Jump to content

Φωτοπεριοδος...


sarevock

Recommended Posts

Παιδια για anubias και vallisnerias ποσο πρεπει να ειναι η φωτοπεριοδος?

Ενα 8ωρο ειναι αρκετο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για anubias και vallisnerias ποσο πρεπει να ειναι η φωτοπεριοδος?

Ενα 8ωρο ειναι αρκετο? :thumbup:

Το δωμάτιο/χώρος που βρήσκεται το ενυδρείο έχει φως την μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω τι λαμπες εχω:

2χ Philips TLD 36W/89 Aqua relle

2χ Sera (tropical sun royal) 36Watt 120cm 48'' 4700 kelvin

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες παίζει να είναι από τα λιγότερο απαιτητικά φυτά! Μπορούν να επιβιώσουν άνετα και σε ενυδρείο χωρίς φώτα και απλά να φωτίζονται από το την αντανάκλαση του φυσικού φωτός σε ένα δωμάτιο. Το ίδιο ισχύει και για τις βαλλισνέριες. Οπότε μην τρελαίνεσαι με την φωτοπερίοδο. Τα φυτάκια που βάζεις παίζουν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα και να δώσουν και μία πράσινη απόχρωση στο ενυδρείο σου. Δες το περιβάλλον των ψαριών σου τί φωτισμό θέλει και τα φυτά θα προσαρμωστούν.

Προσωπικά σε 2 ενυδρεία που έχω ανούμπιες και βαλλισνέριες τα έχω 12 ώρες με αναμμένα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες δεν χρειάζονται πολύ φως, να φανταστείς ότι σε πολλά ενυδρεία τις βάζουν σε τυφλά σημεία, ή αμέσως από κάτω από άλλα φυτά σαν ένα χαμηλό επίπεδο και έτσι είναι στη σκιά. Παρόλα αυτά ζουν και βασιλεύουν.

Οι βαλισνέριες δεν ξέρω τι φως θέλουν, γενικά είναι περίεργες. Αν τους αρέσει ο βυθός σου θα κλαδεύεις κάθε βδομάδα, αν όχι ό,τι και να κάνεις δεν θα μεγαλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας ξεκινησω με ενα 8 ωρακι και βλεπουμε στο κατω κατω οι φροντοζες ειναι ψαρια που ζουνε σε βαθια νερα οποτε φανταζομαι δεν τρελενονται για φως ιδιαιτερα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχε υπόψην σου, οτι αν χρειαστει αν αλλάξεις διάρκεια φωτοπεριόδου, πρέπει να γίνει σταδιακά και όχι απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...