Jump to content

ΕΝΕΚΕΝ Η ΩΡΑ


bill28

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι τις αλμυρας :rolleyes:

Οπως γραφω και στον τιτλο εφτασε η ωρα για μεγαλυτερο ενυδρειο,λογω του οτι τα κοραλια μου απαιτουν περισσοτερο χωρο πλεον.

Το υπαρχον ενυδρειο ειναι σε λειτουργια 1 χρονο περιπου,ειναι rio240 στο οποιο υπαρχουν λιγο παραπανω απο 50κιλα ΖΒ και γυρω στα 40κιλα αραγωνιτης.

Απο κυκλοφορια εχει 1 tunze 6060 και 1 koralia3,skimer seaclone150 και φωτισμο T5 4Χ54W.

Το καινουργιο ειναι ενα aquatlantis 1,50 (310λιτρα περιπου καθαρα)και ενα sub γυρω στα 80 λιτρα.Η βοηθεια που χρειαζομαι ειναι στα εξης:

1:Πιο σκιμερ.

2:Τυχων παραπανω ΖΒ και αραγωνιτη.

3:Κυκλοφορια.

Φωτισμους overflow και λοιπο εξοπλισμο ειμαι υπερ πληρης.

Περιμενω προτασεις :rolleyes:

Ευχαριστω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι επαρκής. Με τη μεταφορά του θα μπορέσεις να τον τοποθετήσεις καλύτερα και να φτιάξεις καλύτερο ντεκόρ.

Όσο για τον αραγωνίτη, καλό είναι να δημιουργήσεις ένα στρώμα περίπου 10 εκατοστών, ώστε να είναι πιο αποδοτικός. Οπότε ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και άλλη ποσότητα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος σου ειναι επαρκης!!!

Για skimmer εχω ακουσει καλα λογια για τα skimmer της H&S. ριξε μια ματια.

Η κυκλοφορια απο την αλλη ειναι πολυ συνθετο θεμα. Κοιτα λιγο στα αρθρα, θα βρεις ενα ενδιαφερον αρθρο. Οπως και να εχει θα χρειαστεις περισσοτερους κυκλοφορητες... (γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

bill28 Σου εύχομαι καλορίζικο το καινούριο ενυδρείο. Πιστεύω να πήρες το 60 εκ πλάτος κι όχι το 50άρι. :rolleyes:

Πόσους και ποιους κυκλοφορητές θα πάρεις ακόμα εξαρτάται πως θα στήσεις το βράχο και τα κοράλλια. Ίσως να χρειαστείς μία ακόμα 6060 και μια δεύτερη koralia.

Ο φωτισμός είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει; Είναι του ενυδρείου τα φώτα αυτά ή είχες κρεμαστό φωτιστικό από το 240άρι; Προσωπικά θα έβαζα ένα κρεμαστό με 4*80 watt Τ5

Ζωντανό βράχο πάλι εσύ θα το δεις κατά το στήσιμο αν χρειάζεσαι. Ίσως λίγα επιλεκτικά κομμάτια. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι ελλείψεις είχες από το προηγούμενο ενυδρείο. Δηλαδή αν θες να βάλεις επιπλέον κοράλλια θα πάρεις τα αντίστοιχα κομμάτια, αν θες να δώσεις παραπάνω ύψος θα πάρεις κάποιο ανάλογο κομμάτι ή θα βάλεις διαφορετικά κάποιο από τα παλιά.

Τον παλιό αραγωνήτη θα τον ξαναχρησιμοποιήσεις; Πως θα το κάνεις εκεί θα τον ξεπλύνεις;

ΥΓ:Foto από το παλιό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Το ενυδρειο ειναι αποθηκευμενο κατι μηνες και περιμενει να βρω τον χρονο να το αξιοποιησω.Απο φωτισμο σκεφτομαι για 6τεμ T5 54w.Σχετικα με την κυκλοφορια παλι πρεπει να ψαχτω λιγακι.

Υπαρχει ενας μεγαλος ερωτας με τα sps και τα clams και οι φωτο ειναι κατι μηνων πριν(τωρα εχει αρκετουτσικα κοραλακια) :rolleyes:

Τετοιος ερωτας ωστε να σκεφτομαι να τροποποιησω ετσι το ενυδρειο ωστε να υπαρχει αρκετος χωρος για τα φραγγακια(μου αρεσει το μεγαλωμα τους) Κατι σαν κοραλιερα ας πουμε.

Σκεφτομαι τον αραγωνιτη να τον βαλω στο sub οπως και καποιο μερος του βραχου.

Υ.Σ:Τον αραγωνιτη πρεπει να τον ξεπλυνω;αν ναι πως;;;

post-3986-1228505581_thumb.jpg

post-3986-1228505621_thumb.jpg

post-3986-1228505659_thumb.jpg

post-3986-1228505707_thumb.jpg

post-3986-1228505736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον ΖΒ και τον ζωντανό αραγωνήτη δεν τον ξεπλένουμε ποτέ.

Ο ΖΒ απλά θέλει κατά καιρούς (μία φορά το μήνα για παράδειγμα) ‘ξεσκόνισμα’ συνήθως με κάποιο κυκλοφορητή ή με οδοντόβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Τον ΖΒ και τον ζωντανό αραγωνήτη δεν τον ξεπλένουμε ποτέ.

Ο ΖΒ απλά θέλει κατά καιρούς (μία φορά το μήνα για παράδειγμα) ‘ξεσκόνισμα’ συνήθως με κάποιο κυκλοφορητή ή με οδοντόβουρτσα.

Αυτο το γνωριζω απλα ειπες αυτο και παραξενευτικα

Τον παλιό αραγωνήτη θα τον ξαναχρησιμοποιήσεις; Πως θα το κάνεις εκεί θα τον ξεπλύνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για αυτόν που έχεις στο «παλιό» ενυδρείο θα έχει μαζέψει σίγουρα βρώμα.

Εγώ ή δεν θα τον χρησιμοποιούσα ή θα τον ξέπλυνα πολύ καλά και θα τον χρησιμοποιούσα σαν ψόφιο πλέον.

Επίσης ξέπλυμα θέλει και αν αγοράσεις ψόφιο από κάποιο μαγαζί πριν τον χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...