Jump to content

Άλγη σε ξύλο


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά... Εδώ και καιρό έχω μπόλικη άλγη πάνω σε μια ρίζα σαβάννα που έχω μέσα στο ενυδρείο μου... Είναι σαν φούντες και κατάμαυρη... Δεν έχω ασχοληθεί μαζί της γιατί δεν εξαπλώνεται σε φυτά, βυθό κτλ, αλλά κάποια στιγμή μάλλον θα πρέπει να την αντιμετωπίσω... Έχετε να μου προτείνετε κάτι...? Τα κλασσικά όπως αλλαγές νερού και τέτοια δε νομίζω να πιάσουν γιατί αλλαγές νερού κάνω ούτως ή άλλως συχνά (συνήθως μία φορά την εβδομάδα 30% περίπου)... Επίσης εδώ και λίγους μήνες (για την ακρίβεια από αρχές καλοκαιριού) έχω κόψει τα λιπάσματα, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο αλλά γιατί το αμελούσα λίγο και μετά το σταμάτησα και παρατηρώ τελευταία ότι οι άλγες που είχα στα τζάμια έχουν σχεδόν καθαρίσει, αλλά αυτή δεν πτοείται... Λέω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να την αντιμετωπίσω έξω απ' το νερό όπως να την αφήσω λίγες μέρες έξω στον ήλιο μήπως ξεραθεί ή σε κάποιο διάλυμα με χλωρίνη, δεν ξέρω... Αυτό με τα 19 μέρη νερού και 1 χλωρίνης ξέρω ότι το κάνουν στα φυτά αλλά στις ρίζες...? :rolleyes:

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή... :rolleyes:

ΥΓ Αν θέλει κανείς λίγη σε λίγο θα αρχίσω να τη διαθέτω μάλλον... Μιλάμε για καλλιέργεια όχι αστεία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την βρίσκω διακοσμητική και αν τα φυτά είναι υγειή δύσκολα θα πιάσει επάνω τους.

Αν παρ' όλα αυτά θες να την εξαλείψεις, βγάζεις το ξύλο, του ρίχνεις μπόλικο οξυζενέ και άντε γειά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι την βρίσκεις...? :rolleyes: Σ' εμένα, ενώ η πράσινη άλγη μου αρέσει, αυτή την βρίσκω αποκρουστική...

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια...!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι την βρίσκεις...? :

Σπάει την μονοτονία του πράσινου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η bba "τρεφεται" με φωσφορικα

Δωσε αναπτυξη στα φυτα για την πολεμησουν με:

Αυξηση διοξειδιου ή/και αυξηση νιτρικων (γενικα θρεπτικων).

Αλλιως μειωση εντασης φωτος ή/και μειωση φωσφορικων.

Φροντισε σε γενικες γραμμες να εχεις νιτρικα 10-20 φορες απ'οτι φωσφορικα. (πχ ΡΟ4=0.5-1.0 και ΝΟ3=10-15)

Link to comment
Share on other sites

Σπάει την μονοτονία του πράσινου :rolleyes:

:rolleyes:

Η bba "τρεφεται" με φωσφορικα

Δωσε αναπτυξη στα φυτα για την πολεμησουν με:

Αυξηση διοξειδιου ή/και αυξηση νιτρικων (γενικα θρεπτικων).

Αλλιως μειωση εντασης φωτος ή/και μειωση φωσφορικων.

Φροντισε σε γενικες γραμμες να εχεις νιτρικα 10-20 φορες απ'οτι φωσφορικα. (πχ ΡΟ4=0.5-1.0 και ΝΟ3=10-15)

Ευαριστώ φίλε... Θα δω τι μπορώ να κάνω... Η αλήθεια είναι ότι όντως έχω πολύ χαμηλά έως μηδενικά νιτρικά συνήθως... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι η bba ειναι μια αλγη που δεν εχει πλακα, και δεν ειναι για να την υποτιμα κανεις. Εχουν ξηλωθει ενυδρεια και εχουν ξαναστηθει απο την αρχη σε ασχημες περιπτωσεις. Το ποιο σωστο ειναι να βρεθει το αιτιο που την προκαλει.

Οπως ειπαν και τα παιδια κατα 90% οφειλεται σε ανεπαρκη ποσοτητα CO2 η σε κακη διαχυση ακομα και σε σκαμπανεβασματα της παροχης. Επισης σε κακη συντηρηση και πλεονασμο θρεπτικων.

Να συμπληρωσω οτι εχει πλεον γινει αποδεκτος και αλλος ενας λογος που μπορει να εμφανιστει και σε καλες συνθηκες και καθαρα ενυδρεια. Αυτη η αιτια λοιπον ειναι η αυξημενη τοπικα ροη και εντονη κυκλοφορια. Οπως πχ αν το ξυλο η ριζα κλπ βρισκεται πολυ κοντα στην εξοδο του φιλτρου /κυκλοφορητη (και στο εντονο φως).Σ αυτην την περιπτωση το προβλημα περιοριζεται μονο στα σημεια που χτυπαει το ρευμα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι η bba ειναι μια αλγη που δεν εχει πλακα, και δεν ειναι για να την υποτιμα κανεις. Εχουν ξηλωθει ενυδρεια και εχουν ξαναστηθει απο την αρχη σε ασχημες περιπτωσεις. Το ποιο σωστο ειναι να βρεθει το αιτιο που την προκαλει.

Οπως ειπαν και τα παιδια κατα 90% οφειλεται σε ανεπαρκη ποσοτητα CO2 η σε κακη διαχυση ακομα και σε σκαμπανεβασματα της παροχης. Επισης σε κακη συντηρηση και πλεονασμο θρεπτικων.

Να συμπληρωσω οτι εχει πλεον γινει αποδεκτος και αλλος ενας λογος που μπορει να εμφανιστει και σε καλες συνθηκες και καθαρα ενυδρεια. Αυτη η αιτια λοιπον ειναι η αυξημενη τοπικα ροη και εντονη κυκλοφορια. Οπως πχ αν το ξυλο η ριζα κλπ βρισκεται πολυ κοντα στην εξοδο του φιλτρου /κυκλοφορητη (και στο εντονο φως).Σ αυτην την περιπτωση το προβλημα περιοριζεται μονο στα σημεια που χτυπαει το ρευμα νερου.

Φίλε raven ευχαριστώ για τη βοήθεια... CO2 παροχή δεν υπάρχει... Βάζω μόνο excel αλλά κι αυτό το έχω σταματήσει μαζί με τα λιπάσματα... Από Δευτέρα όμως θα τα ξαναξεκινήσω... Τα επίπεδα διοξειδίου μου είναι σίγουρα χαμηλά, διότι έχω σκληρό σχετικά νεράκι και σχετικά αλκαλικό, οπότε ανήκω στη κατηγορία του χαμηλού επιπέδου στον πίνακα του CO2. Κανονική παροχή διοξειδίου του άνθρακα θα γίνει με την κλασσική DIY μέθοδο όταν και εφόσον κάνω την αναβάθμιση φωτισμού που θέλω, οπότε και θα χρειαστεί σίγουρα... Προς το παρόν έχω όχι ιδιαίτερα υψηλό φωτισμό και εύκολα φυτά γι' αυτό και δε μπλέχτηκα με κάτι τέτοιο...

Για τη συντήρηση δεν το συζητώ, γίνεται καλή και δεν το αφήνω για καιρό χωρίς αλλαγές νερού... (συνήθως όπως αναφέρω και πιο πάνω 30% κάθε βδομάδα). Επίσης το ξύλο δε βρίσκεται κοντά στην έξοδο του φίλτρου, βρίσκεται στη μέση του ενυδρείου, αλλά ούτε ότι δέχεται πολύ φωτισμό μπορώ να πω, διότι αφενός δεν έχω πολύ δυνατό φωτισμό, αφετέρου έχω απλωμένο κερατόφυλλο να επιπλέει και όταν έχω καιρό να το συμμαζέψω καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια... :rolleyes:

Οπότε μάλλον φταίει είτε το CO2 που αναφέρεις είτε αυτό που λέει ο Δέλτα ότι μάλλον υπάρχει έλλειψη ισορροπίας μεταξύ φωσφορικών και νιτρικών... :rolleyes:

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις συμβουλές... :rolleyes: Μάλλον θα καταφύγω στη λύση που ανέφερε ο vicious για αρχή για να εξαφανίσω την ήδη υπάρχουσα και παράλληλα θα προσπαθήσω να βρω αν υπάρχει κάποιο λάθος που μπορώ να διορθώσω για να μην αποκτήσω κι άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...