Jump to content

Είναι συμβατά ?


coffeman

Recommended Posts

Μαζεύω κάποιες πληροφορίες για το 80άρι μου που ετοιμάζω και θέλω να μου πείτε άμα μπορώ να βάλω με platy... Ancistrus sp. L144 (Temminckii) και corydoras melanistius.

Και αν ναι, πόσα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Μαζεύω κάποιες πληροφορίες για το 80άρι μου που ετοιμάζω και θέλω να μου πείτε άμα μπορώ να βάλω με platy... Ancistrus sp. L144 (Temminckii) και corydoras melanistius.

Και αν ναι, πόσα μπορώ να βάλω?

Platy:

pH: 7-8

gH: 10-25

Temp: 18-26

Ancistrus sp. L144

pH: 6.2-7.2

gH: -

Temp: 21-23

Corydoras Melanistius

pH: 6-8

gH: 2-25 (!!!)

Temp: 22-26

Ανάλυση:

Τα πλάτυ θέλουν σκληρό νερό και αυτό το ξέρουμε εξ'αρχής. Σε αντίθεση βέβαια από τα άλλα 2 είδη τα οποία είναι Νοτίου Αμερικής και θέλουν πιο μαλακό νερό. Αν υποθέσουμε πως βάζουμε πλάτυ με L144 θα πρέπει να "παίξουμε" σε ένα pH 7... Δηλαδή το L144 θα πιάσει σχεδόν κόκκινα! Την σκληρότητα δεν την βρήκα για το L144 αλλά βάση των υπόλοιπων παρόμοιων ειδών θα πρέπει να είναι 4-8 (gH). Οπότε εδώ έχόυμε πρόβλημα.

Τα συγκεκριμένα Cory από την άλλη, είδα πως δεν έχει αναφερθεί αναπαραγωγή σε ενυδρείο. Αυτό σημαίνει πως είναι άγρια οπότε θέλουν σίγουρα πολύ μαλακό νερό, ίδιο περίπου με αυτό του L144. Το 2-25 που αναφέρω παραπάνω το βρήκα σε site. Το ότι το ψάρι μπορεί να αντέχει σε gH 25 μπορεί να είναι γεγονός το οποίο να συμβαίνει και στην φύση... αλλά όχι και τις 365 μέρες του έτους. Τα ποτάμια αλλάζουν τη σύστασή τους, αλλά αυτό εξαρτάται από τις εποχές, οπότε εφόσον μιλάμε και για άγριο είδος θα έλεγα να μην το δοκιμάσεις. Ως PlecoFan που είμαι θα σου έλεγα να μην βάλεις πλάτυ και να ασχοληθείς με τα γατόψαρα. Από την άλλη εφόσον σου αρέσουν τα πλάτυ, μάλλον θα δυσκολευτείς ν αβρεις γατόψαρο σκληρού νερού που να μπαίνει στο 80άρι σου....

Link to comment
Share on other sites

μην μπλεξεις ζωοτοκα οπως τα πλατυ με τα υπολοιπα....

δεν ταιριαζουν στις συνθηκες νερου.

καλυτερα να μενουν ζωοτοκα με ζωοτοκα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μην μπλεξεις ζωοτοκα οπως τα πλατυ με τα υπολοιπα....

δεν ταιριαζουν στις συνθηκες νερου.

καλυτερα να μενουν ζωοτοκα με ζωοτοκα. :rolleyes:

:rolleyes::rolleyes:^_^

Βάλε τα πλάτυ με μερικα apple snail ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σας ευχαριστώ!!

(γιατί θα την έκανα την βλακεία μου :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...