Jump to content

Φορολογική Συνείδηση


Recommended Posts

"...γιατί η φορολογική συνείδηση, είναι κοινωνική συνείδηση..."

- Για να συνεχίσετε να οδηγείτε σε σωστούς αυτοκινητόδρομους.

- Για να συνεχίσετε να νιώθετε ασφάλεια στους δρόμους με εκπαιδευμένη αστυνόμευση.

- Για να ξέρετε ότι τα παιδία σας μεγαλώνουν πρώτα από όλα ως παιδιά, με παιδεία και σωστές βάσεις για να γίνουν σωστοί άνθρωποι.

- Για να έχετε δωρεάν σωστή περίθαλψη.

- Για να ξέρετε ότι όταν γεράσετε το κράτος θα είναι δίπλα σας να σας παρέχει τα απαραίτητα.

- Για να ξέρετε ότι όλοι θα κρίνονται με αξιοκρατικά κριτήρια, ως ίσοι απέναντι σε ίσους.

- Για να νιώθετε τις κρατικές υπηρεσίες φίλους σας και όχι τερατόμορφους εχθρούς σας.

- Για να σας παρέχουμε ζωή και πράσινο στις γειτονιές σας.

- Για να εκμηδενίσουμε το φαινόμενο των πυρκαγιών.

- Για να συνεχίσουμε την δενδροφύτευση.

- Για να συνεχίσουμε να δίνουμε βάση στα καίρια προβλήματα χωρίς να χρονοτριβούμε στα δευτερεύοντα.

- Για να ξέρετε ότι ο Έλληνας πολίτης είναι πάνω από όλα τα είδη εξουσίας.

- Για να νοιώθει ο Έλληνας πολίτης ασφάλεια που έχυσε ιδρώτα να αποκτήσει.

Για όλα αυτά και για πολλά περισσότερα ΠΡΕΠΕΙ να αποκτήσετε φορολογική συνείδηση!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Και η φορολογικη συνειδηση του κρατους προς τον πολιτη ποια ειναι? Οταν δανειζεται απο τον καθενα μας και μας επιστρεφει φορο τον επομενο χρονο χωρις να μας ρωτησει. Και τελος τελος αν σας λειψαν λεφτα να πειτε στον αρχηγο σας να πουλησει κανενα απο τα πλοια της ναυτιλιακης του.

Ληστρικα λειτουργειτε, θα τρωμε απ'οπου μπορουμε. Ουου ρε.

Link to comment
Share on other sites

"...γιατί η φορολογική συνείδηση, είναι κοινωνική συνείδηση..."

- Για να συνεχίσετε να οδηγείτε σε σωστούς αυτοκινητόδρομους.

- Για να συνεχίσετε να νιώθετε ασφάλεια στους δρόμους με εκπαιδευμένη αστυνόμευση.

- Για να ξέρετε ότι τα παιδία σας μεγαλώνουν πρώτα από όλα ως παιδιά, με παιδεία και σωστές βάσεις για να γίνουν σωστοί άνθρωποι.

- Για να έχετε δωρεάν σωστή περίθαλψη.

- Για να ξέρετε ότι όταν γεράσετε το κράτος θα είναι δίπλα σας να σας παρέχει τα απαραίτητα.

- Για να ξέρετε ότι όλοι θα κρίνονται με αξιοκρατικά κριτήρια, ως ίσοι απέναντι σε ίσους.

- Για να νιώθετε τις κρατικές υπηρεσίες φίλους σας και όχι τερατόμορφους εχθρούς σας.

- Για να σας παρέχουμε ζωή και πράσινο στις γειτονιές σας.

- Για να εκμηδενίσουμε το φαινόμενο των πυρκαγιών.

- Για να συνεχίσουμε την δενδροφύτευση.

- Για να συνεχίσουμε να δίνουμε βάση στα καίρια προβλήματα χωρίς να χρονοτριβούμε στα δευτερεύοντα.

- Για να ξέρετε ότι ο Έλληνας πολίτης είναι πάνω από όλα τα είδη εξουσίας.

- Για να νοιώθει ο Έλληνας πολίτης ασφάλεια έχυσε ιδρώτα να αποκτήσει.

Για όλα αυτά και για πολλά περισσότερα ΠΡΕΠΕΙ να αποκτήσετε φορολογική συνείδηση!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ¨ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ & ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ¨είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Λετε να αποκτησουν φορολογικη συνειδηση οι κυριοι:

Βγενοπουλοι?

Πατερες?

Κοκκαλης?

Βαρδηνογιαννιδες?

Γιανακοπουλοι?

Λατσηδες?

Κτλ..κτλ κτλ... και ειναι μακρυαααααααααααα η λιστα....

Link to comment
Share on other sites

όταν σταματήσουν να ΚΛΕΒΟΥΝ όλοι οι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και οι ΦΙΛΟΙ τους τότε θα το σκεφτούμε να πληρώσουμε τους

φόρους μας.

Υ.Γ.

Νίκο χαράς το κουράγιο σου να κάνεις όλη αυτή την "ομορφιά"

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά εγώ δια διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια με την παραπάνω λογική, όχι επειδή δεν κλέβουν όλοι όσοι αναφέρετε, το αντίθετο, αλλά απλά γιατί αυτό δεν είναι δικαιολογία ή αν θέλετε,

βρίσκετε όλοι την εύκολη δικαιολογία. Επίσης, θεωρώ την καμπάνια αυτή γελοία όχι γιατί δεν ισχύουν

σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό όλα τα lnks που έκανε τον κόπο ο φίλος storm να παραθέσει (το αντίθετο) αλλά αντί το κράτος να συμμαζέψει τους ασυμμάζευτους με ποινικές ευθύνες και με συμμάζεμα των μηχανισμών συλλογής (ρουσφέτια - λαδώματα) προσπαθεί με ευχολόγια να βρει λύση.

Το μόνο που καταφέρνετε αγαπητοί φίλοι με τη λογική αυτή που φαίνεται να περνάει από τα μηνύματά σας αλλά ταυτόχρονα είναι και η επικρατούσα λογική στην ελληνική κοινωνία, είναι απλά να την πληρώνουν πάντα οι ίδιοι (μισθωτοί και λοιποί) και φυσικά να μην υπάρχουν πόροι ακόμη και μετά τα κλεψίματα των διαφόρων.

Κατά τη γνώμη μου κανείς δεν έχει δικαίωμα να παίρνει συγχωροχάρτι επειδή οι πολιτικοί ή οποιδήποτε άλλοι τα παίρνουν ή κλέβουν.

Μετά θέλετε έργα, νοσοκομεία, δρόμους και δεν ξέρω τι αλλο....

Σε μια χώρα που οι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, λαμαρνάδες, συνεργεία, κομμωτήρια

και λοιποί συμπαθείς δηλώνουν μέσο εισόδημα λιγότερο από 5.000 ευρώ το χρόνο,

λοιπόν το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι πολιτικοί, είναι πολύ βαθύτερο.

Ας συνεχίσουμε με αυτό τον τρόπο και το φούντο θα έρθει ακόμη πιο γρήγορα (είμαστε ήδη στον πάτο)

Φιλικά

Ανδρέας

PS

Ένας από τους 100 περίπου μ***** που ξέρω ότι πληρώνουν τα άντερά τους σε φόρους για να ζουν οι υπόλοιποι καλά. Επίσης ένας του οποίου το κράτος του χρωστάει εδώ και 4 χρόνια αχρεωστήτως καταβληθέντες φόρους.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Με την φοροδιαφυγή ΔΕΝ κλέβεις! Απλά αρνείσαι να σε κλέβουν και να σε κοροϊδεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαφήμιση ξεπερνάει τα όρια του θράσους!

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ κάθε φορά που την βλέπω συγχύζομαι.

Το πρόβλημα είναι η κακοδιαχείριση ή αν θέλετε η παντελής έλλειψη διαχείρισης από την κυβέρνηση και η αδύναμη έως ανύπαρκτη αντιπολίτευση.

Αν ως πολίτης ένοιωθα ότι τα χρήματα μου ως φορολογούμενος θα έπιαναν τόπο πιστέψτε με δεν θα είχα πρόβλημα με όλους τους φόρους που θα έπρεπε να πληρώνω ή ακόμα και για τα χρήματα που μας παίρνουν έναντι-προκαταβολικά. Αυτή την στιγμή όμως νοιώθω ότι θα τα πετάξω ή ότι θα καταλήξουν στη τσέπη κάποιου πολιτικού η θα πάνε να καλύψουν κάποιο ευρωπαικό πρόστιμο που πληρώνει η Ελλάδα (και έχει πολλά) επειδή δεν πληρεί κάποιες ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της και τόσα άλλα.

Κύριοι πολιτικοί, αλλάξτε στάση και επιτέλους ενδιαφερθείτε

Κύριοι διαφημιστές, αν δεν μπορούν να κάνουν τα παραπάνω αλλάξτε τουλάχιστον την εικόνα τους έτσι έστω να το πιστέψουμε

αλλά μη μου λέτε ότι φταίω μόνο εγώ για το χάλι μας. Πείτε μου τι καλό κάνατε και τι θα κάνετε, δείξτε μου ότι προσπαθείτε και εγώ από μόνος μου θα σας πληρώσω.

Ένας Έλληνας πολίτης (δυστυχώς; )

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Για να μην αναφέρω πως αν φορολογούταν η εκκλησία θα ήταν εντελώς διαφορετική η οικονομική κατάσταση του κράτους (αν δεν τα τρώγανε κι αυτά)!

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτά που κλέβουν και που φοροδιαφεύγουν από τα μεγάλα κεφάλια είναι τόσα όσα θα έλυναν κατά 50% το οικονομικό πρόβλημα της Ελλαδουλας, όλες αυτές οι κυβερνήσεις τα τελευταία 20+ χρόνια παίρνουν το 80% για την πάρτη τους και δίνουν το 20%.

Και αφού πλέον δεν μπορούν να ελέγξουν τις ρεμούλες τους προσπαθούν να τα πάρουν και πάλι από του φουκαράδες.

Αυτή η διαφήμιση είναι η μεγαλύτερη ξεφτίλα που υπάρχει σε ένα κράτος ΡΕΜΟΥΛΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εκκλησία(και όχι θρησκεία, είναι 2 διαφορετικά πράγματα) είναι μια άλλη αμαρτωλή ιστορία.

Άραγε θα βρεθεί κάποιος ισχυρός πολιτικός να τα βάλει με το κράτος εν κράτη;

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια σκέφτομαι οτι προσβάλουν την ευφυία μας λέγοντας μές στη μούρη μας "ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΣΑΣ" καιτα παίρνω στο κρανίο, από την άλη σκεφτομαι οτι αφού έτσι κι αλλιώς ότι είναι να φάνε τα μεγάλα λαμόγια θα το φάνε, ίσως είναι μια ψευτοπροσπάθεια να βρουν χρήματα που δεν θα πάνε όλα καρφί για φάγωμα αλλά κάτι θα γίνει και ουσία... σε κάθε περίπτωση όμως... μεγάαααλη απογοήτευση... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΣΑΣ!!!

Μου κατεβαίνουν πολλά σλόγκαν..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε storm και λοιποι που εισαστε εναντιον της πληρωμης φόρων, μια ερωτηση απο απλη περιέργεια:

Εσεις πληρωνεται φόρους?

Link to comment
Share on other sites

από την άλη σκεφτομαι οτι αφού έτσι κι αλλιώς ότι είναι να φάνε τα μεγάλα λαμόγια θα το φάνε, ίσως είναι μια ψευτοπροσπάθεια να βρουν χρήματα που δεν θα πάνε όλα καρφί για φάγωμα αλλά κάτι θα γίνει και ουσία:rolleyes:

είσαι αρκετά ρομαντικός φίλε viciouscircle για να πιστεύεις κάτι τέτοιο, οι κακές συνήθειες δεν κόβονται, όταν μαθαίνεις στα λούσα δεν τα κόβεις με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρακτικα δηλώνω ελληνας φορολογουμενος πολιτης...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε storm και λοιποι που εισαστε εναντιον της πληρωμης φόρων, μια ερωτηση απο απλη περιέργεια:

Εσεις πληρωνεται φόρους?

Βέβαια και πληρώνουμε αλλιώς θα μας τρέχουν, μόνο που όταν τους πληρώνεις ξέρεις ότι είσαι μπάμια γιατί ο λεφτάς ΔΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε storm και λοιποι που εισαστε εναντιον της πληρωμης φόρων, μια ερωτηση απο απλη περιέργεια:

Εσεις πληρωνεται φόρους?

Προσωπικά εγώ, ως Νίκος (όχι οικογενειακώς κλπ), φέτος μάλλον θα πιάσω πενταψήφιο νούμερο!

*edit*

Με ότι μπορώ να γλυτώσω από την ληστεία που μου κάνουν!

*edit2*

Συναίτερος με το κράτος δηλαδή! Κι ας μου πει κάποιος που θα πάνε αυτά τα λεφτά. Για να μην αναφέρω άλλα που πληρώνουμε ετησίως όπως την ΕΡΤ και τα διόδια!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Φίλε storm και λοιποι που εισαστε εναντιον της πληρωμης φόρων, μια ερωτηση απο απλη περιέργεια:

Εσεις πληρωνεται φόρους?

Σαφώς και πληρώνω ότι δεν μπορώ να γλυτώσω και αναγκάζομαι σε διακανονισμό με την εφορία γιατί δεν έχω να τα δώσω όλα.

Και το επιτόκιο της εφορίας υψηλότερο από αυτό των τραπεζών! Αναγκάζομαι να πάρω δάνειο με χαμηλότερο επιτόκιο για να πληρώσω το κράτος.

Γίνεται να κάνω μεταφορά των οφειλών μου σε άλλο κράτος;! Όπως αλλάζουμε τράπεζα ας πούμε με τα δάνεια και τις κάρτες!

Τι να λέμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω μεταφορά των οφειλών μου σε άλλο κράτος;! Όπως αλλάζουμε τράπεζα ας πούμε με τα δάνεια και τις κάρτες!

+1

Δυστυχώς ψάχνουν να βρουν περισσότερα θύματα.. κοροϊδεύοντας τους ότι θα πάνε σε καλή μεριά.. :rolleyes:

Δυστυχώς ψάχνουν τα 28 δις που πήγαν στις τράπεζες.. :rolleyes:

Δυστυχώς είμαι ένας έλληνας φορολογούμενος πολίτης (με 5ψηφιο νούμερο φόρων κάθε χρόνο).. :rolleyes:

Δυστυχώς αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ! ^_^

Ευτυχώς που τώρα ποια μπορούμε (όσοι το κάνουμε) να φοροδιαφεύγουμε για πάρα πολλούς περισσότερους λόγους από παλιότερα.. και ναι.. η διαφήμιση αυτή με ωθεί περισσότερο προς αυτό ! ^_^

Αλογοσκουφη και κάθε φασίνα πολιτικέ ανεξαρτήτως χρώματος.. Just DIEEEEEEE!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

... μές στη μούρη μας "ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΣΑΣ"

Ναι εμείς φταίμε για το χάλι μας και όχι η πολιτική η παπάδες κτλ.

Το πρώτο μέγα λάθος,… όλοι ρίχνεται την ευθύνη στους άλλους και ποτέ δεν φταίει ο εαυτός μας.

Ρε παιδιά μήπως βρίσκομε σε ένα φόρουμ με αγίους;

Ο πολιτικός που κλέβει ο τάδε που κλέβει κτλ. Όλοι γονείς δεν είχαν;

Όταν τα παιδιά μας βλέπουν εμάς να κλέβουμε με τον έναν και τον άλλο τρόπο αυτό δεν θα κάνουν μετά και αυτά; Αυτά τα παιδιά δεν θα γίνουν η γιατροί με τα φακελάκια, η ασυνείδητοι, οι πολιτικοί…. Και ως συνήθως σε μεγαλύτερο βαθμό θα κάνουν το κακό από ότι η προηγούμενη γενιά, και έτσι δημιουργείτε ένας μέγας φαύλος κύκλος.

Για να σπάσει αυτός ο κύκλος θέλει χρόνο και μεγάλη θησεία.

Πρέπει να μην κλέβουμε το παραμικρό και να παραδειγματίσουμε την νέα γενιά. Και αυτή μετά θα γίνει κομμάτι καλλίτερη και μετά αυτή θα δημιουργήσει νέα γενιά ακόμη καλλίτερη, κτλ.

Εσύ και εσύ και εσύ είσαι πρόθυμος να κάνεις αυτήν την θυσία να μην περνάς καλά να σε κλέβουν κτλ ώστε να αφήσεις παρακαταθήκη το καλό παράδειγμα στην νέα γενιά.

Όλοι μας θέλουμε βελτίωση χωρίς κόπο και θυσίες. Τα λόγια είναι πανεύκολα η πράξη όμως είναι άστα να πάει. Και πρώτο βάζω τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο διαβασα με πολυ προσοχη τα γραφομενα σου και ειμαι ετοιμος να κανω μια σημαντικη δηλωση

ΕΓΩ ευθυνομαι για το Βατοπεδιο, εγω και για την Siemens, εγω πηρα τα λεφτα, εγω εφτιαξα off-shore εταιρια για να μην αποδοσω φορους, εγω πηρα και κοτερο. εγω εφτιαξα και βιλα με κηπο

για ολα φταιω ΕΓΩ (και υποψην, ειμαι και γιος ναυτικου οχι ταχυδρομου)

στο παιδι μου θα του πω οτι για οσο καιρο οι αρχηγοι του κρατους μας κλεβουν ετσι με τοσο θρασος να κανει το παν να μην πληρωνει τους φορους τους

δυστηχως εγω ειμαι μισθωτος οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα

αλλα σε οσα καταστηματα ψωνιζω δεν ζηταω ΠΟΤΕ αποδειξη, ας γλιτωσουν αλλοι

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ

ΑΡΚΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...