Jump to content

Phractocephalus Hemioliopterus


piranxobios

Recommended Posts

Σημερα ενας γνωστος μου μου εδωσε ενα γατοψαρο redtail η Phractocephalus hemioliopterus απο οσο εψαξα στο διαδυκτιο ειναι και αυτο σαρκοφαγο και μεγαλωνει ενα μετρο ισως και παραπανω, στην αρχη το εβαλα στο ενυδρειο με τα red belly αλλα ειδα κατι περιεργες κινησεις ...τελικα το εβαλα στο ενυδρειο με το manueli.

Ξερετε εσεις τιποτα περισσοτερα γιαυτο το ψαρι π.χ. ποσο γρηγορα μεγαλωνει η και οτιδηποτε αλλο?

http://www.riverfront.ca/photogalleries/ca...ish-02-0300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ ομορφο...!!!! Αλλα γινεται τεραστιο νομιζω..

δεν νομιζεις,ετσι ειναι.Πανεμορφο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις να βρεις ένα μεγάλο ενυδρείο να το δώσεις!

Εκτός βέβαια αν μπορείς να αποκτίσεις ένα τουλάχιστον 2μετρο γι'αρχή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις να βρεις ένα μεγάλο ενυδρείο να το δώσεις!

Εκτός βέβαια αν μπορείς να αποκτίσεις ένα τουλάχιστον 2μετρο γι'αρχή :thumbup:

το ψαρι ηδη ειναι σε 2μετρο ενυδρειο,αλλα αναλογα με τους ρυθμους αναπτυξης που θα εχει θα πραξω ... γιατι εαν αναπτυσετε με τους ρυθμους ενος rhombeus ...θα το χαρω για πολυ καιρο!

Υ.Γ. Το ψαρι τωρα ειναι κοντα στους 10 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

... γιατι εαν αναπτυσετε με τους ρυθμους ενος rhombeus ...θα το χαρω για πολυ καιρο!

Υ.Γ. Το ψαρι τωρα ειναι κοντα στους 10 ποντους.

Μετα τι γινεται?

Ξερεις πολλους που δεχονται να φιλοξενησουν το ψαρι στο ενυδρειο-πισινα τους?

Μην παραμυθιαζομαστε τοσο στεγνα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετα τι γινεται?

Ξερεις πολλους που δεχονται να φιλοξενησουν το ψαρι στο ενυδρειο-πισινα τους?

Μην παραμυθιαζομαστε τοσο στεγνα? :thumbup:

Δηλαδη εσυ τι προτεινεις να το τηγανισω και να το φαω? Ειτε το κρατησω ειτε το δωσω για το ψαρι την ιδια καταληξη εχει εφοσον οπως και να το κανουμε αυτο θα μεγαλωσει...τουλαχιστον εγω το εχω και σε 2μετρο

και εχει προοπτικες να παει και σε κατι πολυ μεγαλυτερο...! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ τι προτεινεις να το τηγανισω και να το φαω? Ειτε το κρατησω ειτε το δωσω για το ψαρι την ιδια καταληξη εχει εφοσον οπως και να το κανουμε αυτο θα μεγαλωσει...τουλαχιστον εγω το εχω και σε 2μετρο

και εχει προοπτικες να παει και σε κατι πολυ μεγαλυτερο...! :thumbup:

Εγω προτεινω να το δωσεις πισω απο το γνωστο που το πηρες και να μη ξαναπαρεις ποτε ζωντανο οργανισμο "υπο την προστασια σου" πριν μαθεις αν μπορεις να το διατηρησεις οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να το δωσεις πισω απο το γνωστο που το πηρες και να μη ξαναπαρεις ποτε ζωντανο οργανισμο "υπο την προστασια σου" πριν μαθεις αν μπορεις να το διατηρησεις οπως πρεπει .

Καταρχην το ψαρι δεν επιστρεφεται γιατι το ενυδρειο που ζουσε δεν υπαρχει πλεον και κατα 2ον εσυ πως γνωριζεις οτι εγω "δεν μπορω να το διατηρησω οπως πρεπει"? Αλλωστε εσυ εισαι σιγουρος οτι προσφερεις το καλυτερο στα ζωντανα "που εχεις υπο τη προστασια σου"ωστε εισαι τοσο απολυτος με τους αλλους που δεν ξερεις καν???

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Φιλε μου δεν προσπαθω να σε πεισω για το αντιθετο, ειμαι σιγουρος πως εχει αποφασισει τι θα κανεις.

Οτι λεω το λεω προς ενημερωση αλλων που διαβαζουν το θεμα.

Σε ενα ημουν "απολυτος", στο οτι πρεπει να ξερεις τι ζωο βαζεις σπιτι σου.

Οπως ειπες στο ποστ #1, πρωτα πηρες το ψαρι και μετα εψαξες στο νετ πληροφοριες.

Το αρθρο που σου εδωσα το λινκ στην αρχη, αν το διαβασες λεει :

Τιτλος : "Seven fish best left in the wild

.......These majestic fish can however grow to over 1.3 metres long and require expert care and huge tanks beyond the means of most hobbyists."

"Επτά ψάρια που ειναι καλύτερα να αφήνονται στην άγρια φύση.

.....Αυτά τα μεγαλοπρεπή ψάρια μπορούν εντούτοις να αναπτυχθούν πάνω από 1.3 μέτρα σε μήκος και να απαιτήσουν ειδική φροντίδα και τεράστιες δεξαμενές πέρα από τη δυνατότητα των περισσοτέρων χομπιστών".

Θα εισαι απο τους λιγους που μπορουν. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ανάπτυξη που έχει είναι ταχύτατη .

Θα σε καταπλήξει ο ρυθμός ανάπτυξής του .

Είναι απο τα ψάρια που σου δίνουν ικανοποίηση οταν τα ταΐζεις , άλλωστε την επόμενη μέρα βλέπεις και τα αποτελέσματα .

Φυσικά θα καταπιεί οτι χωρά στο στόμα του και καθώς θα μεγαλώνει θα χωρά πολλά το κακό που εχει είναι οτι και κρυψώνες να έχεις δεν θα του γλυτώσουν ψάρια διότι τα ρουφά απο τις σπηλιές .

Το σίγουρο είναι οτι όταν θα αποφασίσεις να το βγάλεις απο το ενυδρείο σου θα είναι τόσο μεγάλο που δεν θα μπορείς να το βγάλεις απο μέσα , και με πολύ δύσκολη μεταφορά .

Αν εξακολουθείς να το θέλεις το ψαρι να ξέρεις οτι στο τέλος θα μεινη μόνο του και θα σου εχει πιάσει ενα ενυδρείο 2μετρο με ενα ακίνητο ψάρι στο πυθμένα .

Τέλος επειδή είναι απο τα αγαπημένα μου ψάρια , δεν το έχω , (το είχα κάποτε σε 3μετρο ενυδρείο) γιατί δεν αντέχω να το βλέπω σε ένα ενυδρείο που να μην μπορεί να γυρίσει , θέλει φαρδύ ενυδρείο ή στρογγυλό .

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως τα μαγαζια φερνουν τετοια ψαρια που γινονται πραγματικα τεραστια.

δεν θεωρω οτι το ψαρι θα μπορουσε να πεσει ευκολα σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτο που μπορει να του προσφερει ο Τασος. ηταν εξαρχης καταδικασμενο οπως κ πολλα pacu, clarias κτλ...

Τασο καμια φωτο δεν ανεβασες ακομα......

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως τα μαγαζια φερνουν τετοια ψαρια που γινονται πραγματικα τεραστια.

δεν θεωρω οτι το ψαρι θα μπορουσε να πεσει ευκολα σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτο που μπορει να του προσφερει ο Τασος. ηταν εξαρχης καταδικασμενο οπως κ πολλα pacu, clarias κτλ...

Τασο καμια φωτο δεν ανεβασες ακομα......

γιατι ειναι εντυπωσιακο,το εντυπωσιακο θα πουλησει οπως και να το κανουμε χωρις να δει καποιος το μετα....

pacu,clarias,oscar,galaher k.α!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τασο καμια φωτο δεν ανεβασες ακομα......

Αντωνη οριστε και καποιες φωτο:post-8529-1230452358_thumb.jpg post-8529-1230452420_thumb.jpg

πιστευω να ειναι καλες...

Εντυπωση μου εχει κανει με το ψαρι το γεγονος οτι απο τη πρωτη στιγμη τρωει μπροστα μου και μαλιστα αρκετα μεγαλες ποσοτητες , βεβαια εχω συνηθισει με τα πιρανχα που ειναι ντροπαλα :thumbup: και στην αρχη για να τα δω να τρωνε επρεπε να μη με βλεπουν.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ειναι πανεμορφος!

Α,ρε να μην εχω μια πισινα!!!!

Link to comment
Share on other sites

προσκινάω στην ομορφία του! :D:D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θυμαστε και εμενα με το κλαριας??? Το ειχα παρει γιατι δεν μου ειχαν πει ποσο γινεται ουτε οτι ειναι ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ!!! Και τελικα το εδωσα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα πανέμορφο είδος που είναι 'κουτάβι' στην κυριολεξία!

Είχα για αρκετό καιρό αλλά ακόμα και σε 2μετρο ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να συντηρηθεί ένα τέτοιο ψάρι.

Πα πρότεινα να το δώσεις μιάς και σύντομα το Manueli σου θα απειληθεί μιάς και ότι χωράει στο στόμα του ΤΡΩΓΕΤΑΙ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πανέμορφο είδος που είναι 'κουτάβι' στην κυριολεξία!

Είχα για αρκετό καιρό αλλά ακόμα και σε 2μετρο ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να συντηρηθεί ένα τέτοιο ψάρι.

Πα πρότεινα να το δώσεις μιάς και σύντομα το Manueli σου θα απειληθεί μιάς και ότι χωράει στο στόμα του ΤΡΩΓΕΤΑΙ!!! :thumbup:

Η αληθεια ειναι οτι καθως το εχω μονο 20 -25 ημερες ειδα το ψαρι να μεγαλωνει αρκετα σε σχεση με το καιρο που το εχω και πραγματι ειναι αδηφαγο καταπινει οτι χωραει στο στομα του( ευτυχως το manueli δε χωραει ακομα :thumbup: ). Παντως το ψαρι το προοριζα για κατι αρκετα μεγαλυτερο απο ενα 2μετρο ενυδρειο αλλα μεχρι να ετοιμαστει ...μαλλον θα εχω προβλημα με το συγκεκριμενο ψαρι και ετσι εχω μπει σε σκεψεις να το δωσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...