Jump to content

Nano Reef 2 στα 60 λιτρα


venom

Recommended Posts

οντως εχεις πολυ νερο στο καπακι αρα πολυ εξατμιση, ποση θερμοκρασα εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που μπορεις να κανεις (εαν καταλαβα καλα καποιο ειδος φλαντζας μαλλον) γινεται πολυ ευκολα με σιλικονη!Το must εργαλειο του ενυδρεια κατα την αποψη μου....Παρε μια καλη σιλικονη που να μην ειναι τοξικη(η hobby εχει μια πολυ καλη κ η bayer)κ πολυ προσεκτικα κανε ενα μικρο στρωμα σαν φλαντζα κ ασε το καπακι ανοιχτο μεχρι να στεγνωσει(μερικες ωρες).Απλα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος μη πεσει μεσα η σιλικονη!!!!!!Απο την αλλη αν θες μπορεις να χρεισιμοποιησεις μια μονοτικη ταινια για φλαντζα.

Link to comment
Share on other sites

H λαμπα ειναι 24w και η θερμοκρασια στους 27.Δεν αναβω ακομα την λαμπα γιατι κουραρω τον βραχο.Αυτο ακριβως φλαντζα ειναι η σωστη λεξη,πιστευω ομως με την σιλικονη δεν θα γινει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο υλικο αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις εκει που θες ειναι το τεφλον, ευκολο κ στεγανο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H λαμπα ειναι 24w και η θερμοκρασια στους 27.Δεν αναβω ακομα την λαμπα γιατι κουραρω τον βραχο.Αυτο ακριβως φλαντζα ειναι η σωστη λεξη,πιστευω ομως με την σιλικονη δεν θα γινει δουλεια.

27 ειναι νομιζω πολυ εγω το reef μου το εχω σταθερα στους 25 κ δεν εχω εξατμιση καθολου σχεδον...Ειχα μια αλλη ιδεα....παρε υαλοκαθαριστιρα κ κοψε τον στα μετρα σου κ κολλα τον στο πλαστικο με λιγη στιγμης!Μπαμ μπαμ δουλεια κ θα σου κανει κ πολυ καλη μονοση!

Link to comment
Share on other sites

27 ειναι νομιζω πολυ εγω το reef μου το εχω σταθερα στους 25 κ δεν εχω εξατμιση καθολου σχεδον...Ειχα μια αλλη ιδεα....παρε υαλοκαθαριστιρα κ κοψε τον στα μετρα σου κ κολλα τον στο πλαστικο με λιγη στιγμης!Μπαμ μπαμ δουλεια κ θα σου κανει κ πολυ καλη μονοση!

Σωστος!!!! γιατι οχι,θα ενημερωσω.

τωρα το ερωτημα ειναι στην πανω μερια η στην κατω εκει που ακουμπαει το καπακι?

thanks!

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο υλικο αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις εκει που θες ειναι το τεφλον, ευκολο κ στεγανο :thumbup:

και αυτο!!!! :thumbup:

αλλα δεν θα ειναι βλαβερο αυτο για το νερο?

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο υλικο αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις εκει που θες ειναι το τεφλον, ευκολο κ στεγανο :D

http://www.cyprusgreens.org/householdchemicals.htm :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Tον υαλοκαθαριστηρα μπορεις να τον κοψεις πολυ ευκολα κ εχει σκληρο πλαστικο απο την μια πλευρα που θα κολλησει ευκολα!Απο την κατω πλευρα θα ελεγα εγω να την κανεις την πατεντα.Οτι μπορεις να κανεις φτηνα καντο...

Link to comment
Share on other sites

Aπορια,χρησιμοποιω ιχνοστοιχεια της KENT (Essential elements),χρειαζεται να απομακρυνω τον ανθρακα οταν προσθετω,μηπως τα τραβηξει?η δεν πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Δες τι αναφερει στις οδηγίες.

Απο οσο ξέρω οχι

Δεν αναφερει κατι στις οδηγιες,σε αλλα σκευασματα ισχυει κατι τετοιο Νικο?σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μερος των ιχνοστοιχείων πιθανων να αποροφηθεί. αν θελεις μπορείς να κλεισεις το χημικό σου φιλτρο για 2-3 μερες όταν τα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eχετε καποια εμπειρια σχετικα με καποιο ψαρι που να τρωει αλγη απο τον αραγωνιτη?καποιο gobby ισως η σαλιαρα?Ο Νικος μου ειπε για καποιο tang αλλα ειναι μικρο το ενυδρειο και οταν μου μεγαλωσει θα λυπηθω πολυ να το δωσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και λιγες φωτο,ετσι για το καλο.Μεγαλυτερο τεμπελη απο τον ερημιτη μου δεν εχω ξαναδει :thumbup: Βεβαια δεν εχει τελειωσει ακομα,εχω κι αλλα πραγματα στο μυαλο μου.Εχει και αλγη στο τζαμι αλλα την αφηνω για τα σαλιγγαρια μου :thumbup:

post-4281-1233750682_thumb.jpg post-4281-1233750698_thumb.jpg post-4281-1233750744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τιμες

Tem:26c

Sal:1025

Ph:8

Kh:9

Nh:<0,25

No2:0

No3:25 :thumbup:

Mg:1320

Ca:434

Po4:0

περιμενω μια απαντηση σχετικα τι αλγοφαγος οργανισμος ασχολειται με τον αραγωνιτη (τον καθαριζει) εκτος των tang που μου προτεινε ο Νικος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τιμες

Tem:26c

Sal:1025

Ph:8

Kh:9

Nh:<0,25

No2:0

No3:25 :thumbup:

Mg:1320

Ca:434

Po4:0

περιμενω μια απαντηση σχετικα τι αλγοφαγος οργανισμος ασχολειται με τον αραγωνιτη (τον καθαριζει) εκτος των tang που μου προτεινε ο Νικος... :thumbup:

Noμιζω πως θα ησουν ικανοποιημενος με καποιο bleny!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο ηθελα να πω goby!Eχει ενα σωρο ωραια goby!Ψαξε να βρεις ποιο σου αρεσει νομιζω πως ειναι ολα ευκολα κ reef safe.Eγω εχω ενα yellow clown goby κ ενα bicolor blenny κ ειναι πολυ ομορφα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο ηθελα να πω goby!Eχει ενα σωρο ωραια goby!Ψαξε να βρεις ποιο σου αρεσει νομιζω πως ειναι ολα ευκολα κ reef safe.Eγω εχω ενα yellow clown goby κ ενα bicolor blenny κ ειναι πολυ ομορφα ψαρακια.

Δεν ειναι ολα τα goby ευκολα δυστυχως.Τα Signigobius biocellatus(two spot) για παραδειγμα κανουν φοβερη δουλεια,ειναι ομως δυσκολα σε γενικες γραμμες.Εγω θα σου προτεινω καποιο απο τα Cryptocentrus cinctus(yellow watchman),Cryptocentrus leptocephals(Pink spoted watchman),και Valencienna puellaris(Diamont watchman).

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα αυτα το πιο ομορφο για μενα ειναι το Cryptocentrus cinctus.Βρηκα και ενα αλλο το phalaena αλλα δεν ειναι ομορφο σαν το yellow watchman.... :thumbup: thanks

Link to comment
Share on other sites

περιμενω μια απαντηση σχετικα τι αλγοφαγος οργανισμος ασχολειται με τον αραγωνιτη (τον καθαριζει) εκτος των tang που μου προτεινε ο Νικος... :thumbup:

-ambligobius rainfordi

- sand cucumber

απέφυγε το phalaena

Link to comment
Share on other sites

-ambligobius rainfordi

- sand cucumber

απέφυγε το phalaena

ambligobius rainfordi Πανεμορφο!!!! :thumbup:

ευχαριστω!αντε βρες τετοιο ομως τωρα..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ambligobius rainfordi Πανεμορφο!!!! :thumbup:

ευχαριστω!αντε βρες τετοιο ομως τωρα..... :thumbup:

Το συγκεκριμενο αυτη τη στιγμη Φωτη παιζει στη ζωοφιλια Περιστερι,και στο Water In.Για κανε κανα τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...