Jump to content

Emersed καλλιέργεια


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά... Διάβαζα σήμερα για emersed καλλιέργειες και λέω να πειραματιστώ κι εγώ με κρυπτοκορίνες αλλά έχω κάποιες απορίες...

1) Μπορώ αντί για χαλίκι πάνω απ' το χώμα να βάλω χοντρή άμμο?

2) Το δοχείο που θα χρησιμοποιήσω πρέπει να είναι εντελώς κλειστό από πάνω ή να έχει κάποιες μικρές τρύπες για αερισμό...?

3) Πως θα προσαρμόσω τις κρυπτοκορίνες στις emersed συνθήκες από submerged που είναι τώρα? Σκεφτόμουν να γεμίσω το δοχείο αρχικά μέχρι σημείο που να τις καλύπτει ή έστω να βγαίνουν λίγο τα φύλλα εκτός νερού και σιγά-σιγά να αφαιρώ για να τα προσαρμόσω αργά και ίσως και να τα βοηθήσω να μου χαρίσουν κανένα λουλουδάκι... :rolleyes: Από την άλλη ομως επειδή θα συντηρούνται με ηλιακό φως, μήπως θα γεμίσω άλγες αν έχει και νερό...? Ή μήπως δε χρειάζονται προσαρμογή...?

4) Έχω ένα μικρό ενυδρειάκι που στέκεται :rolleyes: και δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο αυτό ή κάποιο απλό πλαστικό δοχείο... Το ενυδρειάκι έχει ένα μικρό άνοιγμα πλάτους ενός δακτύλου στην πλάγια πλευρά του πέρα-πέρα για να βγαίνουν τα καλώδια και να αερίζεται, αλλά φοβάμαι μήπως είναι ακατάλληλο επειδή θα χάνει πολύ υγρασία... Τι να προτιμήσω...?

5) Επίσης σκεφτόμουν αν γίνεται να καλλιεργήσω με αυτό τον τρόπο java moss... Γίνεται...? Και αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πως... :rolleyes:

Τέλος, ότι άλλες πρόσθετες γενικές πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε θα τις εκτιμούσα...!!!! :rolleyes: Συγγνώμη για τις κατεβατές ερωτήσεις... ^_^

Προς το παρόν αυτά, αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω ^_^... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά θα ακολουθήσει παρουσίαση με την πορεία του πειράματος... ^_^

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αλλα ανθη ακομα δεν εχω δει. γενικα εχω πειραματιστει με αρκετα ευκολα φυτα και μοσσ.

Κατι μου λεει οτι αυτη η σελιδα θα σου φανει πολυ ενδιαφερουσα..

crypts

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε... Πολύ μου άρεσαν τα άνθη που δείχνει το σάιτ αυτό... :rolleyes:

Πάντως διαβάζοντας και ψάχνοντας από χθες, έλυσα τις απορίες μου και θα ξεκινήσω σήμερα το απόγευμα με κρυπτοκορίνα (μάλλον είναι wendii), rotala rotundifolia και ίσως και java moss (αν και για το τελευταίο δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω)... Θα σας κρατώ ενήμερους για την εξέλιξη του εγχειρήματος... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Μόλις τώρα τελείωσα με το ξεκίνημα της καλλιέργειάς μου, αλλά είμαι λιγάκι απογοητευμένος... Η κρυπτοκορίνα πριν καλά-καλά προλάβω να το τελειώσω έχει μαραθεί πολύ... Για την ακρίβεια τα φύλλα της έχουν γύρει προς τα κάτω και είναι πολύ μαλακά και κάπως διπλωμένα... :rolleyes: Υπάρχει περίπτωση να πάρει τα πάνω της από αύριο...? Επίσης έβαλα και κάποια πολύ μικρά κλωναράκια rotala rotundifolia, γιατί τα μεγάλα δε θα μπορούσαν να κρατήσουν το βάρος τους, αλλά κι αυτά είναι κάπως μαραμένα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξουν πρώτα τα supemers φύλα τους και μετά θα βγάλουν emers

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μην ανησυχώ Χρήστο...? :rolleyes:

Λοιπόν ας περιγράψω τη διαδικασία για να μου πείτε αν με βρίσκεται εντάξει, αν έκανα κάτι λάθος κτλ... Τα φυτά τα φύτεψα σε ένα δοχείο από παγωτό μακρόστενο... Έβαλα χώμα για γλάστρες ανάμεικτο με άμμο από ποτάμι (αυτό έγινε από ατύχημα γιατί όταν πήγα να φυτέψω μου μπερδεύτηκαν η άμμος με το χώμα και τελικά το ανακάτεψα όλο μαζί), φύτεψα τα φυτά και μετά κάλυψα την επιφάνεια του χώματος γύρω από τα φυτά με άμμο πάλι και τέλος το σκέπασα με σελοφάν... Λέτε να υπάρχει πρόβλημα επειδή το δοχείο είναι αδιαφανές και θα παίρνει φως μόνο από πάνω...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάλυπτες με νερό τα φυτά και πολύ αργά να κατέβαζες τη στάθμη?

Και στη φύση αυτό γίνεται κατά τις περιόδους ξερασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε vicious... Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά από την άλλη έχω βάλει και rotala rotundifolia και δε μπορώ να ανεβάσω πολύ τη στάθμη γιατί αν την καλύψω μετά δε θα βγει απ'έξω αλλά θα λυγίσει στην επιφάνεια... Έτσι προς το παρόν ανέβασα το νερό ένα με δυο εκ. πάνω απ' το χαλίκι και βλέπουμε... Εξάλλου αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Χρήστος δε θα υπάρξει πρόβλημα...

Πάντως υπάρχουν κι ευχάριστα νέα. Η ροτάλα που σας είπα ότι είχε ψιλομαραθεί κι αυτή, τώρα είναι μια χαρά... Απλώς στην αρχή είχα βρέξει μόνο το χώμα και ξέχασα να τα ψεκάσω και μάλλον στέγνωσαν... Τώρα που τα ψέκασα είναι μια χαρά... :rolleyes:

Όσο για το φως που σας είπα πιο πάνω τι λέτε...? Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί αν πάρουν μπρος και βγουν πάνω απ' την ευθεία του δοχείου θα παίρνουν φως... Τώρα για την αρχή δε θα το έχω ψηλά, θα το βάλω στο πάτωμα δίπλα στο παράθυρό μου που έχει αρκετό φως (είναι νότιο) για να παίρνει από πάνω φως...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις κοντά σε παράθυρο δεν θα έχεις πρόβλημα με το φώς μην αγχώνεσαι.

Είναι μην σε πιάσει η μανία με την emers καλλιέργεια… θα εξελιχθεί σιγά σιγά σε ένα παράπλευρο χόμπι. Προσωπικά όσα φυτά έχω στο ενυδρείο τα έχω και σε emers (όσα φυσικά είναι emers φυτά). Αυτήν την περίοδο χαίραμε ιδιαίτερα διότι θα ανθήσει σε λίγο το Spiranthes cernua. Ένα φυτό που μεγαλώνει πολύ πολύ αργά, δυο χρόνια το περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο και την δικη μου emmersed καλλιεργεια στο μπαλκονι..λιγο φτωχη αλλα δεν προλαβαινω να ασχοληθω. Να προσεξεις τωρα στην αρχη και για 20-30 μερες να μην στεγνωσουν ποτε τα φυλλα των φυτων. Καλο κλεισιμο με διαφανο υλικο και ψεκασμα καθε μερα με ενα ψεκαστηρακι. Για την κρυπτοκορινα καλυτερα να ειχες βαλει σκετη ενυδρειακη τυρφη αφου της αρεσει οξινο υποστρωμα.

post-6932-1228528958_thumb.jpg

post-6932-1228528979_thumb.jpg

post-6932-1228529009_thumb.jpg

post-6932-1228529044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε vicious... Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά από την άλλη έχω βάλει και rotala rotundifolia και δε μπορώ να ανεβάσω πολύ τη στάθμη γιατί αν την καλύψω μετά δε θα βγει απ'έξω αλλά θα λυγίσει στην επιφάνεια... Έτσι προς το παρόν ανέβασα το νερό ένα με δυο εκ. πάνω απ' το χαλίκι και βλέπουμε... Εξάλλου αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Χρήστος δε θα υπάρξει πρόβλημα...

Πάντως υπάρχουν κι ευχάριστα νέα. Η ροτάλα που σας είπα ότι είχε ψιλομαραθεί κι αυτή, τώρα είναι μια χαρά... Απλώς στην αρχή είχα βρέξει μόνο το χώμα και ξέχασα να τα ψεκάσω και μάλλον στέγνωσαν... Τώρα που τα ψέκασα είναι μια χαρά... :rolleyes:

Όσο για το φως που σας είπα πιο πάνω τι λέτε...? Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί αν πάρουν μπρος και βγουν πάνω απ' την ευθεία του δοχείου θα παίρνουν φως... Τώρα για την αρχή δε θα το έχω ψηλά, θα το βάλω στο πάτωμα δίπλα στο παράθυρό μου που έχει αρκετό φως (είναι νότιο) για να παίρνει από πάνω φως...

Αν το έχεις κοντά σε παράθυρο δεν θα έχεις πρόβλημα με το φώς μην αγχώνεσαι.

Είναι μην σε πιάσει η μανία με την emers καλλιέργεια… θα εξελιχθεί σιγά σιγά σε ένα παράπλευρο χόμπι. Προσωπικά όσα φυτά έχω στο ενυδρείο τα έχω και σε emers (όσα φυσικά είναι emers φυτά). Αυτήν την περίοδο χαίραμε ιδιαίτερα διότι θα ανθήσει σε λίγο το Spiranthes cernua. Ένα φυτό που μεγαλώνει πολύ πολύ αργά, δυο χρόνια το περιμένω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Μια χαρά σας βρίσκω με τις καλλιέργειές σας... :rolleyes: Αν κατάλαβα καλά όταν συνηθίσουν θα μπορώ να τα έχω ξεσκέπαστα, σωστά...? Πάντως το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, γιατί ασχολούμαι με τα φυτά γενικότερα και αυτό είναι κάτι διαφορετικό... Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα, χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, να καλλιεργείς ακόμη και δύσκολα φυτά που στο ενυδρείο σου δε θα μπορούσες λόγω τον απαιτήσεών τους... :rolleyes:

Αααααα και φυσικά θέλω φωτό από το φυτό σου Χρήστο μόλις ανθίσει... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το χεις δει υπαρχει και ενα ωραιο ελληνικο site neonplants

Link to comment
Share on other sites

Αααααα και φυσικά θέλω φωτό από το φυτό σου Χρήστο μόλις ανθίσει... :rolleyes:

Μάλλον θα αργήσει ακόμη διότι μεγαλώνει πολύ αργά, τώρα είναι μόνο ένα μπουμπουκάκι

post-2663-1228602649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο για άλλη μια φορά :rolleyes: . Όταν ανθίσει θέλουμε φωτό... :rolleyes:

Όσο για εμένα έχω ευχάριστα νέα... Η καλλιέργεια μου πάει αρκετά καλά (ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται :rolleyes: ). Η κρυπτοκορίνα φαίνεται να συνήλθε και ίσως τελικά να μην τα ρίξει καθόλου τα φύλλα της, διότι πιάνοντάς τα, τα βρίσκω να έχουν αρχίσει να σκληραίνουν λίγο και δεν είναι όπως πριν που είχαν μαλακώσει και δε στέκονταν καθόλου. Τώρα στέκονται έστω και λιγάκι. Η ροτάλα επίσης πάει μια χαρά, δεν ξεράθηκε, αλλά ούτε και μαύρισε. Είχα βάλει λίγα κλωναράκια για δοκιμή και βλέποντας ότι πάει μια χαρά σήμερα το πρωί πρόσθεσα κι άλλα. Τέλος, κατήργησα το σελοφάν που είχα στην αρχή, διότι δεν ήταν καθόλου πρακτικό, έκοψα ένα πλαστικό μπουκάλι του 1,5 λ. και κάλυψα με το ένα κομμάτι την κρυπτοκορίνα και με το άλλο τη ροτάλα, αφότου άνοιξα τρυπούλες για να αερίζεται. Ααααα, επίσης πλέον έβγαλα το νερό που κάλυπτε λίγο τα φυτά και τώρα βρίσκονται τελείως έξω απ' το νερό. Βρέχω μέχρι που να είναι πολύ βρεγμένη η άμμος, αλλά να μη σκεπάζονται καθόλου τα φυτά.

Ανεβάζω και τις πρώτες φωτογραφίες που έβγαλα σήμερα αφότου έκανα τις εργασίες που αναφέρω παραπάνω (σε κάποιες φαίνεται το νερό γιατί τις έβγαλα πριν το αφαιρέσω).

post-5035-1228656110_thumb.jpgpost-5035-1228656132_thumb.jpgpost-5035-1228656144_thumb.jpg

post-5035-1228656157_thumb.jpgpost-5035-1228656167_thumb.jpgpost-5035-1228656175_thumb.jpg

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις πληροφορίες και θα σας κρατώ ενήμερους για την προσπάθεια για την οποία, χωρίς να θέλω να το γρουσουζεύω, είμαι αρκετά αισιόδοξος πλέον...!!! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μίλτο! :rolleyes: Πολύ καλά τα πας!

Μια συμβουλή:

Πρόσεξε τη συσσώρευση αλάτων που συμβαίνει όπως και στο ενυδρείο, μια στο τόσο θα πρέπει να πλημμυρίζεις την καλλιέργεια για να ξεπλένεται από τα άλατα.

Ακόμα καλύτερα κάνε τρύπες στον πάτο, βάλε ένα πιατάκι από κάτω και ποτίζεις, φρόντισε το πιατάκι να γεμίζει 1-2 φορές, μη φοβάσαι τα θρεπτικά δεν θα φύγουν.

Αυτό είναι κολπάκι που μας είπαν στο εργαστήριο ανθοκομίας για κάθε γλάστρα καθώς τα φυτά περισσότερα συνήθως αφυδατώνονται από τα άλατα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα κάνε τρύπες στον πάτο, βάλε ένα πιατάκι από κάτω και ποτίζεις, φρόντισε το πιατάκι να γεμίζει 1-2 φορές, μη φοβάσαι τα θρεπτικά δεν θα φύγουν.

Αυτό είναι κολπάκι που μας είπαν στο εργαστήριο ανθοκομίας για κάθε γλάστρα καθώς τα φυτά περισσότερα συνήθως αφυδατώνονται από τα άλατα... :rolleyes:

Ευχαριστώ φίλε...!!! Αλλά αυτό δεν το κατάλαβα. :rolleyes: Δεν κατάλαβα κάθε πότε πρέπει να το κάνω αυτό και τι εννοείς όταν λες να γεμίζει μια-δυο φορές...? :rolleyes:

Καταρχάς για να κάνω τρύπες και να βάλω πιατάκι δε θα πρέπει πρώτα να περάσει λίγος καιρός να προσαρμοστούν τα φυτά στις πιο ξηρές συνθήκες...? Το λέω γιατί θα στραγγίζει αμέσως και λογικά τώρα που βρισκόμαστε στην αρχή δε θα αντέξουν... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Ποτίζεις μέχρι να γεμίσει το πιατάκι, αδειάζεις το πιατάκι, ξαναποτίζεις, ξαναγεμίζει και το αφήνεις γεμάτο για να κρατάει το χώμα από πάνω υγρό (καλό είναι να είναι λίγο βαθύ) ... τα άλατα ξεπλύθηκαν. :rolleyes:

Μπορείς να περιμένεις να σκληραγωγηθούν λίγο τα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με φτιάξατε το κέφι είπα να στείλω και μερικά δικά μου. :rolleyes:

post-2663-1228683574_thumb.jpg

Hemianthus callitrichoides 'Cuba'

post-2663-1228683620_thumb.jpg

Hemianthus micranthemoides

post-2663-1228683663_thumb.jpg

Hygrophila polysperma SUNSET

post-2663-1228683694_thumb.jpg

Saururus cernuus

post-2663-1228683731_thumb.jpg

Vesicularia dubyana

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι πολύ όμορφες οι φωτογραφίες.. νομίζω ότι τα 2 hemianthus είναι από τα πιο όμορφα φυτά. Δυστυχώς ακόμη δεν είχα ευκαιρία να τα φιλοξενήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο :rolleyes: Για να πω την αλήθεια κι εγώ ήθελα να δω μερικά απ' τα δικά σου, αλλά ντράπηκα να σου ζητήσω φωτογραφίες... :rolleyes::rolleyes:

Το τελευταίο είναι java moss...? ^_^ Δε μοιάζει καθόλου με τη συνηθισμένη της μορφή... Μπορείς να μου πεις πως την καλλιεργείς...? Θέλω κι εγώ να την δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω πως...

Ευχαριστώ και πάλι για τις ωραίες φωτογραφίες...!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί τρόποι, πάντως εγώ πάνω σε μια πέτρα ή ξύλο δένω ένα κομμάτι γιαβα. Το αφήνω πρώτα στο ενυδρείο να πιάσει καλά μετά το βγάζω και το βάζω ας πούμε σε ένα κουβαδάκι με νερό ίσα ίσα να σκεπάζεται. Την πέτρα την τοποθετώ έτσι ώστε να βρίσκετε η μισή μέσα και η μισή έξω από το νερό. Το φυτό αρχίζει να απλώνεται μετά μέσα στο νερό αλλά και να σκαρφαλώνει προς τα έξω. Θέλει όμως πιο πολλή υγρασία από της συνήθεις καλλιέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί τρόποι, πάντως εγώ πάνω σε μια πέτρα ή ξύλο δένω ένα κομμάτι γιαβα. Το αφήνω πρώτα στο ενυδρείο να πιάσει καλά μετά το βγάζω και το βάζω ας πούμε σε ένα κουβαδάκι με νερό ίσα ίσα να σκεπάζεται. Την πέτρα την τοποθετώ έτσι ώστε να βρίσκετε η μισή μέσα και η μισή έξω από το νερό. Το φυτό αρχίζει να απλώνεται μετά μέσα στο νερό αλλά και να σκαρφαλώνει προς τα έξω. Θέλει όμως πιο πολλή υγρασία από της συνήθεις καλλιέργειες.

Οκ Χρήστο, καλό και λογικό μου ακούγεται. Θα το προσπαθήσω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...