Jump to content

Αριθμος κυκλοφορητων


Recommended Posts

Σε ενυδριο vision 450 fowlr ποσους κυκλοφορητες θα χρειαστει?Σκεφτομαι 2 hydor koralia 3.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδριο vision 450 fowlr ποσους κυκλοφορητες θα χρειαστει?Σκεφτομαι 2 hydor koralia 3.Τι λετε?

450 λίτρα x30 =13500 λίτρα/ώρα ==> 4 x koralia3

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδριο vision 450 fowlr ποσους κυκλοφορητες θα χρειαστει?Σκεφτομαι 2 hydor koralia 3.Τι λετε?

Κατά την γνώμη μου σκοπός είναι η σωστή κυκλοφορία και όχι μονό πόσα λίτρα χ . επίσης καλυτέρα περισσότεροι κυκλοφοριτες και μικροί παρά λίγοι και μεγάλοι, προσπαθούμε να έχουμε μέτριας δύναμης κυκλοφορία σε όσο το δυνατών μεγαλύτερο εύρος και όχι δυνατή σε συγκεκριμένα σημεία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου σκοπός είναι η σωστή κυκλοφορία και όχι μονό πόσα λίτρα χ . επίσης καλυτέρα περισσότεροι κυκλοφοριτες και μικροί παρά λίγοι και μεγάλοι, προσπαθούμε να έχουμε μέτριας δύναμης κυκλοφορία σε όσο το δυνατών μεγαλύτερο εύρος και όχι δυνατή σε συγκεκριμένα σημεία. :thumbup:

+ 1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις συνολο 3 NAVY?

οχι με το +1 εννοει οτι συμφωνει με την αποψη του panosk :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις συνολο 3 NAVY?

:thumbup:

Εννοεί φίλε μου chefinlove, ότι συμφωνεί με και επαυξάνει τα γραφόμενα του φίλου panosk (με τον οποίο δε θα διαφωνήσω ούτε εγώ, αφού η "δυνατή" κυκλοφορία (30x λόγω FOWLR), δεν αναιρεί κατ' ανάγκη τη "σωστή" κυκλοφορία. Προσωπικά όμως, για χωροταξικούς και αισθητικούς λόγους, προτιμώ ελάχιστα "μπιχλιμπίδια" και καλώδια μέσα στο ενυδρείο.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εσεις τι με συμβουλευετε?Ποσες να παρω?Θα ηταν καλυτερα 4 κοραλια2 η 3 κοραλια3?Ρωτω γιατι αυριο θα παω να αγορασω πραγματα.Το σιγουρο μονο ειναι η μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Εννοεί φίλε μου chefinlove, ότι συμφωνεί με και επαυξάνει τα γραφόμενα του φίλου panosk (με τον οποίο δε θα διαφωνήσω ούτε εγώ, αφού η "δυνατή" κυκλοφορία (30x λόγω FOWLR), δεν αναιρεί κατ' ανάγκη τη "σωστή" κυκλοφορία. Προσωπικά όμως, για χωροταξικούς και αισθητικούς λόγους, προτιμώ ελάχιστα "μπιχλιμπίδια" και καλώδια μέσα στο ενυδρείο.)

Και εγώ τις ιδίας άποψης ήμουν φίλε aquarius όσο αναφορά τα καλώδια κτλ και παραμένω σε αυτό, από άποψη αισθητικής ,αλλά αναγκαστικά έπρεπε να αφeρέσω τους μεγάλους κυκλοφοριτες και να συμπληρώσω τα ιδία λίτρα κυκλοφορίας με μικρότερους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλα ρε παιδια.Αυτο σκεφτομαι και εγω.Για 4 κοραλια2.Βεβαια δεν βιαζομαι παρα πολυ αφου αυριο θα παω να παρω το ενυδρειο και τα παρελκομενα μηχανηματα (σκιμερ,φιλτρο,ωσμοση κ.λ.π.).Εννοω πως μπορω να τις αγορασω και αργοτερα αφου δεν θα το στησω αυριο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τις ιδίας άποψης ήμουν φίλε aquarius όσο αναφορά τα καλώδια κτλ και παραμένω σε αυτό, από άποψη αισθητικής ,αλλά αναγκαστικά έπρεπε να αφeρέσω τους μεγάλους κυκλοφοριτες και να συμπληρώσω τα ιδία λίτρα κυκλοφορίας με μικρότερους :thumbup:

Ναί, φίλε μου. :D Τελικά, δεν υπάρχει σίγουρη συνταγή στα reef! Αυτό έχω καταλάβει το λίγο διάστημα που ασχολούμαι. Κάθε setup είναι μοναδικό και με ιδιαίτερες ανάγκες. Στη πορεία τα βλέπεις και γιαυτό είναι τόσο σημαντική η εμπειρία και ο πειραματισμός...

Δε ξέρω το setup σου και τα λίτρα σου, αλλά η δική μου περίπτωση έχει ως εξής:

Είχα για περίπου 1+ χρόνο 3x Koralia3, 1x Wavemaker Resun (15000ltr max), στο Rio300. Κάθε δίμηνο-τρίμηνο έκανε την εμφάνιση του το κυάνο και η άλγη ήταν σε υψηλά επίπεδα διαρκώς. Ημουν αγκαλιά με τη βούρτσα και το chemiclean! :D

Αποφάσισα να δουλέψω μόνο με 2 Tunze 6055 (5500λτρ/ω) τοποθετημένες αντιδιαμετρικά και πάνω σε controller (GHL Profilux) ώστε να έχουν αντίθετη-κυκλική ροή (η μιά αυξάνει και η άλλη μειώνει) και το κυάνο με ξέχασε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια σε ενα ενυδρείο δεν υπολογίζετε μονο με πραξεις. Θελω να πω οτι ειναι ενα απο τα μεγαλύτερα κεφάλαια στο θαλασσινό ενυδρειο. Ξεκίνα με 4 Χ 2500L/h και στην συνέχεια θα δεις πως αν η κυκλοφορία που δημιουργούν στο ενυδρείο σου σε ικανοποιει.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια σε ενα ενυδρείο δεν υπολογίζετε μονο με πραξεις. Θελω να πω οτι ειναι ενα απο τα μεγαλύτερα κεφάλαια στο θαλασσινό ενυδρειο. Ξεκίνα με 4 Χ 2500L/h και στην συνέχεια θα δεις πως αν η κυκλοφορία που δημιουργούν στο ενυδρείο σου σε ικανοποιει.

Πως θα καταλαβουμε ομως στους οργανισμους κ στο συστημα γενικοτερα αν η κυκλοφορια ειναι ικανοποιητικη ???

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μην εχουμε νεκρά σημεια στο βραχο, να υπάρχει ικανοποιητική ροή στα κοράλια και το βραχο και απο την αλλη να μην ειμαστε υπερβολικοί και γινετε πανικός στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ταπεινή γνώμη είναι ότι σε ένα ενυδρείο 450 λίτρων δεν θα γίνει δουλειά (σωστή κυκλοφορία) με κυκλοφορητές των 2500 l/h.

Θες κυκλοφορητές τουλάχιστον των 4000 l/h

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου πεις που θα τους τοποθετισεις και που θα κοιτανε?εγω εχω ενα 450λ vision και εχω μεγαλο προβλημα με τους κυκλοφορητες... ειδικα τα ευαισθητα κοραλια που δεν θελουν κυκλοφορια ιδιαιτερα οπως ephylia... δεν μπορω να τα βαλω πουθενα .......

χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.Τους πηρα σημερα και ακομα δεν εχω βαλει τιποτα στο ενυδρειο.Μολις ξεκινησω να το στησω με βοηθεια απο γνωστο μου θα σου πω ακριβως που μπηκαν.Ακομα ολα τα πραγματα ειναι στα κουτια τους γιατι λογο δουλειας δεν προλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φεγγαρόσκονη

η θέσεις και ο τύπος των κυκλοφορητών είναι <πονοκέφαλος> για τα ενυδρεία reef , αν κάνεις ότι ακριβός κάνει και κάποιος άλλος στο ενυδρείο του πιθανότατα θα αποτύχεις

θέλει φαντασία , επινοητικότητα και παρατήρηση

άλλαξε λίγο τη θέση του κυκλοφορητή ώστε να μη ταλαιπωρεί την εφίλια η άλλαξε θέση στο κοράλλι και συνέχισε να παρατηρείς το ενυδρείο , πάντα θα υπάρχουν σημεία που θα μαζεύουν βρωμιά , φρόντισε να είναι λίγα

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φεγγαρόσκονη

η θέσεις και ο τύπος των κυκλοφορητών είναι <πονοκέφαλος> για τα ενυδρεία reef , αν κάνεις ότι ακριβός κάνει και κάποιος άλλος στο ενυδρείο του πιθανότατα θα αποτύχεις

θέλει φαντασία , επινοητικότητα και παρατήρηση

άλλαξε λίγο τη θέση του κυκλοφορητή ώστε να μη ταλαιπωρεί την εφίλια η άλλαξε θέση στο κοράλλι και συνέχισε να παρατηρείς το ενυδρείο , πάντα θα υπάρχουν σημεία που θα μαζεύουν βρωμιά , φρόντισε να είναι λίγα

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ευχαριστω πολυ θα βαλω τα δυνατα μου!!!!! που θα παει θα την βρω την ακρη!!!!!

Διάβασε και το αυτό το άρθρο για να πάρεις μιά ιδέα για το θέμα της κυκλοφορίας στo reef.

Καλή επιτυχία! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...