Jump to content

M.h ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΤΗΡΩΝ


ΖΗΣΗΣ

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα.

Παρακαλώ επειδή θέλω να αλλάξω τις 2 Metal halide του φωτιστικού μου θέλω την γνώμη σας τι λάμπες να βάλω, για καλύτερα,γιατί αυτές που έχει το φωτ/κό είναι κινέζικες.

Οι λάμπες είναι 2X150w, 14000K

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι χρήματα διαθέτεις, τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου, θαλλασινο φαντάζομαι, τι κοράλια θέλεις να έχεις, πόσο φίλος είσαι με τι ΔΕΗ κ.λ.π. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ζήση, αν συμπληρώνεις το φάσμα με ακτινικές ίσως το αποτελεσμα να είναι λίγο μπλε.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι, γιατί μπορεί να σου αρέσει το πολύ μπλε. Η γνώμη μου είναι πάντως ότι οι MH πρέπει να είναι 14.000Κ, δες τις GIESEMANN στην επόμενη αλλαγή.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι τα 20000Κ ειναι υπερβολή. Θεωρώ ότι τα 14000Κ σε συνδιασμο με blue actinic εινα καλώς φωτισμος!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς οι παλιοί METALχαλάδες ποια μάρκα θεωρείτε πιο αξιόπιστη ?

Ένας γκουρού του χώρου μου είπε REEFLUX ή HAMILTON.

Συμφωνείτε ?

Link to comment
Share on other sites

τα jewel δεν εχουν λαμπες μεταλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ζήση, αν συμπληρώνεις το φάσμα με ακτινικές ίσως το αποτελεσμα να είναι λίγο μπλε.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι, γιατί μπορεί να σου αρέσει το πολύ μπλε. Η γνώμη μου είναι πάντως ότι οι MH πρέπει να είναι 14.000Κ, δες τις GIESEMANN στην επόμενη αλλαγή.

Γιάννης

Γιάννη οι λάμπες αναβουν μαζι με τις 2 ακτινικές.

Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό,μου αρέσει πάρα πολύ,τα κοράλια έδιξαν το χρώμα τους

Στην επόμενη αλλαγή θα δώ τις GIESEMANN

Link to comment
Share on other sites

Ψυκτικό έχεις;

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι σχέση έχει το ψυκτικό με αυτό που ρωτάω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι σχέση έχει το ψυκτικό με αυτό που ρωτάω εγώ;

Για την μεγάλη θερμοκρασία που ανεβάζουν οι MH κυρίως το καλοκαίρι υποθέτω ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι σχέση έχει το ψυκτικό με αυτό που ρωτάω εγώ;

Το καλοκαίρι κυρίως υπάρχει πρόβλημα με την υπερβολική ζέστη που βγάζουν οι ΜΗ λάμπες, αλλά αφού έχεις ψυκτικό είσαι οκ :thumbup:

Εμένα η απορία μου είναι(επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για reef είναι γιατί να μην βάλουμε Τ5 ή και led ακόμα αφού τα χρήματα που θα δώσουμε για ψυκτικό και κατανάλωση ενέργειας θα είναι τα ίδια περίπου με κάτι αντίστοιχο.

Οι ποιοι έμπειροι ας πούνε την γνώμη τους

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι κυρίως υπάρχει πρόβλημα με την υπερβολική ζέστη που βγάζουν οι ΜΗ λάμπες, αλλά αφού έχεις ψυκτικό είσαι οκ :thumbup:

Εμένα η απορία μου είναι(επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για reef είναι γιατί να μην βάλουμε Τ5 ή και led ακόμα αφού τα χρήματα που θα δώσουμε για ψυκτικό και κατανάλωση ενέργειας θα είναι τα ίδια περίπου με κάτι αντίστοιχο.

Οι ποιοι έμπειροι ας πούνε την γνώμη τους

Από την στιγμή που θα έχεις κοραλλιά και κύριος sps , lps το ψυκτικό είναι απαραίτητο για να μπορέσουν να επιβιώσουν . η θερμοκρασία ανεβαίνει ούτως η άλλος πάνω από τα επιτρεπτά όρια το καλοκαίρι δεν είναι θέμα τύπου λαμπάς . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εσείς οι παλιοί METALχαλάδες ποια μάρκα θεωρείτε πιο αξιόπιστη ?

Ένας γκουρού του χώρου μου είπε REEFLUX ή HAMILTON.

Συμφωνείτε ?

Συμφωνω απολιτα!!!

Αλλα το HAMILTON στα 150 βαττ εχουν σταματησει :thumbup:

Εψαχνα παντου, ειχα γραψει και τα μαιλ στα ποιο καλα ον-λαιν καταστηματα - δεν εχει...

Ηταν καλυτερη λαμπα στην τιμη της :thumbup:

και το REEFLUX καλο ειναι, αλλα παλι στα 14000Κ ειναι λιγο κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Για το Rio 125 υπαρχουν λαμπες ΜΗ???

Πρέπει να βγάλεις το καπάκι και να κάνεις πατέντα... Θέλεις άλλο ανακλαστήρα, άλλο Ballast...

Γιάννη οι λάμπες αναβουν μαζι με τις 2 ακτινικές.

Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό,μου αρέσει πάρα πολύ,τα κοράλια έδιξαν το χρώμα τους

Στην επόμενη αλλαγή θα δώ τις GIESEMANN

Ζήση, μπορείς την επόμενη φορά που θα αλλάξεις Τ5 να δοκιμάσεις το fiji purple του KZ αντί για τη μια ακτινική... http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/060...d0fa06.01090754

Εμένα η απορία μου είναι(επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για reef είναι γιατί να μην βάλουμε Τ5 ή και led ακόμα αφού τα χρήματα που θα δώσουμε για ψυκτικό και κατανάλωση ενέργειας θα είναι τα ίδια περίπου με κάτι αντίστοιχο.

Οι ποιοι έμπειροι ας πούνε την γνώμη τους

Γιατί Άλεξ...

α)οι ΜΗ είναι ότι ποιό κοντά στο ηλιακό φώς υπάρχει

β)έχουν μεγαλύτερη διείσδυση από τις Τ5

γ)θέλουν αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια σε αντίθεση με τους 6 μήνες των Τ5

Έχουμε θέμα με τη θερμοκρασία αλλά οι ΜΗ μπαίνουν γενικά σε ενυδρεία μεγαλύτερα των 300L, στα οποία θεωρώ ότι το chiller είναι απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

δες τις GIESEMANN στην επόμενη αλλαγή

Κατα την γνωμη μου, πολυ κακη επιλογη ειναι η GIESEMANN, παρα πολυ κιτρινιλα, αλλα χεροτερο απο ολα - αυτη η λαμπα δεν εχει πολυ ενταση φωτισμου.

Δεν θα την προτεινα σε κανεναν.

Η ποιο καλη λαμπα που υπαρχει στα 150 βαττ - ειναι η Αρκαδια 20000Κ (εντελος γαλαζιο ανοιχτο), αλλα η τιμη της ειναι εκτος οριων :thumbup:

Μετα καλες ειναι REEFLUX 14000Κ (αλλα λιγο κιτρινο εχει), RADIUM 20000Κ (που ειναι απολυτο λευκο με πολυ σκουρο μοβ, μεχρι που θελεις να βαλεις λευκες αντι για τις ακτινηκες για συμπλυρωμα), CORALIFE 20000Κ (λευκο με γαλαζιο).

Τα διαφορα BLV και αλλες κινεζικες - τις φεωρω μεγαλο λαθος προς τα ζωντανα μας! Δεν εχουν καλο σπεκτρο. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...