Jump to content

φυτα-ψαρια-οξυγονο


salvin

Recommended Posts

γεια σε ολους.εχω ενα ενεδρειο 80λτ και εικοσι ψαρακια(corudoras και tetra).σκεπτομαι να βαλω 2anubia και 1vallisneria χωρις CO2 και χωρις υποστρωμα.θα αντεξουν;επισης οταν τις βαλω να καταργησω αεραντλια και κυκλοφορητη;το ενυδρειο ειναι στρωμενο και η εξοδος του φιλτρου αναταρασει το νερο.λαμπα εχω τ8 30w.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.εχω ενα ενεδρειο 80λτ και εικοσι ψαρακια(corudoras και tetra).σκεπτομαι να βαλω 2anubia και 1vallisneria χωρις CO2 και χωρις υποστρωμα.θα αντεξουν;επισης οταν τις βαλω να καταργησω αεραντλια και κυκλοφορητη;το ενυδρειο ειναι στρωμενο και η εξοδος του φιλτρου αναταρασει το νερο.λαμπα εχω τ8 30w.

Οι ανούμπιες και οι βαλισνέριες είναι φυτά που δεν έχουν άμεση ανάγκη από CO2. Επίσης η ποσότητα των φυτών που να φέρεις δεν νομίζω πως είναι ικανή να οξυγονώσει το ενυδρείο σου. Εφόσον θέλεις να βγάλεις την αεραντλία (και καλά θα κάνεις), καλό είναι να μην την καταργήσεις άμεσα. Τα ψαράκια σου έχουν συνηθίσει και ίσως να τα δεις να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο. Θα σου πρότεινα να μειώνεις σιγά-σιγά την παροχή οξυγόνου μέχρι να συνηθίσουν τα ψάρια. Επίσης συιγουρέψου πως έχεις όντως καλή ανατάραξη επιφάνειας.

Τέλος από την στιγμή που θα βάλεις φυτά και θα σβήνουν τα φώτα, τα φυτάκια σου θα αράγουν CO2. Οπότε αν καταργήσεις την αεραντλία θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις 1-2 βράδυα να δεις πως πάνε, μη τυχόν και έχεις καμία απρόσμενη απώλεια!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου.εχω τρομαξει επειδη διαβασα οτι οι φουσκαλες παιρνουν ολο το co2 και πιστευω οτι εστω και λιγο χρειαζονται αυτα τα φυτα.θα ειναι καλυτερα να δουλευω την αεραντλια μονο βραδυ για λιγες μερες η καποιες ωρες μερα και νυκτα;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει καλη αναταραξη επιφανειας χρειαζεται η αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει καλη αναταραξη επιφανειας χρειαζεται η αεραντλια?

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

και τη νυκτα με μεγαλο αριθμο ψαριων και τρια μονο φυτα δεν θα υπαρχει προβλημα;

Από προσωπική εμπειρεία, είδα πως τα ψάρια μου που είχαν συνηθίσει στην αεραντλία, δυσκολευόντουσαν (κυρίως τα βράδυα) να προσαρμωστούν σε συνθήκες φυτεμένου, χωρίς αεραντλία. Έκανα μία μικρή "προσαρμωγή" για 2 εβδομάδες, μειώνοντας την ένταση της αεραντλίας και μετά ήταν όλα ok. Όλα είναι θέμα και ψαριών. πχ τα πλέκο θέλουν την αεραντλία τους γενικώς. Δεν νομίζω πως κανένας μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση. Απλά ξεκίνα και παρακολούθα τις συμπεριφορές. Προσοχή όταν κλείνει το φως.

@ sarevock

Προσωπικά την έννοια "ανατάραξη" επιφάνειας δεν μπορώ να την καταλάβω απόλυτα και την διαβάζω συνεχώς. Πάλι από προσωπική πείρα, σε ενυδρεία με λίγα ή καθόλου φυτά θεωρώ πως πρέπει ή να υπάρχει αεραντλία ή η έξοδος του φίλτρου να είναι εκτός νερού και να σκάει με δύναμη από το φίλτρο προς την επιφάνεια του νερού. Η περίπτωση που απλά αναταράσσεται η επιφάνεια κάνονατς μικρό κυμματισμό σε μένα δεν δούλεψε!

Σημειωτέω πως εγώ έχω πλέκο και όπως είπα και πιο πάνω έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από οξυγόνο!

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω και εγω φιλε.απο οτι εχω καταλαβει το καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του και θα πρεπει να βρουμε τη χρυση τομη δοκιμαζοντας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την έννοια "ανατάραξη" επιφάνειας δεν μπορώ να την καταλάβω απόλυτα και την διαβάζω συνεχώς.

Προσωπικα να σου πω και εγω το ιδιο... ενα video θα βοηθουσε πολλους να καταλαβουμε ποια ακριβως αναταραξη εννουμε:

...την πανω απο την επιφανεια πιεση νερου απο το spaybar?

...την πανω απο την επιφανεια ρηψη νερου απο το σωληνα?

...στο υψος της επιφανειας με παραλληλα το spaybar ετσι ωστε να δημιουργειται κυμματακι?

...λιγο πιο κατω απο την επιφανεια και με το spaybar ελαφρως σηκωμενο προς την επιφανεια?

εχω μπερδευτει ή δεν παιζει ρολο κανενα απο αυτα και την κανουμε οπως λαχει? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα αν λειτουργούμε το ενυδρείο μας χωρίς αεραντλία. θεωρώ την αεραντλία το πιο ανώφελο εξάρτημα στο ενυδρείο μας. Όχι μόνο στα φυτεμένα αλλά σε όλα τα είδη ενυδρείου. Η αεραντλία δεν προσφέρει οξυγόνο απλός προκαλεί και αυτή ανατάραξη του νερού ώστε να μπορέσει να γίνει η ανταλλαγή των αερίων. Συντηρούσα δισκοενυδρείο χωρίς αεραντλία που θεωρείτε το πιο απαιτητικό ενυδρείο σε οξυγόνο και δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα πόσο ανατάραξη θα έχουμε αυτό εξαρτάτε από το είδος του ενυδρείου μας, με πολλά φυτά χρειαζόμαστε μικρή, ίσα ισα να σπάει το φιλμ που δημιουργείτε όταν δεν υπάρχει αναταράξει. Όσο μειώνεται ο όγκος των φυτών αυξάνουμε και την ανατάραξη της επιφάνειας έως έντονο κυματισμό. Τρόποι υπάρχουν πολλοί πχ έξοδος του νερού πάνω από την επιφάνια του νερού, ή λίγο κάτω από την επιφάνεια ή αρκετά κάτω αλλά στραμμένο προς την επιφάνεια, ή κουρτίνες έξω από το νερό ή μέσα από το νερό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ενυδρείο μου έχω αυτό post-6647-1228422228_thumb.jpg. Φουλ οξυγόνωση!!!

Άσχετο! Στον κόκκινο κύκλο είναι αυγά απ'τα Corydoras μου :rolleyes: τα οποία μάλλον θα γίνουν γεύμα!

Link to comment
Share on other sites

...λιγο πιο κατω απο την επιφανεια και με το spaybar ελαφρως σηκωμενο προς την επιφανεια?

Εγω χρονια το εχω λιγο ποιο κατω απο την επιφανεια.Αεραντλια μονο σε περιπτωση θεραπειας

που χρειαζεται περισσοτερο οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...