Jump to content

ΥΔΡΟΠΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Kostas new

Recommended Posts

Το εχει δοκιμασει κανεις?

Θα υπαρξη επιδραση στα ψαρια?

Λεω να το πραγματοποιησω .

Αρκετά ενδιαφέρον! Είναι κάτι που θέλω να κάνω κι εγώ στο μεγάλο ενυδρείο που σχεδιάζω... Υποθέτω ότι μιλάμε για υδρόφυλλα φυτά, έτσι? Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιείς τις αλλαγές νερού (ανά 6-12 μήνες) με σωστό στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν γίνεται... αυτό είναι το θέμα της πτυχιακής μου εργασίας! :rolleyes:

Βέβαια θα αρχίσω τα πειράματα αρχή καλοκαιριού αλλά έχει γίνει ήδη ένα παραπλήσιο μεταπτυχιακό. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω και για υδροβια φυτα αλλα και για ντοματιες, φραουλες κτλ.

Προσωπικα σκεφτομαι indoor φραουλιες .

Την υλοποιηση τη σκεφτομαι με το νεο ετος.

Αν παρατηρησετε τα συνημμενα το μονο που θελει μεσα στο ενυδρειο ειναι ενα κυκλοφορητη για να στελνει

το νερο στο σωληνα ετσι ωστε να περνουν νερο η ριζες του/των φυτων και ενα χρονοδιακοπτη για να δινει

κυκλοφορια ανα 2 ωρες.Το νερο επιστρεφει στο ενυδρειο μετα το περασμα απο το σωληνα φυτωριο.

Αεραντλια μαλλον δε θα χρειαστω γιατι ειναι φυτεμενο το δικο μου.

Τα φυτα ειτε θα ειναι σε μικρα γλαστρακια με ποροδες υλικο(για να κραταει την υγρασια) αντι για χωμα

προσαρμοσμενα στο σωληνα φυτωριο αν δεν εχουν ριζες , ειτε τοποθετημενα στο σωληνα σκετα αν εχουν

ριζες.

Γιωργο ειναι φοβερο θεμα για πτυχιακη και πιστευω οτι σε εφαρμογες για αγροτες σε περιοχες με εντονα

προβληματα ελλειψης νερου ειναι τρομερη κατασκευη.

Περιμενω σχολια.

Ευχαρηστω Κωστας

post-6637-1228486226_thumb.jpg

post-6637-1228486267_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές πατέντες και με διαφορετικές μεθόδους, από το πιο απλό με τα lucky Bamboo στον κουβά μέχρι περίπλοκα συστήματα ποτίσματος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές πατέντες και με διαφορετικές μεθόδους, από το πιο απλό με τα lucky Bamboo στον κουβά μέχρι περίπλοκα συστήματα ποτίσματος

Μέγα μάστορα των φυτεμένων ενυδρείων :rolleyes:

Για εξήγησε λίγο την περίπτωση των Lucky Bamboo...

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό έγινε από φιλοξενούμενο φοιτητή από το Bagladesh και ήταν σηματικό για αντιμετώπιση προβλημάτων θρέψης στην περιοχή. :rolleyes:

Ας δούμε μερικά επίσημα δεδομένα από πανεπιστημιακό βιβλίο Λαχανοκομίας:

Πρώτα απ' όλα ο σωστός και επίσημος όρος για να περιγράψουμε την ανάπτυξη φυτών εκτός εδάφους είναι υδροπονία καθώς υδατοκαλλιέργεια αφορά ανάπτυξη υδροχαρών φυτών και ζωικών οργανισμών εντός νερού. Χρησιμοποιήθηκαν και οι όροι υδροκαλλιέργεια ή καλλιέργεια σε διάλυμα αλλά τελικά επικράτησε το υδροπονία.

Υπάρχουν 2 ειδών κατηγορίες υδροπονίας, η πραγματική (ΝFT) και η υδροπονία σε στερεά υποστρώματα.

Υδροπονία NFT (Nutrient Film Teknique-τεχνική λεπτής στοιβάδας θρεπτικού διαλύματος)

Χρησιμοποιείται κεκλιμένη επιφάνεια, συνήθως φύλλα πλαστικού, σε μορφή καναλιού στην οποία θα κινείται το θρεπτικό διάλυμα. Στην επιφάνεια αυτή θα απλώνονται οι ρίζες των φυτών ενώ οι βλαστοί τους κρέμονται από πάνω.

Χρησιμοποιείται επίσης δεξαμενή στην οποία υπάρχει το θρεπτικό διάλυμα, αντλία μεταφοράς προς την κεκλιμένη επιφάνεια και αεραντλία για τη ρύθμιση της περιεκτικότητας σε οξυγόνο.

Το διάλυμα ελέγχεται συχνά για τις σωστές συγκεντρώσεις θρεπτικών και το pH.

Υδροπονία με στερεό υπόστρωμα:

Σε αντίθεση με την NFT δεν υπάρχει συνεχής κίνηση του νερού αλλά γίνονται 2-4 αρδεύσεις καθημερινά. Το στερεό υλικό είναι συνήθως περλίτης, άμμος ή πετροβάμβακας (χρησιμοποιούνται σε κάποιες περιπτώσεις και μίγματα υλικών όπως τύρφη, βερμικουλίτης, πριονίδι και άλλα)

Οι εγκαταστάσεις είναι σάκοι με το υλικό και τα φυτά μπαίνουν σε τρύπες που ανοιγονται στο πάνω μέρος και αρδεύονται με σταλάκτες (bec που ρίχνουν σταγόνες), το νερό μετά διαφεύγει και ή απομακρύνεται ή επαναχρησιμοποιείται μετά από επεξεργασία. Μπορεί όμως και να είνα γλαστράκια με το στερεό υπόστρωμα με λειτουργία όπως το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ενωει τη καλλιεργια Lucky Bamboo με συστημα υδροπονικης

Αυτό το κατάλαβα! Αλλά θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες αν είναι δυνατό, καθότι ακούγεται ιδιαίτερα εύκολο για αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πια η διαφορα μεταξυ των 2 τροπων στην αναπτυξη των φυτων?

Δεν ξέρω... αυτό θέλω να μάθω... απλά παρουσιάστηκε ως η ευκολότερη των περιπτώσεων σε σχέση με άλλα πιο σύνθετα συστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Ενα link που βρηκα τωρα.

http://www.hydrofit.gr/hydro.html

Είσαι άρχοντας! Κυρίως έμαθα πως ονομάζεται Hydrofit στα αγγλικά οπότε θα το ψάξα και μόνος μου. Thanx :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Tα lucky Bamboo έχουν μεγάλες απετίσεις σε Νιτρικά ενώ αν δεν τα προφέρουμε νιτρικά τότε δεν χαλνάνε απλός σταματούν την ανάπτυξη τους. Αυτή η ιδιότητα τους και το ότι τα βρίσκεις πολύ εύκολα τα έκανε αγαπητά σε πολλούς χομπίστες.

Κατασκευάζουμε ένα είδος σαμπ σαν γλάστρα να φαίνεται όμορφο το τοποθετούμε δίπλα στο ενυδρείο μας σαν διακοσμητικό φυτό και αυτό κάνει την δουλειά του. Στο ενυδρείο μας έχουμε πάντα μηδέν νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Hydroponics για την ακρίβεια.

Για δες πως είναι αυτό που λέει ο Χρήστος με τα lucky bamboo:

Ας μου στείλει και κάποιος ένα πμ πως ανεβάζω το youtube video εδω για να μην ταλαιπωρώ τον κόσμο... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λες? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Τα Lucky Bamboo είναι επικίνδυνα το βράδυ να βρίσκονται σε κλειστό υπνοδωμάτιο? Από θέμα CO2 ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Τις φραουλες εγω παντως δεν θα τις ετρωγα.

Σπυρο για φαντα σου κρεμαστες φραουλες!!!!

Τις ετρωγα ευκολα ...

:rolleyes:

Ευχαρηστω ολους για τα λινκ και τις πληροφοριες σας .

Καλες καλλιεργειες .....

post-6637-1228559755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...