Jump to content

τραγωδια με ser. manueli


piranxobios

Recommended Posts

Σημερα το πρωι μολις ξυπνησα πηγα και εριξα μια ματια στα ενυδρεια μου οπως συνηθιζω καθε πρωι, προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι στο ενυδρειο που εχω χωρισμενο στα δυο και εχω ενα rhombeus & ενα manueli

το manueli ελειπε μετα απο ψαξιμο ειδα το manueli να εχει περασει στη μερια του rhombeus χωμενο σε μια κοιλοτητα ενος ξυλου και γυρισμενο αναποδα. Μολις εβγαλα το ψαρι διαπιστωσα οτι το ψαρι ηταν ασχημα φαγωμενο απο το rhombeus, για αρκετη ωρα ηταν αναποδα και ανεπνεε με δυσκολια μετα ομως γυρισε και τωρα κολυμπαει με δυσκολια , το ψαρι εκτος απο πτερυγια ,ουρες που του λειπουν εχει και μια σοβαρη δαγκωνια στη κοιλιακη χωρα και μαλλον πρεπει να φαινονται και ζωτικα οργανα...κριμας γιατι ειναι ενα σπανιο ψαρι και περιμενα αρκετο καιρο για να το βρω,πιστευω νατα καταφερει... οριστε και καποιες φωτο:post-8529-1229346517_thumb.jpgpost-8529-1229346866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κριμα παντως απο τις φωτο φαινεται να εγινε καλη μαχη :rolleyes:

ΥΓ. ο τιτλος παραπλανει για προβλημα με νιτρικα no3

Link to comment
Share on other sites

κρίμα φίλε μου!!!!!το καημένο το ψαράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μολις ξυπνησα πηγα και εριξα μια ματια στα ενυδρεια μου οπως συνηθιζω καθε πρωι, προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι στο ενυδρειο που εχω χωρισμενο στα δυο και εχω ενα rhombeus & ενα manueli

το manueli ελειπε μετα απο ψαξιμο ειδα το manueli να εχει περασει στη μερια του rhombeus χωμενο σε μια κοιλοτητα ενος ξυλου και γυρισμενο αναποδα. Μολις εβγαλα το ψαρι διαπιστωσα οτι το ψαρι ηταν ασχημα φαγωμενο απο το rhombeus, για αρκετη ωρα ηταν αναποδα και ανεπνεε με δυσκολια μετα ομως γυρισε και τωρα κολυμπαει με δυσκολια , το ψαρι εκτος απο πτερυγια ,ουρες που του λειπουν εχει και μια σοβαρη δαγκωνια στη κοιλιακη χωρα και μαλλον πρεπει να φαινονται και ζωτικα οργανα...κριμας γιατι ειναι ενα σπανιο ψαρι και περιμενα αρκετο καιρο για να το βρω,πιστευω νατα καταφερει... οριστε και καποιες φωτο:post-8529-1229346517_thumb.jpgpost-8529-1229346866_thumb.jpg

οριστε αλλη 1 φωτο του manueli και 1 του rhom(αθικτος):post-8529-1229348634_thumb.jpgpost-8529-1229348740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο rhom ειναι που ειναι ******* αλλα ειναι κουκλος , το αλλο πεθανε ??λιγο...αναποδο φανηκε!

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ο rhom ειναι που ειναι ******* αλλα ειναι κουκλος , το αλλο πεθανε ??λιγο...αναποδο φανηκε!

Τωρα εχει γυρισει και προσπαθει να κολυμπησει,αυτη η εικονα ειναι πρωινη.

Link to comment
Share on other sites

sorry,αλλα επρεπε να το περιμενεις οτι μπορει να σου συμβει αυτο απ την στιγμη που τα εχεις χωρισμενα στο ΙΔΙΟ ενυδρειο.Λυπαμε πολυ για το ψαρι σου,ευχομαι να αναρρωσει γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικη τραγωδια...

απο το πρωι που το εμαθα μπορω να πω οτι ειμαι συγκλονισμενος.

πολυ ατυχη στιγμη. τι να πω...

Τασο ομολογω οτι περιμενα χειροτερες φωτο απο αυτα που ακουσα στο τηλ.

το μονο πραγματικα σοβαρο χτυπημα ειναι στην κοιλια. ευτυχως δεν ειναι πολυ μεγαλο αλλα θα εχασε πολυ αιμα κ φανηκε αδυναμο γιαυτο ισως πλαγιασε αρχικα. ολα τα αλλα γινονται...

αν αντεξει μεχρι αυριο κ με την προϋποθεση οτι θα μπορεσει να δεχτει τροφη, πιστευω πως θα αναρρωσει.

αλλιως μπορει να εχει πληγη στα εντερα αν βλεπω καλα κ θα ειναι δυσκολο.

το βασικο ειναι να μην πλαγιασει οπως φαινεται στη φωτο.

πρεπει να μειναι μονο το. αν εχει δοκιμασει καποιος καποιο σκευασμα για τις πληγες ας μας ενημερωσει.

Υ.Γ. ο τιτλος του θεματος αλλαξε

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάσο, όχι ρε φίλε δεν μπορώ να το πιστέψω.

Πιστεύω ότι αφού γύρισε αν δεν πάει άσχημα μέχρι αύριο θα το ξεπεράσει. οι φωτό δεν είναι τίποτα μπροστά σε ένα δικό μου red. Του έλειπε ολόκληρο κομμάτι λίγο πιο κάτω από την κοιλιά ,αλλά πρόλαβα και το απομόνωσα. Νομίζω ότι θέλει χαμηλό φωτισμό και ένας καθηγητής της ιχθυολογίας μου είπε να βάλεις αντιχλώριο με αλόη και κάποιο σκεύασμα αν υπάρχει ας πούμε σαν ηρεμιστικό, μου είπε ακόμα όταν του το έδειξα (για το δικό σου μιλάω) ότι μαλλον θα τη γλυτώσει αφού ήρθε σατ ίσα του

Μάκης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικά είναι και δυνατοί οργανισμοί ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ρε φίλε.

Κρίμα.

Μακάρι να ανακάμψει αν και κρίνοντας απο τα τραύματα, είμαι λίγο προβληματισμένος σχετικά με υο αν θα τα κατεφέρει.

Όσον αφορά αυτό που λέει ο Μάκης, πάρε Stress Coat της ΑPI και ρίξε την αναγραφόμενη ποσότητα.

Μόνο καλό θα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::rolleyes: Ελπιζω ολα να πανε καλα

Παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και ιδιαιτερα τον Μακη(sofianos7) που πηρε τη πρωτοβουλια και συμβουλευτηκε εναν ιχθυολογο δειχνοντας φωτο του ψαριου.Να σας πω οτι το ψαρι μαλλον τη γλιτωσε πιστευω οτι παει καλυτερα αφου πλεον δεν βαριανασαινει ,και γενικα η συμπεριφορα του δειχνει οτι παει καλα, βεβαια του εριξα melafix ,καποιες βιταμινες στο νερο και ενα condinioner της DANNERLE το AVERA το οποιο μου ειπαν οτι εχει τη μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε aloe που ειναι θεραπευτικη,τωρα το αμεσο μελλον θα δειξει περισσοτερα ...

Οριστε και μια φωτο αποψινη:post-8529-1229446549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γινει καλα το συντομοτερο... Περαστικα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά του, ρε Τάσο.

Σιδερένιος ο μάγκας.

Κράτα μας ενήμερους για πιθανή καλυτέρευση.

Link to comment
Share on other sites

Τασο περαστικα κ απο εμενα.

τωρα το μονο που μενει ειναι να δεχτει τροφη για να παρει τα πανω του....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Τάσο, άντε να γίνει και το επόμενο βήμα που είπε ο Αντώνης να είναι σούπερ. Τέτοιο ψάρι δεν πρέπει να χαθεί

Link to comment
Share on other sites

Τάσο έχουμε κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο έχουμε κανένα νέο?

Μακη μπορω να πω οτι το ψαρι ειναι πολυ καλα,κινειτε συνεχως και τσαμπουκαλεβετε στο rhom( πισω απο το τζαμι βεβαια) , αποψε του ερξα να φαει λιγη περκα μολις εσβησαν τα φωτα του ενυδρειου ,εαν φαει ολα καλα...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τελικα το manueli εχει συνελθει τελειως μονο που τωρα μου φαινετε πιο τρελο απο πριν... μονο ενα κοματι απο την ουρα του μενει να βγει και ολα ενταξει ,οριστε και μια φωτο: post-8529-1231531274_thumb.jpg :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...