Jump to content

Φωτιμός Μh πόσα βαττ?


kostasg

Recommended Posts

Γεια σας παιδία εχψ μια απορία. Εχω ενυδρείο φυτεμένο 80x40x45 και θέλω να βάλω αυτήν την λάμπα ΜΗ της Arcadia http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...8834;=&id=4.

Πόσα βαττ πρεπει να πάρω 70w ή 150w? Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία εχψ μια απορία. Εχω ενυδρείο φυτεμένο 80x40x45 και θέλω να βάλω αυτήν την λάμπα ΜΗ της Arcadia http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...8834;=&id=4.

Πόσα βαττ πρεπει να πάρω 70w ή 150w? Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ..

δουλεια θα κανεις και με τις 2,ιδιαιτερα βεβαια με την μεγαλυτερη.το μεγα προβλμα ομως ειναι το πως θα αντιμετωπισεις την τρελλην καψα που παραγουν,ιδιαιτερα να προτιμησεις τη μεγαλυτερη λαμπα και ακομη πιο ιδιαιτερα τη θερινη περιοδο....

αν δεν θελεις σουπερ δυσκολα φυτα,καλυτερα μεινε στα 70 βατ.

Link to comment
Share on other sites

Τόση μεγάλη θερμοκρασία βγάζουν? καλύτερα δηλαδή ειναι να πάρω λάμπες φθωρισμού? Νομίζω ότι για τα φυτά οι καλύτερες είναι οι MH. Είμαι σε δίλλιμα..

Link to comment
Share on other sites

πρεπει ννα σκεφτεις νπολυ σοβαρα την ψυξη.

αυτο μπορει να γινει ειτε με ανεμιστηρες(αλλα θα εχεις πολυ εξατμιση),ειτε με ψυκτικο μηχανημα(ειναι καπως ακριβα..).

σαφως οι μεταλλου λαμπες ειναι πολυ δυνατες,αλλα βγαζουν πολυ ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε Τ5, με ένσ συνδιασμό από λάμπες σε κέλβιν θα είσαι μια χαρά με λιγότερη θέρμανση και πολύ λιγότερο κόστος συντήρισης(η αγορά τους είναι λίγο ακριβή σε σχέση με της MH)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι εταιρείας η ιδιοκατασκευή; Αν είναι εταιρίας κοιτάς να δεις τι προσφέρει η εταιρία για το συγκεκριμένο μοντέλο, αν είναι ιδιοκατασκευή πας για DIY κατασκευή και καλό θα ήταν να τις βάλεις με ανακλαστήρες για να έχεις την μέγιστη απόδοση. Η arcadia έχει πολλές μπορείς να κοιταξεις διαστάσεις watt κ.λ.π να δεις ποια σου κάνει. Έχε υπόψιν σου όμως ότι με υπερβολικό φωτισμό θα έχεις αύξηση άλγης οπότε θα πρέπει να πας για CO2 παροχή αν δεν έχεις και έχεις φυτά απαιτητικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι DIY ανοικτό και έχω βάλει λάμπες φθωρισμού T8 2Χ 25w philips aquarele me 10.000k και μια Osram 18w daylight 765 με 6500Κ. Δεν βλέπω όμως μεγάλη ανάπτυξη ειδικά στα κερατόφυλλα. Σκέφτηκα να πάρω βγάλω μια από τις philips aquarele και να βάλω μία 25w sylvania groloux και ίσως να αλλάξω την osram daylight από 765 σε 865. Επίσης να πάρω ακόμα μια λάμπα με kelvin κάτω από 6500. Πως σου φαίνονται ολα αυτα? Καλο η βλακεία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως μεγάλη ανάπτυξη ειδικά στα κερατόφυλλα.

εχεις σκεφτει οτι μπορει να μην εχεις αρκετα νιτρικα,αρα και φαγητο γιαυτα...?

τι λενε οι μετρησεις σου..?

απο θεμα φωτισμου το κερατοφυλλοδεν εχει προβλημα ακομη και σε ελαχιστο φως...

Link to comment
Share on other sites

ειδικκά το κερατόφυλλο δεν θέλει και πολύ φως, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θα πρέπει να δεις τα νιτρικά σου, μετρήσεις έχεις κάνει; με τι τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...