Jump to content

Φωτιστικο Metal Halide


banik

Recommended Posts

Λοιπον εχω ενα φωτιστικο HQI 70 Watt (οσο χρειαζομαι δηλαδη) κ θελω να μου πειτε αν βαλω κ την αναλογη

λαμπα εννοειται κανει για το ενυδρειο μου (μην παει κ χαμενο) :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

post-6772-1228499811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια κανει για το ενυδρειο σου,πρεπει ομως να σκεφτεις και την μεγαλη θερμοτητα που παραγει το εν λογω φωτιστικο..

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια κανει για το ενυδρειο σου,πρεπει ομως να σκεφτεις και την μεγαλη θερμοτητα που παραγει το εν λογω φωτιστικο..

και τα ενυδριακα συγκρκριμενα φωτιστικα την ιδια θερμοτητα δεν παραγουν ?

τι αποσταση απο το νερο θα ηταν καλα ?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας μιλαμε παντα για ανοιχτο ενυδρειο.

σιγουρα μιλαμε για 25-30 cm απο την επιφανεια....

θα επαναλαβω οτι πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την ψυξη του ενυδρειου....

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας μιλαμε παντα για ανοιχτο ενυδρειο.

σιγουρα μιλαμε για 25-30 cm απο την επιφανεια....

θα επαναλαβω οτι πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την ψυξη του ενυδρειου....

Μιά ερώτηση...γιατί πάντα γιά ανοιχτό ενυδρείο;...δεν λέω αυτό είναι το ιδανικό, αλά γνωρίζω πολλούς φίλους που χρησιμοποιούν τέτοιες λάμπες σε κρεμαστό φωτιστικό και με συρόμενα τζάμια πάνω απο το ενυδρείο.Εαν έχεις συνέχεια ανοιχτό το ενυδρείο η εξάτμιση νερού θα είναι απίστευτα μεγάλη και γρήγορη.Αν δε μιλάμε γιά μικρό ενυδρείο...άστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

αλά γνωρίζω πολλούς φίλους που χρησιμοποιούν τέτοιες λάμπες σε κρεμαστό φωτιστικό και με συρόμενα τζάμια πάνω απο το ενυδρείο.

και εγω γνωριζω φιλε μου,και δεν ειπα οτι το ανοιχτο ενυδρειο ειναι δεδομενο.προς θεου...

μη γνωριζοντας βεβαια ουτε εγω τα λιτρα του φιλου μας,μιλησα παιρνοντας παραδειγμα απο εμενα,που οντως στα 75 λιτρακια κι μαλιστα ανοιχτα,τους ζεστους μηνες μπορει να εχω μεχρι και 4 λιτρα εξατμιση νερου ημερησιως..!!!!εχοντας ως ψυκτικο μεσο ανεμιστηρακια,και ως βοηθο μου μονο την αυτοματη αναπληρωση νερου και την μικρη μου εμπειρια μονο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω 80 λιτρα εχω, δηλαδη μπορω να βαλω τζαμι πανω απο το ενυδρειο ???

Link to comment
Share on other sites

και εγω 80 λιτρα εχω, δηλαδη μπορω να βαλω τζαμι πανω απο το ενυδρειο ???

γιατι οχι..?εσυ ξερεις που το εχεις μπροστα σου το ενυδρειο.

οτι και να κανεις παντως,χωρις αυτοματη αναπληρωση θα τρεχεις σαν τρελλος το καλοκαιρι....

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι..?εσυ ξερεις που το εχεις μπροστα σου το ενυδρειο.

οτι και να κανεις παντως,χωρις αυτοματη αναπληρωση θα τρεχεις σαν τρελλος το καλοκαιρι....

To καλοκαιρι μαλλον οπως το βλεπω αναπλησωση ισως κ ψυκτικο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι..?εσυ ξερεις που το εχεις μπροστα σου το ενυδρειο.

οτι και να κανεις παντως,χωρις αυτοματη αναπληρωση θα τρεχεις σαν τρελλος το καλοκαιρι....

Ακριβώς έτσι.Εγω το ψυκτικό το έχω...την αναπλήρωση δεν βλέπω να την γλυτώνω...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι, Γίατί δεν βάζεις κάποιο άλλο φωτιστικό Τ8 π.χ και θα εξοικονομήσεις και ηλεκτρικό ρεύμα που θα υπερκαλύψει το αρχικό κόστος αγοράς και αν βάλεις και το ψυκτικό και τις αναπληρώσεις.. ξανασκέψου το, έχεις δει άλλα φωτιστικά;

Link to comment
Share on other sites

απλα,για μενα σε θαλασσινο τ8 λαμπες ειναι πλεον εντελως ξεπερασμενες και εχουν και τον μικροτερο σε ενταση φωτισμο απο ολες τις αλλες...

θα μπορουσε ομως στα σιγουρα να βαλει τ5 λαμπες και να ''παιξει'' και αρκετα και με τα κελβιν.

απο την αλλη ομως αυτη την ψευδαισθηση που δημιουργει με το παιχνιδισμα μεσα στο νερο η λαμπα μεταλλου ...δεν την εχει καμμια αλλη+ το γεγονος οτι ειναι οτι κοντινοτερο στην ηλιακη ακτινοβολια με οτι θετικο αυτο συνεπαγεται...

Link to comment
Share on other sites

κάνεις συνδιασμό με πάνω από μία λάμπα, νομίζω πάντα κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη ότι οι ΜΗ στην εποχή που ζούμε είναι ξεπερασμένες, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κάνεις το εφέ με τις ακτίνες φωτός.

Απλά οι ΜΗ είναι φτηνές στην αγορά τους αλλά πληρώνεις πολλά κατά την διάρκεια χρήσης τους και έχουν και μικρό χρόνο ζωής.

Βέβαια γούστα είναι αυτά και είναι και καθαρά οικονομικό το θέμα, ανάλογα ο καθένας όπως και όσο μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο με το κοστος δεν ξερω τι γινετε, ειναι μια MH 70 watt γιατι να καψει περισσοτερο απο 4 Τ5 ???

νομιζω πως οι διαφρες θα εναι πολυ μικρες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη απ ότι θυμάμαι όταν το έιχα ψάξει, τώρα βέβεια αν έχει και κάποιος πιο έμπειρος άποψη ή το έχει ψάξει πρόσφατα ας μας πει την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο με το κοστος δεν ξερω τι γινετε, ειναι μια MH 70 watt γιατι να καψει περισσοτερο απο 4 Τ5 ???

νομιζω πως οι διαφρες θα εναι πολυ μικρες :rolleyes:

παιδια οι τ5 ειναι πολυ πιο οικονομικες απο τις MH.η γνωμη μου ειναι να βαλεις δυο μετασχηματηστες τ5 2χ24watt και θα εχεις συνολο 96 watt 3 marine white 14.000 kelvin και μια marine blue 20.000 kelvin(actinic)

και να τις αναβεις κ να τις σβεινεις με διαφορα μιση ωρα.στα 80 λιτρα θα εχεις πολυ καλο φωτισμο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...