Jump to content

ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ


Recommended Posts

Παιδιά το χρυσόψαρο μιας φίλης εδώ και 2-3 μέρες έχει ακανόνιστη κολύμβηση και κανένα άλλο συμπτωμα, της είπα να ρίξει ένα κουταλάκι αλάτι μαγειρικό και μετά απο 3 μέρες να κάνει αλλαγή νερού και αν συνεχίσει να ρωτήσει στο pet shop για φάρμακο.

Τι να έχει το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι αυτο το λεμε προβλημα νυκτικης κυστης και το παθενουν πολοι κυπρινοι συνηθωσ απο στρες...Μεχρι προτινος ηξερα οτι δεν θεραπευεται,αλλα η αδερφη μου μου εβαλε τα γυαλια με τον μονομαχο της...σταθερες συνθηκες νερου,προσθηκη καποιου αντιστρες υγρου και λιγο ανεβασμα της θερμοκρασιας...ελπιζω να τα καταφερεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα χρυσόψαρα (ryunkin veiltail) τα είχα εγώ υγιέστατα 2 χρόνια και μετά της έδωσα ενυδρείο και δώρο τα ψάρια.

Βέβαια τα έχει σε ενυδρείο με φίλτρο, αεραντλία εδώ και 2 μήνες ώσπου ξαφνικά το ψάρι μεγέθους 10εκ δεν είναι και πολύ καλά. Προσθέσαμε 1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι μπας και συνέρθει διότι σε ψάρια κρύου νερού που ζουν σε θερμοκρασίες 15-20 βαθμούς ίσως να μην κάνει να ανεβάσουμε θερμοκρασία στους 25-26 βαθμούς (η φίλη δεν έχει θερμοστάτη).

Το σαββατο μου είπε πως θα το βάλει μόνο του με αλατι γιατί έτσι της είπαν απο pet shop (αν το βάλει σε γιάλα νομίζω θα της πεθάνει όμως) δεν ξέρω αν είναι κολλητικό για τα άλλα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να μην το βάλει σε γυάλα .

Θα πρέπει ομως να εντοπίσουμε τα αίτια και απο τη στιγμή που ηταν στα χερια σου τόσο καιρο και ηταν καλα ,κάτι εχει συμβεί τώρα .

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το έχει σε κομμωτήριο (με κλειστό καπάκι βέβαια) θα πάω να δω τι έγινε με το ψάρι και καλού κακού θα ξαναρίξουμε 1 κουταλίτσα αλάτι και στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει μπει κανα σπρεϊ μεσα και να τα χουν παιξει τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

πήγα χτες και τα είδα

το ένα χρυσόψαρο comet albino έχει μια λευκή θολούρα στο ένα μάτι αλλά συμπεριφορά φυσιολογικότατη (μοιάζει σαν καταρράκτη που παθαίνουν οι ηλικιωμένοι) τα άλλα δύο είναι ryunkin veiltail και ευτυχώς το άρρωστο έχει καλυτερεύσει με το αλάτι και με αλλαγή νερού που έκανε προχτες.

Μου είπε πως δεν ψεκάζει κοντά στο ενυδρείο και έχει πάντα κλειστό το καπάκι.Στο άρρωστο του έκανε μπανιο σε αλάτι για 10 λεπτά εκτός ενυδρείου μετά το ξανάβαλε μέσα και τώρα κολυμπάει σχεδόν κανονικά. Να δούμε εαν θα συνέρθει τελείως...τους έχει και αεραντλία για παραπάνω οξυγόνο...

Μήπως 2 γλυφτράκια που έχει μέσα για να καθαρίζουν μετέδωσαν καμμία ασθένεια? (φαίνονται ομως υγιέστατα και αυτά)

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά μπάνιο δεν είναι πολύ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑθε ποτε κανει αλλαγες νερου και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

μια φορά την εβδομάδα ή το πολύ στις 10 μέρες μου είπε περίπου το 30% και ρίχνει και αντιχλώριο όμως δεν γνωρίζω ποσότητες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα έλεγα μήπως ήταν κάποιο πρόβλημα σχετικά με την διατροφή. Εμένα το vertail μου εμφάνιζε περίεργη κολύμβηση και συχνά καθόταν στην επιφάνεια ανάποδα. Ακολούθησα το εξής που βρήκα και ήταν αποτελεσματικό. Έβρασα αρακά και τον ξεφλούδισα (κρατάς το μέσα) και του έριξα και έφαγε και έγινε περδίκι. Καλό είναι να του ρίχνεις Spirulina που και που μες την εβδομάδα κάνει καλό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...