Jump to content

Υψηλό Ca και Mg


Guest Aiolos

Recommended Posts

Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα

Να μπω κατευθείαν στο θέμα… διατηρώ εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα θαλασσινό ενυδρείο υφάλου.

Σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισα προβλήματα όλο αυτό το διάστημα, όμως προχτές που έκανα μέτρηση ασβεστίου και μαγνησίου μου έβγαλε πολύ υψηλά επίπεδα.

Mg πάνω από 1500 !!! και Ca 500 !!!

Τα τεστ έγιναν με Salifert και τα έκανα δυο φορές για την περίπτωση λάθους, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Όλες οι άλλες ενδείξεις από τα τεστ είναι στα επιθυμητά επίπεδα.

Που μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο…, πως αντιμετωπίζεται… και κατά πόσο είναι επικίνδυνο ?

Να σημειώσω ότι δεν διαπίστωσα κάποια περίεργη συμπεριφορά στα ζωντανά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηρθες :rolleyes: :rolleyes:

Χρησιμοποιησεις καποια συμπληρωματα μαγνησιου,ασβεστιου ή

kh?

Βαλε και μια φωτο να χαζεψουμε :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βάλει τώρα πρόσφατα κάτι. Είχα βάλει στο παρελθόν (πάνω από 8 μήνες) αλλά από τότε έχουν γίνει πολλές αλλαγές νερού.

Φωτογραφία θα βάλω με τη πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

hmmmmm...

Δεν ξερω απο τι μπορει να προερχετε... :rolleyes:

Περιμενε τους πιο εμπειρους να σου απαντησουν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρασε από το μυαλό μου εάν έχουν λήξει τα τεστ.. αν και τα έχω μόνο 6 μήνες.

CR δεν έχω

Το νερό είναι από Α/Ο

Αλάτι Tropic Marine pro reef

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρασε από το μυαλό μου εάν έχουν λήξει τα τεστ.. αν και τα έχω μόνο 6 μήνες.

CR δεν έχω

Το νερό είναι από Α/Ο

Αλάτι Tropic Marine pro reef

Το οτι αγορασες τα test πριν 6 μηνες δεν λεει τιποτα. Τα test της salifert εχουν ημερομηνια ληξης επανω στα κουτακια. Για τσεκαρε.

Αν μπορεις κανε μετρησεις με αλλα test, οχι απαραιτητα της ιδιας μαρκας (οπως ειπε και ο NAVY).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα

Να μπω κατευθείαν στο θέμα… διατηρώ εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα θαλασσινό ενυδρείο υφάλου.

Σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισα προβλήματα όλο αυτό το διάστημα, όμως προχτές που έκανα μέτρηση ασβεστίου και μαγνησίου μου έβγαλε πολύ υψηλά επίπεδα.

Mg πάνω από 1500 !!! και Ca 500 !!!

Τα τεστ έγιναν με Salifert και τα έκανα δυο φορές για την περίπτωση λάθους, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Όλες οι άλλες ενδείξεις από τα τεστ είναι στα επιθυμητά επίπεδα.

Που μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο…, πως αντιμετωπίζεται… και κατά πόσο είναι επικίνδυνο ?

Να σημειώσω ότι δεν διαπίστωσα κάποια περίεργη συμπεριφορά στα ζωντανά.

Ευχαριστώ

Aν έχεις υψηλό CA (500) , αποκλείεται να έχεις σωστή τιμή σε KH, άρα κάτι δεν μετράς σωστά.

Επίσης αν έχεις κοράλια και ανάπτυξη κοραλίνης , θα έχεις και κατανάλωση CA , Kh , Mg.

Λογικά θα πρέπει να βάζεις καθημερινά πρόσθετα για να έχεις σταθερές τιμές , ή εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 90%.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις υψηλό CA (500) , αποκλείεται να έχεις σωστή τιμή σε KH, άρα κάτι δεν μετράς σωστά.

Επίσης αν έχεις κοράλια και ανάπτυξη κοραλίνης , θα έχεις και κατανάλωση CA , Kh , Mg.

Λογικά θα πρέπει να βάζεις καθημερινά πρόσθετα για να έχεις σταθερές τιμές , ή εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 90%.

+1 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άρα ένα λογικό συμπέρασμα είναι …τι στιγμή που η τιμή Kh μου βγαίνει σωστή, δεν παρατηρείται κάποια περίεργη συμπεριφορά στους οργνισμούς, τα τεστ Ca και Mg να έχουν λήξει.

Σκληρά κοράλλια έχω δυο και μικρού μεγέθους και η ανάπτυξη της κοραλλίνης είναι κανονική.. όπως ήταν πάντα.

Πρόσθετα ρίχνω όταν είναι απαραίτητο, δηλαδή μετά από μετρήσεις…. συνήθως κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές 10%

Για τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που λες, προφανώς δεν ήθελες να γράψεις 90%, αλλά 10%, έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να βαζεις προσθετα πολυ περιεργο να να ανεβενουν μονες τους!

Τσεκαρε λιγο τα test σου...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι επι 8 μήνες δεν έχεις ρίξει τίποτα στο σύστημά σου?? Το συντηρείς μόνο με αλλαγές νερού??

Μήπως ρίχνεις κάποιο πρόσθετο για αύξηση του ΚΗ?? Και αν ναι ποιο??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα σου (λίτρα, σκιμμερ, κλπ).

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθετα για Kh, Ca και Mg έχω να ρίξω πολύ καιρό… (6-7 μήνες) και ο λόγος είναι ότι οι μετρήσεις ήταν σωστές.

Παλιότερα είχα βάλει μέσω αυτόματης αναπλήρωσης για Mg και Ca, …αλλά από τότε έχουν γίνει (όπως είπα) πολλές αλλαγές νερού.

Όσον αφορά το σύστημά μου.. 220 λίτρα το κυρίως ενυδρείο, 50 λίτρα το refugium, skimmer DELTEC mce 600.

Έως ότου βρεθεί ο λόγος που είναι υψηλές οι τιμές που προανέφερα.. (και ας υποθέσουμε ότι τα τεστ δείχνουν τις σωστές τιμές), κατά πόσο είναι επικίνδυνο για τα ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

Και αν θα τα επηρέαζε ποιες θα ήταν οι αντιδράσεις τους, μήπως και παρατηρήσω κάτι που δεν πρόσεξα.

Αν και όπως σας είπα δεν δείχνουν κάποια περίεργη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθετα για Kh, Ca και Mg έχω να ρίξω πολύ καιρό… (6-7 μήνες) και ο λόγος είναι ότι οι μετρήσεις ήταν σωστές.

Παλιότερα είχα βάλει μέσω αυτόματης αναπλήρωσης για Mg και Ca, …αλλά από τότε έχουν γίνει (όπως είπα) πολλές αλλαγές νερού.

Όσον αφορά το σύστημά μου.. 220 λίτρα το κυρίως ενυδρείο, 50 λίτρα το refugium, skimmer DELTEC mce 600.

Έως ότου βρεθεί ο λόγος που είναι υψηλές οι τιμές που προανέφερα.. (και ας υποθέσουμε ότι τα τεστ δείχνουν τις σωστές τιμές), κατά πόσο είναι επικίνδυνο για τα ζωντανά?

ΙΜΗΟ, οι τιμές που έχεις δεν είναι λόγος ανησυχίας, αλλά προσπάθησε να φέρεις τις τιμές σου στα φυσιολογικά επίπεδα με κάποιο αλάτι φτωχότερο σε αυτά τα δυό στοιχεία. Νομίζω το απλό ΤΜ είναι λίγο φτωχότερο σε Mg. Για το Ca δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορείς να βρείς reviews και αναλύσεις στο δίκτυο.

Δές και αυτό

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά μέσα στο skimmer (στην έξοδο του νερού) έχω τοποθετήσει το antiphos

Ναι.. αυτό ίσος να είναι ένας λόγος (η επιλογή του αλατιού), παλιότερα είχα αλάτι άλλης εταιρίας νομίζω Seachem

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες αυτές μπορει να δημιουργήσουν προβλημα σε ασπονδηλα. Η τιμη Mg πανω απο 1500 δεν ειναι οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...