Jump to content

φωτο ενυδρειου


petsta

Recommended Posts

Ειναι 200 λιτρα και θα βαλω 2 ειδη mbuna (συνολικα 8 ψαρια)

Πειτε μου την γνωμη σας....

post-4-1141131871_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ανεβάσεις λίγο σε ύψος τις σπηλαίες, φτιάχνοντας έτσι περισσότερες, επίσης αντί των πλαστικών φυτών θα έλεγα να τα αντικαταστήσεις με anubias & Vallisnerias.

Κατά τα άλλα με μια πρώτη ματιά μου αρέσει :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη και εγω αληθινα φυτα ηθελα να βαλω αλλα φοβηθηκα το θεμα της αλγης και εβαλα τα ψευτικα...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Νίκο.

Πολύ ωραίο το setup αλλά αν βάλεις τα αληθινά φυτά τότε τα ψάρια σίγουρα θα είναι πιο άνετα μέσα.

Προσοχή με τις πέτρες. Αν δεν είναι καλά στερεωμένες για να μην σου πώ κολημένες υπάρχει κινδυνος να μετακινηθούν από τα ψάρια και να σπάσουν κανένα τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Νίκο.

Πολύ ωραίο το setup αλλά αν βάλεις τα αληθινά φυτά τότε τα ψάρια σίγουρα θα είναι πιο άνετα μέσα.

Προσοχή με τις πέτρες. Αν δεν είναι καλά στερεωμένες για να μην σου πώ κολημένες υπάρχει κινδυνος να μετακινηθούν από τα ψάρια και να σπάσουν κανένα τζάμι.

13028[/snapback]

Δεν ειναι κολημενες και τωρα δεν γινεται να τις κολησω.Οσο για το στρερεωμενες...

νομιζω πως εκανα οτι ηταν δυνατον.

Θα δουμε και στην πραξη τι θα γινει , μολις μπουν τα ψαρια

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ποιά είδη mbuna προσανατολίζεσαι να φιλοξενήσεις ...

Για το setup σου θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα για μερικές ακόμα πέτρες και για αληθινά φυτά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ποιά είδη mbuna προσανατολίζεσαι να φιλοξενήσεις ...

Για το setup σου θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα για μερικές ακόμα πέτρες και για αληθινά φυτά

13466[/snapback]

Εχω εδω και 4 ημερες βαλει 4 labido yellow , και αργοτερα θα βαλω αλλα 4 melanochromis maingano.

Για τα φυτα το σκεφτομαι και εγω , αλλα αργοτερα....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 4 ημερες βαλει 4 labido yellow , και αργοτερα θα βαλω αλλα 4 melanochromis maingano.

Για τα φυτα το σκεφτομαι και εγω , αλλα αργοτερα....

Ευχαριστω

13980[/snapback]

Αφού σου αρέσει το μπλε-μαύρο σαν χρωματισμός ψαριού σκέψου και τα ps. demasoni σαν επιλογή. Θα έχεις ένα πολύ καλό χρωματικό συνδυασμό με τα κίτρινα labidos

Βέβαια χρειάζεται προσοχή και επαγρύπνηση γιατί τόσο τα melanochromis maingano όσο και τα ps. demasoni είναι πιο άγρια από τα labidos που ήδη έχεις και φυσικά είναι πολύ καλό που θα τα βάλεις τελευταία στο ενυδρείο. Επίσης καλό θα ήταν να έβαζες σχετικά μικρά ψάρια που θα μεγαλώσουν στο δικό σου ενυδρείο.

Ενημέρωσέ μας για τις όποιες εξελίξεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου αρέσει το μπλε-μαύρο σαν χρωματισμός ψαριού σκέψου και τα ps. demasoni σαν επιλογή. Θα έχεις ένα πολύ καλό χρωματικό συνδυασμό με τα κίτρινα labidos

Βέβαια χρειάζεται προσοχή και επαγρύπνηση γιατί τόσο τα melanochromis maingano όσο και  τα ps. demasoni είναι πιο άγρια από τα labidos που ήδη έχεις και φυσικά είναι πολύ καλό που θα τα βάλεις τελευταία στο ενυδρείο. Επίσης καλό θα ήταν να έβαζες σχετικά μικρά ψάρια που θα μεγαλώσουν στο δικό σου ενυδρείο.

Ενημέρωσέ μας για τις όποιες εξελίξεις στο ενυδρείο σου.

14027[/snapback]

Ευχαριστω για τις απαντησειες σας.

Τα ψαρια που θα μπουν αργοτερα θα ηθελα να ειναι μικρα σε μεγεθος,πως ομως θα ξεχωρισω αρσενικα απο θυλικα ????

Μπορει καποιος να βοηθησει?????

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που θα μπουν αργοτερα θα ηθελα να ειναι μικρα σε μεγεθος,πως ομως θα ξεχωρισω αρσενικα απο θυλικα ????

14229[/snapback]

Δυστυχώς δεν μπορείς σε μικρή ηλικία ... απλά παίζεις με τους νόμους των πιθανοτήτων.

Για να καταλάβεις αυτή τη στιγμή μεγαλώνω περίπου 70 ps. demasoni από δικές μου αναπαραγωγές αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αρσενικά ή θηλυκά στο μέγεθος των 3cm που είναι τώρα.

Τα 4 labidos που έχεις για παράδειγμα ξέρεις τι φύλο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Οπως βλεπετε οι παρατηρησεις σας δεν πανε στο βροντο...

Εβαλα 4 μεγαλες ανουμπιες και θα προσθεσω 3 - 4 μικροτερα φυτα.

Εχετε να μου προτεινετε καποια ή να βαλω παλι ανουμπιες???

ευχαριστώ

post-640-1142264080_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή δουλειά :rockon: Μπράβο σου !!!

Μπορείς άμα θέλεις να προσθέσεις στο πίσω μέρος κάποιες βαλισνέριες που θα ανέβουν σε ύψος και θα δώσουν ένπολύ όμορφο χρώμα στο πίσω μέρος. Μην το γεμίσεις όμως με βαλισνέριες γιατί θα απλώσουν από μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα το πιο σημαντικο

Εκανα μετρησεις με στικ και εδειξαν

ΤΗ...180

ALK..180

PH...8.5

NO2 & NO3...0

ειναι ο.κ????

Πρεπει να κανω κατι????

post-640-1142267739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...