Jump to content

χαλίκι η άμμος


sotpap@

Recommended Posts

Ερωτήσει χαλίκι η άμμος για ενυδρείο με μονομάχο και σε ποσά mm αν είναι χαλίκι

Δεν πεζή κάποιο ρόλο στη ψυχολογία του μονομάχου η διακοσμήσει του περιβάλλοντος που ζει η είναι καθαρά θέμα γούστου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το αν θα βάλεις χαλίκι ή άμμο είναι καθαρά θέμα δικού σου γούστου... Παρόλ' αυτά θα σε συμβούλευα να αποφύγεις οτιδήποτε παρδαλό και χρωματιστό. Προσπάθησε αυτό που τελικά θα βάλεις να μοιάζει φυσικό και ο μονομάχος σου θα νιώθει άνετα, αρκεί βέβαια α του προσφέρεις και τις κατάλληλες συνθήκες γενικότερα...!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους μονομάχους, έχω διαβάσει ότι το υπόστρωμα πεζει σημαντικό ρόλο στο μονομαχοενυδρείο, μόνο σε περίπτωση που θέλει κάποιος να πετύχει αναπαραγωγή. Και αυτό γιατί κατά την διάρκεια της τοποθέτησης των αυγών από τον μονομάχο στην φωλιά, πολλά από αυτά είτε δεν κολάν καλά στην φωλιά, είτε ξεφεύγουν της προσοχής του ζευγαριού με αποτέλεσμα να πέφτουν στο βυθό. Αν λοιπόν το χαλίκι έχει μεγάλο μέγεθος, τα αυγά χάνονται μέσα στα κενά που αφήνουν τα χαλικάκια και ο αρσενικός δυσκολεύεται να τα βρει και να τα βάλει πάλι στην φωλιά.

Κάτι τέτοιο έχω διαβάσει, χωρίς όμως ποτέ να είχα μονομάχους. Αν μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει καποιος έμπειρος τα παραπάνω, παρακαλώ πολύ να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο miltos είναι σημαντικό το ενυδρείο σου να μοιάζει στο φυσικό του περιβάλλον, επίσης τα περισσότερα ψάρια αισθάνονται πιο άνετα με σκουρόχρωμο βυθό, γιατί προφέρει καλύτερο καμουφλάζ. Είτε άμμο είτε χαλίκι ψιλόκοκκο (1-3mm) είναι το ίδιο πράγμα, για τις αναπαραγωγές όμως δεν γνωρίζω, ας περιμένουμε να μας πουν και οι παλιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάτι να είναι μια μικρή προσομοίωση του φυσικού του περιβάλλοντος. τι χρώμα χαλίκι, τι φυτά, κ γενικά διακόσμηση να χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει μαυρη αμμο, Java moss πανω σε ξυλο, διαφορα φυτα, anoubias.. Για ποσα λιτρα μιλαμε?

Τεσπα δες να παρεις ιδεες:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Parou...eis/par_sgu.htm

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22128

NewBettaTank_2420.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν το χαλίκι έχει μεγάλο μέγεθος, τα αυγά χάνονται μέσα στα κενά που αφήνουν τα χαλικάκια και ο αρσενικός δυσκολεύεται να τα βρει και να τα βάλει πάλι στην φωλιά.

Ναι αυτό είναι απόλυτα σωστό και ισχύει για κάποιον που θέλει να κρατήσει μεγάλο αριθμό απογόνων.

Μπορούν όμως να μπουν και η άμμος και το χαλίκι.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου.

Θα ήθελα κάτι να είναι μια μικρή προσομοίωση του φυσικού του περιβάλλοντος. τι χρώμα χαλίκι, τι φυτά, κ γενικά διακόσμηση να χρησιμοποιήσω?

Το φυσικό τους περιβάλλον σίγουρα δεν θα σου αρέσει μια και είναι οριζόνες.

Τα υπόλοιπα στα έχουν πει ήδη τα παιδιά

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Pano πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και ο ψαρακλά σου κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά το φοβόμουνα το μαύρο όποτε προχωράω με μαύρο χαλίκι η άμμο, το ενυδρείο θα είναι 30 λίτρα της hailea καθώς σκέφτομαι για φυτά Vallisneria και Echinodorus, Σας ευχάριστο που με βοηθήσατε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στα δικα μου χρησιμοποιω αμμο ειναι καλυτερη και στο καθαρισμα και για αναπαραγωγες

Τωρα απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα δικης σου αισθητικης αλλα προσεχε να μην βαλεις ξυλα ή τπτ διακοσμητικα που εχουν εχμηρες ακρες και τσακισει την ουρα του

Περιμενουμε φωτο απ τον μικρο σου

Link to comment
Share on other sites

Έχω στήσει από την πέμπτη το νέο μου ενυδρείο( 30 λίτρο ) και είμαι στη διαδικασία στρωσίματος, έχω μαύρο χαλίκι και από φυτά 2 Vallisneria spiralis και μια Anubias barteri δεμένο πανό σε ξύλο σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το πρώτο (σπίτι) ενυδρείο που φιλοξενούσε τον μάγκα λίγο πριν την μετακόμιση σιγά σιγά μαζεύει τα πράγματα του για το νέο του (σπίτι) ενυδρείο.

Γιατί άλλο 6.7 λίτρα και άλλο 30

post-6890-1229804904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη μετακομιση στην μεζονετα του και περιμενουμε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Να μια εικόνα και έχει και συνεχεία περιμένω σχόλια

post-6890-1230191188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...