεθόλωσε καθόλου έχω να σου προτείνω τα ακόλουθα:

1) Στο 60λιτρο βάλε την αεραντλία να δουλεύει στο φουλ και ρίχνε καθημερινά 15ml stress zyme

ΑΝ μετά από 1 εβδομάδα ε΄χει μείνει λίγη θολούρα τότε μπορούμε να βάλουμε το acu-clear ή κάποιο άλλο παρόμοιο σκεβασμα.

2)Βάλε το μονομάχο στο 10λιτρο(που σου έδωσα) μόνο με θερμοστάτη 27c (εφόσον δεν υπάρχει φίλτρο) καραντίνα με καθημερινες μετρήσεις για αμωνία και συνέχισε τη θεραπεία για το fin/tail rot με melafix 1,25ml/10lt για 7 μέρες.

Υπομονή και θα τα πούμε πάλι από κοντά...

Έγινε επεξεργασία - CHRIS4204
Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστώ πολύ chris4204 για τη βοήθεια.

Με κάλυψαν οι προτάσεις/απαντήσεις σου.

Αναμένω και άλλες γνώμες για να ξεκινήσω τις διεργασίες σήμερα το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Κανε συχνες αλλαγες νερου και οτι σου ειπε ο φιλος και κρατα τον μικρο στο ενυδρειο που σου εδωσε και κανε την θεραπεια

Πες μας πως τα παει σε κανα 2 μερες

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Κανε συχνες αλλαγες νερου και οτι σου ειπε ο φιλος και κρατα τον μικρο στο ενυδρειο που σου εδωσε και κανε την θεραπεια

Πες μας πως τα παει σε κανα 2 μερες

Περιμενουμε νεα σου

ΛΟΙΠΟΝ.... Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ!!ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟΥ ΑΛΑΞΩ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ 20 ΛΙΤΡΟ!

ΤΟ 65ΛΙΤΡΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ CHRIS ΤΟ ΣΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑΝ Epalzeorhynchos frenatus(RAINBOW SHARK)

ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ! ΜΟΛΙΣ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ

Έγινε επεξεργασία - lospci
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lospci σε παρακαλώ πολύ γράφε με πεζά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...