Jump to content

Φυτεμα φυτων σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα?


scalare

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ακουσα οτι εισται οι ποιο εμπηρει γιαυτο και απευθηνομε σε σας. ξεκινησα ενα ενυδρειο οντασ ανηδεος πριν απο κανα μηνα αλλα δεν γνωριζα κατι γιαυτα ουτε οτι μπορεις να βαλεισ ζωντανα φυτα το εστροσα απλα με χαλικι δεν γνωριζω τι ιδουσ εβαλα και μερικες ριζες και αυτο ηταν ολο αλλα οταν ειδα τα ζωντανα φυτα τρελαθικα . Πως μπορω να προσθεσω τωρα 5-6 φυτα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολα φυτακια, ταμπλετιτσες λιπασματος διπλα στις ριζες.. Και λαμπα φυσικα.. Αν παμε σε πιο δυσκολα, περισσοτερο φως, CO2, υποστρωμα..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται όλα τα φυτά υπόστρωμα :thumbup: Εύκολα φυτά, όπως ανούβιες και microssorum δένονται πάνω σε ξύλα και παίρνουν από κει τα θρεπτικά τους συστατικά...

Και άλλα απλά φυτεύονται στο χαλίκι και είναι μια χαρά, εξαρτάται από το βαθμό δυσκολίας του φυτού...

Άσε που υπάρχουν και χημικά λιπάσματα αν θες ν' ασχοληθείς παραπάνω που προσθέτονται στο νερο με μορφή υγρού :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια απλα δηλαδη κρυβω τις ρηζεσ μεσα στο χαλικι και βαζω διπλα μια ταμπλετιτσα? μονο εuκολα φυτα θα βαλω μετα απο ποσα φττα θα χρειαστει co2?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και με τί ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 80λτ με 2 σκαλαρε τα οποια μετα απο οτι διαβασα εδω μεσα θα τα μεταφερω σε κανα 2μηνο σεενα τον 180 η των 220 αναλογα τη θα μπορεσω τα σκαλαρια τωρα ειναι πολυ μικρα δεν ηξερα ο μαγαζατορας μου ειπαι να βαλω 5-6 μεσα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

φίλε μόνο πρόσεχε τις ταμπλετίτσες μην τις βάλλεις ακριβώς στη ρίζα του φυτού γιατί ίσως σαπίσει, λίγο πιο δίπλα! :thumbup: Καλό ξεκίνημα και μην κομπλάρεις πολύ που δεν έβαλες υπόστρωμα....εγώ όταν ήμουν στο ξεκίνημα όπως είσαι εσύ είχα πάρει και υπόστρωμα και το είχα ξεπλύνει κιόλας ο μ...άκας! Ντου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...