Jump to content

Αναπαραγωγή


Guest pasculine

Recommended Posts

Εχω στο ενυδρείο μου 8 Labidochromis sp. yellow και 8 Labidochromis sp. white. Οι παραπάνω κιχλίδες εχουν συμπληρωσει 2 μηνες στο ενυδρείο και κυμαίνονται σε μέγεθος απο 4-6 cm. Εχει σημασία το μεγεθος στην αναπαραγωγή τους? Σε πόσο καιρο φτάνουν το τελικό τους μέγεθος π.χ. τα 12 cm? Με το που γεννηθουν τα μικρά με τι ρυθμό μεγαλώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δεί και 5εκατοστά Labidochromis με μωρά.Απλά να έχεις στο μυαλό σου την πιθανότητα του υβριδισμού που είναι μεγάλη....

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα mbuna γίνονται αναπαραγωγικά σε ηλικία 8 μηνών περίπου (τα θηλυκά ίσως λίγο γρηγορότερα από τα αρσενικά)

όσο για το τελικό τους μέγεθος αλλά και για το ρυθμό ανάπτυξης των μικρών παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες :

- μέγεθος ενυδρείου

- διατροφή

- αλλαγές νερού

- συγκάτοικοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eχω 1 αρσενικο και 2 θηλυκα.Απο την πρωτη εχω 15 μικρα τα οποια ειναι γυρω στα 3 με 4 εκατοστα και ηλικιας περιπου 4 μηνων.Η θηλυκια μου γεννησε μετα απο 1 μηνα προσθηκης της στο ενυδρειο ειναι περιπου 6 με 7 εκατοστα.Η δευτερη εχει τωρα αυγα αγνωστος ο αριθμος τους.Μια πληροφορια ακομα,μετα απο 4 εβδομαδες που εχει τα αυγα στο στομα παρατηρησα μικρα ψαρακια μεσα!την ιδια μερα την αλλαξα ενυδρειο και την επομενη τα ειχε βγαλει ολα!Συμπερασμα δυσκολα θα σου βγαλει τα μικρα στο μεγαλο ενυδρειο πρεπει να εχεις ενα "ενυδρειο μαιευτηριο

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 Labidochromis sp. yellow σε αναλογία 1 Μ και 2 F (σίγουρα) σε ένα ενυδρείο 120λίτρα (το ενυδρείο είναι ολό δικό τους και δεν έβαλα άλλους συγκατοικους).

Τα ψαράκια τα πήρα όταν ήταν 3-4cm και πριν απο 1 μήνα σε μέγεθος περίπου 6cm έγινε το πρώτο ζευγάρωμα...Το αποτέλεσμα ήταν 5 νέα μικρά!!!! (μικρός αριθμός) τα οποία με την βοήθεια ενός DIY διαχωριστικού (απο κουνουπιέρα) ζούν ήρεμα στο 1/3 του ενυδρείου...

Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι εκεί που μου φαινότανε ότι τα ψάρια δεν μεγαλώνουν με γρήγορους ρυθμούς....μέσα σε 10 μέρες (λίγο πριν ζευγαρώσουν) πήραν απότομα εκατοστά....?...?

Έλπιζω μέσα απο την μικρή μου εμπειρία να σου έλυσα μερικές απορίες...

Παραθέτω και μία φωτογραφία απο την θηλυκια, περίπου 10 μέρες πριν αφήσει τα μικρά απο το στόμα....όταν είδα την φωτογραφία και έκανα zoom...έπαθα πλάκα....

σας προτρέπω να κάνετε zoom στο στόμα!!!

post-175-1142605715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητηρια μου

για την φωτογραφια :rockon:

Link to comment
Share on other sites

post-175-1142605715_thumb.jpg

15064[/snapback]

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Η φύση σε όλο το μεγαλείο της. Πολύ όμορφη φωτπγραφία. Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...