Jump to content

είναι αρκετό;


akkornteon

Recommended Posts

Λοιπόν:

Η δίνη είναι δεξιόστροφη στο βόρειο ημισφαίριο (το δοκίμασα)! Αν βάλουμε ανάποδα την είσοδο με την έξοδο θέτουμε την ροή του φίλτρου αντίθετα από την δίνη. Όχι πως υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη περίπτωση, αλλά μεγαλύτερη επιτυχία καλύτερης κυκλοφορίας θα έχουμε αν έχουμε την ίδια φορά με την δίνη!

Δείτε τις εικονίτσες παρακάτω που παρουσιάζουν την κάτοψη ενός ενυδρείου:

1) Αυτό είναι όταν ακολουθούμε την την δίνη με την ροή του φίλτρου

post-6647-1229878946_thumb.jpg

2) Και αυτό όταν δεν την ακολουθούμε

post-6647-1229879024_thumb.jpg

Αυτό που σου λέω ΔΕΝ είναι κάποιος κανόνας. Απλά μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη κυκλοφορία!

Επίσης θα σου έλεγα να μην πνίξεις το φίλτρο στα σφουγγάρια. Η βιολογία των σφουγγαριών είναι ελάχιστη σε αυτή που μπορούν να φτιάξουν τα Siporax και Substrat. Χρησιμοποίησε αρχικά το παλιό σου σφουγγάρι χωρίς να βάλεις κανένα καινούριο, ρίχνε βακτήρια για 1-2 εβδομάδες και σε κανένα μήνα το Siporax σου θα έχει αρκετη βιολογία ώστε να μην σε νοιάζει τί έχει το σφουγγάρι. Εγώ προσωπικά πλένω τα σφουγγάρι αμε καυτό νερό βρύσης για να τα κάνω καινούρια. Με άλλα λόγια σκοτώνω την όποια βιολογία έχουν π[άνω τους, αλλά μου είναι αδιάφορο, αφού έχω φουλ βιολογικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.. είσοδος έξοδος μπήκαν αριστερά και δεξιά αντίστοιχα όπως με συμβούλεψες, με τα παλιά σφουγγάρια δημιούργησα ένα στρώμα χωρίς κενά μέσα στο 2213, αλλά δεν έχω βακτήρια για να ρίξω.

Είναι απαραίτητα; Όσα βακτήρια είχα πριν, έχω και τώρα, στα ίδια λίτρα νερού αν πριν ήταν οκ τώρα θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1. Οπως ο Νικος ετσι και γω το ξεπλενω το σφουγγαρι με νερο βρυσης (καθε πρωτοχρονια :thumbup:) αφου εχω πολυ βιολογικο υλικο για αυτη τη δουλεια. Οποτε με ενδιαφερει μονο το μηχανικο φιλτραρισμα απο τα σφουγγαρια που τα θελω καθαρα να μη βουλωνουν.

2. Αναμεσα στα σφουγγαρια πρεπει να εκμεταλευτεις το φιλτρο σου και να βαλεις siporax ή substrat pro.

Προς το παρον "παιζεις" οπως ειναι και μετα προσθετεις σταδιακα σε 3-4 δοσεις, βιολογικο υλικο αναμεσα στα σφουγγαρια.

Αυτο μπορεις να το επιτυχεις αδυνατιζοντας τα σφουγγαρια καθε φορα μοβοντας τα λιγο σε παχος για να δημιουργηται χωρος για το βιολογικο υλικο.

3. Η ροη κατα τη γνωμη μου και αναλογα τα ψαρια, ισως δεν πρεπει να ειναι κυκλικη μεσα στο ενυδρειο αλλα προς μια κατευθυνση ως επι των πλειστων, σαν σε ποταμι.

Αυτο ειχα στο μυαλο μου οταν σκεφτηκα την πατεντα στο spaybar.

Link to comment
Share on other sites

φίλε delta, έχω βάλλει από τώρα siporax και substrat στο φίλτρο, απλά ανάμεσα στα στρώματα αυτά έβαλα και το παλιό σφουγγαράκι με ότι βιολογία υπήρχε και στο παλιό μου φίλτρο. Όταν έγραψα πιο πάνω ότι έφτιαξα ένα στρώμα χωρίς κενά, εννοούσα μια οριζόντια στρώση, ώστε τελικά όλη η ποσότητα του νερού που περνά από το φίλτρο να περνά και από την παλιά βιολογία. Το ερώτημα τώρα είναι αν αρκεί έτσι ώστε σιγά σιγά να εξαπλωθεί η βιολογία σε όλα τα υλικά ή αν χρειάζονται επιπλέον βακτήρια εμπορίου. :thumbup:

Υ.Γ. ξέρουμε κανά κόλπο για να βγαίνει ο αέρας από το φίλτρο, γιατί και λίγο θόρυβο κάνει και δεν έχει ικανοποιητική ροή.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ξέρουμε κανά κόλπο για να βγαίνει ο αέρας από το φίλτρο, γιατί και λίγο θόρυβο κάνει και δεν έχει ικανοποιητική ροή.

Ταρακούνα το ελαφρώς ώστε ο αέρας να βρει την έξοδο προς τον σωλήνα.

Καλό είναι να πάρεις βακτήρια και να ρίχνεις όπως σου είπα παραπάνω. Η βιολογία του σφουγγαριού είναι ελάχιστη και αν περιμένεις να εξαπλωθεί.... σώθηκες! Επίσης καλό είναι ούτως ή άλλως να ρίχνεις ενίσχυση βακτηρίων. Εγώ προσωπικά ρίχνω περίπου μία φορά τον μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μεταφερει ολο το υλικο με τη βιολογια που ειχε το προηγουμενο φιλτρο και παρολο που καποια μικρη ποσοτητα αναλογικα βιολογια, θα μεινει στο προηγουμενο ενυδρειο πανω στο βυθο και το "διακοσμο", αν δεν αυξησεις την ιθχυοφορτιση και ταισεις με τσιγγουνια την πρωτη εβδομαδα (τις 2 πρωτες μερες νηστεια ΙΜΟ), θα ανταπεξελθει και θα ισορροπησει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

Νίκο θα κάνω μετρήσεις και αν δω έστω και δείγμα ΝΗ3 θα ρίξω βακτήρια. Έχω υπόψη μου το sera nitrivec, έχει κάνει συζητήσεις γι'αυτό ο Σταμάτης. Υπάρχει κάτι άλλο να προτείνεις;

@delta

Δεν υπάρχει προηγούμενο ενυδρείο φίλε delta, απλά άλλαξα το fluval plus με 2213. Όλο το υλικό μεταφέρθηκε στο 2213 με τρόπο ώστε να γίνει πλήρως εκμεταλλεύσιμο, αναγκαστικά όλο το νερό περνά από την στρώση του παλιού σφουγγαριού. Με 3 red crystal, 4 amano, μερικά μωρά red crystal και 2 apple snails δεν τίθεται θέμα ιχθυοφόρτισης.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ρε παιδιά! Από αύριο θα ανεβάσω και pics!

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

Νίκο θα κάνω μετρήσεις και αν δω έστω και δείγμα ΝΗ3 θα ρίξω βακτήρια. Έχω υπόψη μου το sera nitrivec, έχει κάνει συζητήσεις γι'αυτό ο Σταμάτης. Υπάρχει κάτι άλλο να προτείνεις;

Δεν είναι απόλυτο ότι θα ανεβάσεις αμμωνία αν δεν ρίξεις βακτήρια! Απλά αν ρίξεις σίγουρα ενισχύεις την βιολογία σου και είναι κάτι που μία στο τόσο καλό είναι να κάνεις!

Το Nitrivec είναι καλό όπως και ΟΠΟΙΟ άλλο σκεύασμα της όποιας γνωστής εταιρείας! Γενικώς έιμαι υπέρ της άποψης πως η κάθε εταιρεία έχει να προσφερεί και κάτι διαφορετικό, οπότε φροντίζω να έχω ποικιλία στις επιλογές μου!

Link to comment
Share on other sites

@ delta

no problemo φίλε! και μόνο που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου σου είμαι υπόχρεος!

@ stormtrooper

Έγινε φίλε, σε ευχαριστώ και σένα για τις συμβουλές! Μπορεί όντως να ρίξω κανένα βακτηριάκι και εγώ, όλα για τα γαριδάκια μου!

Άλλαξα και το aquascape λίγο τώρα που αφαίρεσα το εσωτερικό φίλτρο. Έκρυψα θερμοστάτη, έξοδο προς φίλτρο και σκάλα του CO2. Τα υπόλοιπα αύριο! Ευχαριστώ παίδες και καλό βραδάκι!

Link to comment
Share on other sites

@ delta

no problemo φίλε! και μόνο που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου σου είμαι υπόχρεος!

@ stormtrooper

Έγινε φίλε, σε ευχαριστώ και σένα για τις συμβουλές! Μπορεί όντως να ρίξω κανένα βακτηριάκι και εγώ, όλα για τα γαριδάκια μου!

Άλλαξα και το aquascape λίγο τώρα που αφαίρεσα το εσωτερικό φίλτρο. Έκρυψα θερμοστάτη, έξοδο προς φίλτρο και σκάλα του CO2. Τα υπόλοιπα αύριο! Ευχαριστώ παίδες και καλό βραδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Sorry..... Αν και το έγραψες παραπάνω, τώρα το συνειδητοποίησα! Αν πρόκειται για γαρίδες ξέχνα τα περί βιολογίας! Ακόμα και με "στρωμένη" χαρτοπετσέτα θα είσαι ok! Οπότε μη βάλεις σε πρώτη φάση βακτήρια. Άστα να αναπτυχθούν μόνα τους αργά και σταθερά!

Επίσης πρέπει να φροντίσεις να βάλεις καλά προφίλτρα, καθότι σε βλέπω κάθε εβδομάδα να ανοίγεις το φίλτρο και να βγάζεις μωρά γαρίδες με τις χούφτες. Εγώ χτες έβγαλα καμία 10αριά μωρά corydorάκια από το φίλτρο μου και έχω και προφίλτρο!!!! Απορώ πως περάσανε :thumbup: Δυστυχώς μερικά πέρασαν στην αποχέτευση καθότι δεν τα είχα πάρει χαμπάρι!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ωχ double post...κάποιος moderatorας ρε παιδιά :thumbup: συγγνώμη, γαριδοφρένεια

στούμπωσα λίγο μπλε σφουγγαράκι στη μαμίσια "σχάρα" εισόδου, γιατί δεν έχω πρόφιλτρα. Ελπίζω να κάνει δουλειά, θα το ανοίξω σε καμιά βδομάδα να δω αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Να σε ρωτήσω όμως ρε φίλε, τα βρίσκεις να κολυμπάνε χύμα μεταξύ του κάδου και του άσπρου κοντέινερ των υλικών; Καλά και δεν τα ρουφάει η προπέλα;

Πάντως απορώ...ακόμη μετά από τόσες ώρες όταν το κουνάω βγάζει αέρα.. Ακούγεται και ένα ελαφρύ βούισμα, το fluval δεν το άκουσα ποτέ να λειτουργεί, πάντα κοίταγα να δω αν κουνιέται κανα φυλλαράκι για να καταλάβω.

Εσύ ρε Νίκο τέτοια ταλαιπωρεία κάθε βδομάδα για να βγει ο αέρας κάνεις ή κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

ωχ double post...κάποιος moderatorας ρε παιδιά :thumbup: συγγνώμη, γαριδοφρένεια

στούμπωσα λίγο μπλε σφουγγαράκι στη μαμίσια "σχάρα" εισόδου, γιατί δεν έχω πρόφιλτρα. Ελπίζω να κάνει δουλειά, θα το ανοίξω σε καμιά βδομάδα να δω αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Να σε ρωτήσω όμως ρε φίλε, τα βρίσκεις να κολυμπάνε χύμα μεταξύ του κάδου και του άσπρου κοντέινερ των υλικών; Καλά και δεν τα ρουφάει η προπέλα;

Πάντως απορώ...ακόμη μετά από τόσες ώρες όταν το κουνάω βγάζει αέρα.. Ακούγεται και ένα ελαφρύ βούισμα, το fluval δεν το άκουσα ποτέ να λειτουργεί, πάντα κοίταγα να δω αν κουνιέται κανα φυλλαράκι για να καταλάβω.

Εσύ ρε Νίκο τέτοια ταλαιπωρεία κάθε βδομάδα για να βγει ο αέρας κάνεις ή κάνω κάτι λάθος;

Για να φτάσουν τα μικρά στην προπέλα πρέπει να περάσουν και από το filter wool πράγμα αρκετά δύσκολο! Αλλά και να περάσουν.... μάλλον αλεσμένα θα βγουν!

Για να έχεις αέρα μέσα μάλλον κάτι δεν έκανες καλά! Βέβαια ως καινούριο φίλτρο με καινούρια υλικά μπορεί εν μέρη να δικαιολογηθεί καθότι τα υλικά δεν ήταν μουλιασμένα και έχουν κρατήσει μέσα τους αέρα. Αν και σήμερα σου κάνει το ίδιο, άνοιξε το φίλτρο και κάνε όλη την διαδικασία από την αρχή!

Καλημέρες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok, άργησε η φωτογραφιούλα, αλλά ήρθε. :thumbup: Αριστερά είναι κρυμμένη πίσω από το ξύλο με την java η είσοδος του φίλτρου, η σκάλα για το diy CO2 και ο θερμοστάτης. Πίσω από αυτά είναι και μερικές valisneries που δεν μεγαλώνουν με τίποτα. Πιο δεξιά χαμηλά 3 ανούμπιες nana δεμένες μπουκετάκι και πίσω τους java fern narrow. Μπροστά τους είναι και ένα mossball. Ακόμη πιο δεξιά ένα άγνωστο που με σνομπάρει και δεν ψηλώνει με την καμία. :D Ακόμη πιο δεξιά bacopa monieri (νομίζω), hemianthus micranthemoides, ludwigia arcuata και λίγο lilaeopsis (ή κάτι τέτοιο). Το σκηνικό έχει μερικές "τρύπες", αλλά σιγά σιγά θα μεγαλώσουν τα φυτά και θα τις καλύψουν. Περιμένω μετά τις γιορτές ναρθει και cuba, θα επιχειρήσω να στρώσω γρασίδι γιατί χτυπάει άσχημα τώρα το κενό μπροστά.

Σε αυτά τα 52lt κατοικούν 3 red crystal με τα 2 μηνών μωρά τους, 4 caridina japonica, 2 apple snails και διάφορα άλλα σαλιγκαράκια. Alien έχω βρει 1 σκουληκάκι που είχε φακελωθεί σε 2 κομμάτια valisneria και λίγη planaria που τα apple snails ρουφάνε σαν spaghetti εδώ και μερικές μέρες!! Τελικά έχει τόσες κρυψώνες που πολλές φορές ούτε εγώ τις βρίσκω τις γαριδούλες, αλλά δεν πειράζει... :D κάνω υπομονή μέχρι να γεμίσει από τις γέννες τους και να βλέπω και εγώ καμία!

Διακρίνονται γραντζουνιές και άλλα διάφορα στο τζάμι που χαλάνε την εικόνα, δείξτε κατανόηση. Το ενυδρειάκι αυτό το έχω πάνω από 10 χρόνια (πήγαινα ΣΤ δημοτικού τότε) και είναι για μένα το στοίχημα: αν αποκτήσω την εμπειρία που χρειάζεται και καταφέρω να το κάνω πυκνοφυτεμένο όπως φαντάζομαι θα προχωρήσω σε επόμενα μεγαλύτερα.

Δεν έχω κάνει ακόμη παρουσίαση, γιατί θεωρώ ότι θέλει και άλλη δουλίτσα. Είναι πράγματα που έχω διαβάσει εδώ και ξέρω, αλλά ακόμη δεν τα έχω εφαρμόσει λόγω έλλειψης χρόνου κ χρήματος! :thumbup:

Αυτά..post-5817-1229986009_thumb.jpg

Υ.Γ. η άσπρη πέτρα είναι ο δείκτης μου για την άλγη, μόλις πάει να βγει άλγη πράσινη φαίνεται μπαμ στην πέτρα και έτσι παίρνω τα μέτρα μου από νωρίς.

1 σωληνάκι κοντά στην έξοδο του φίλτρου περιέχει μια ταμπλέτα ferrotab για σίδηρο στα φυτά, (γιατί δεν βρίσκω πάντα στην Πάτρα seachem iron) την οποία όποτε την αφήνω χύμα ορμάνε σαλιγκάρια και γαρίδες και την τρώνε :s:s:s. Οπότε μέσα στο κλουβί της λιώνει, δίνει τον σίδηρο στα φυτά και δεν έχουν πρόσβαση τα ..ζώα!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρησιμοποιησεί το υπόστρωμα που νομίζω ετοιμάζου να δεις Alien, Predators και δίαφορα έντομα/τέρατα που προταγωνήστησαν στο Starship Troopers! Προσοχή στις προνύμφες λιβελούλας γιατί θα σου φάνε γαρίδες!

Κατά τ'άλλα είναι ένα υπέροχο σπίτι για τις γαρίδες σου και όταν θα αρχίσουν να αναπτύσσονται και τα φυτά θα είναι κούκλα :thumbup:

ΥΓ: Είσαι νυχτόβιος τύπος, ε?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο

εισαι μερακλης

εχεις βαλει δεξια το εξοδο του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο τελικα?

προς ποια κατευθηνση ειναι η ροη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! Χαίρομαι που σας αρέσει. Με το δικό μου μάτι θέλει δουλειά ακόμη και τα φυτά να μεγαλώσουν....αλλά έχω υπομονή, κάνω πολύ αργές κινήσεις και με πολύ διάβασμα.

@stormtrooper

υπόστρωμα αγνώστου ταυτότητας χύμα από ενυδρειάδικο στην Πάτρα όπου το παιδί ξέρει πολλά! Iguanna λέγεται το μαγαζί, είναι καταχωρημένο εδώ στο AZ. Ξέρεις τώρα κοιμούνται όλοι και κάθομαι και χαζεύω τα γαριδάκια μέχρι τις 1.30 που κλείνει το φως τους :thumbup:

@delta

ναι δεξιά είναι η έξοδος του φίλτρου, έβαλα κατακόρυφα το spraybar μέχρι νεωτέρας. Η ροή (όπως είπε και ο Νίκος) είναι δεξιόστροφη, οπότε βοηθάει στην ανακύκλωση.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μέσα σε αυτό το φόρουμ όλοι τσάμπα πάτε να την βγάλετε λέγοντας ένα ευχαριστώ! Ζω για την στιγμή που κάποιος θα μου ζητήσει τον αριθμό λογαριασμού της τραπέζης μου για να κάνει καμία κατάθεση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! ρευστό δεν υπάρχει, αν σου λείπει κανά γαριδάκι ευχαρίστως μόλις ενηλικιωθούν, αλλιώς θα περιμένεις πολύ :thumbup: άσε που όλες οι τράπεζες είναι σπασμένες, τι τα θες; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...