Jump to content

Προβλημα σε χρυσόψαρο!


Recommended Posts

Μετά απο 2-3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, το ένα μου ψάρι παρουσιάζει πρόβλημα.

Σαν να έχουν αρχίσει να πέφτουν τα λέπια του, και να κοκκινίζει το δέρμα του.

Καμιά ιδέα?

post-307-1229935940_thumb.jpg

post-307-1229935977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2-3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, το ένα μου ψάρι παρουσιάζει πρόβλημα.

Σαν να έχουν αρχίσει να πέφτουν τα λέπια του, και να κοκκινίζει το δέρμα του.

Καμιά ιδέα?

Δώσε όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς για το ενυδρείο σου. Λίτρα, φίλτρανση, μετρήσεις νερού (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3), διακόσμηση ή ίσως μία συνολική φωτογραφία, διαδικασίες που ακολουθείς (εβδομαδιαίως ή μηνιαίως), διατροφή, συμπεριφορά του ψαριού τώρα.... Δώσε μας ότι εσύ βλέπεις και ξέρεις και εμείς δεν βλέπουμε και δεν ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

120 Λιτρα

με το συγκεκριμενο ψάρι, ένα μεγάλο comet, Και ενα τοσοδουλι (μάλλον Oranda ή κάτι τέτοιο).

Φίλτρανση, έχει δυο φίλτρα carrefure, με αρκετό siporax, σφουγγάρια, υαλομβάβακα, και αντλίες με ονομαστική απόδοση 450λίτρα/ώρα.

Χοντρό χαλίκι κάτω

2 ανούμπιες

2 καρύδες

Θερμοκρασία , περίπου 25 βαθμούς (έσπασε το θερμόμετρο μου, και πρέπει να αγοράσω άλλο)

Τροφή δίνω βασικά sticks της Tetra , 2 φορες την ημέρα.

Που και που δίνω και flakes διάφορα, αλλα δεν τα προτιμάνε.

Μετρήσεις δεν έχω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Το ενυδρείο είναι στρωμένο και δουλεύει 2-3 χρόνια τώρα.

Αλλαγές νερού, γίνονται 2 κουβάδες κάθε 15 μέρες περίπου.

Οσο για την συμπεριφορά του, δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι.

Συνολικά όμως και στα 3 ψάρια, νομίζω ότι έχει πέσει λίγο η όρεξη τους.

Οχι ότι δεν τρώνε, αλλά δεν γίνεται αυτό που γινόταν πριν απο λίγο καιρό, που με το που ακούγαν την ταίστρα να γυρνάει, πηδάγαν έξω απο το νερό.

post-307-1229938413_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο τις φωτο δεν μπορω να δω καποιο προβλημα υγειας. Το χρωμα του ειναι λαμπερο και καθαρο.

Ποιο πολυ σαν ανανεωση μου μοιαζει.

Αλλα καλυτερα να το δει και ο Σταματης...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο τις φωτο δεν μπορω να δω καποιο προβλημα υγειας. Το χρωμα του ειναι λαμπερο και καθαρο.

Ποιο πολυ σαν ανανεωση μου μοιαζει.

Αλλα καλυτερα να το δει και ο Σταματης...

:thumbup:

Κάνε μια καλη αλλαγή νερού και μας λες και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα μπορουν μεγαλωνοντας να αλλαξουν χρωμα και η δικια μου απο λευκη εχει φτασει μετα απο 5 χρονια που την εχω να γινει σχεδον ολη πορτοκαλη. Εισαι σιγουρος πως πεφτουν τα λεπια του;

Αλλαγες νερου θα πρεπει να κανει πανω απ το 50% και οχι λιγοτερο γιατι ειναι πολυ βρωμιλοι. Τα ειχες ολα μαζι απ την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα μπορουν μεγαλωνοντας να αλλαξουν χρωμα και η δικια μου απο λευκη εχει φτασει μετα απο 5 χρονια που την εχω να γινει σχεδον ολη πορτοκαλη. Εισαι σιγουρος πως πεφτουν τα λεπια του;

Αλλαγες νερου θα πρεπει να κανει πανω απ το 50% και οχι λιγοτερο γιατι ειναι πολυ βρωμιλοι. Τα ειχες ολα μαζι απ την αρχη;

Δεν το ήξερα ότι αλλάζουν χρώμα.

Τελικά, όχι! δεν πέφτουν τα λέπια.

Απλά απο μαύρο, γίνεται πορτοκαλί!!!

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να βρώ έναν τρόπο να κάνω αλλαγή πιο συχνά, παρά περισσότερο κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να βρώ έναν τρόπο να κάνω αλλαγή πιο συχνά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εχεις εναν κουκλο που δεν τον βρησκεις και παρα πολυ συχνα στα πετ οσο τα ολομαυρα

Τωρα για τις αλλαγες νερου θα πρεπει οντως να βρεις καποιο τροπο για να γινονται ποιο συχνα

Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

Και εχεις εναν κουκλο που δεν τον βρησκεις και παρα πολυ συχνα στα πετ οσο τα ολομαυρα

Τωρα για τις αλλαγες νερου θα πρεπει οντως να βρεις καποιο τροπο για να γινονται ποιο συχνα

Οτι αλλο θες πες μας

Αυτος δηλαδή θα αλλάξει και θα γίνει ολόκληρος πορτοκαλί ? ή μισός-μισός?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα που εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση .

Εξαρτάτε από τα γονίδια που έχει και από τη τροφή που το ταΐζεις .

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία , περίπου 25 βαθμούς (έσπασε το θερμόμετρο μου, και πρέπει να αγοράσω άλλο)

Και παρε ανεμιστηρακια :thumbup:

25 ειναι η ανωτερη θερμορασια για τα ψαρια σου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως επικρατει το μαυρο και θα κανει καποιες περιοχες πορτοκαλι αλλα θα ειναι κουκλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και παρε ανεμιστηρακια :huh:

25 ειναι η ανωτερη θερμορασια για τα ψαρια σου :thumbup:

Αυτό το ενυδρείο μου κοστίζει χρυσό κάθε καλοκαίρι!

Τον Αυγουστο, έφυγε ένα Mitsubishi 18αρι, για τον Αγιο Πέτρο...

Γενικά, στις μεγάλες ζέστες, αφήνω το aircondition ανοιχτό στο γραφείο, στους 29 με 30 βαθμούς.

Το 25 ειναι εξωπραγματικό για τον χώρο!

Μόνο με chiller μπορώ να το πιάσω ... και αν! (το σκέφτομαι για φέτος)

Το ενυδρείο, είναι σε γραφείο, με τον ανατολικό τοίχο, τζαμαρία (με στόρια βέβαια) και ανεβάζει το καλοκαίρι τέτοιες θερμοκρασίες, που με το που ανοίγεις την πόρτα, σου έρχετε η κάψα στη μούρη.

Για να καταλάβεις, είναι 25 τετραγωνικά, έχω 24αρι Fujitsu Inverter, και οριακά , καταφέρνει και κάνει δροσία το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα ενα χρυσοψαρο (κοινο) που ηταν μαυροκοκκινο και ξαφνικα σε ενα καλοκαιρι εγινε σκετο κοκκινο. teleskopeaye δεν ειναι? σε αυτα τα ψαρια ειναι μαλων συνηθησμενο. Μην ανησηχεις εξαλου στα 2-3 χρονια ειναι που περνουν το τελικο χρωμα τους. Η θερμοκρασια εχει καποια σχεση νομιζω, αν και κανενας δεν εχει βρει την ακριβη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα χρυσόψαρα θέλουν 20 βαθμούς θερμοκρασία .

Το σίγουρο είναι ότι στους 25 βαθμούς δεν θα μας δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα .

Οσο για τους 30 βαθμούς κάθε καλοκαίρι τα ενυδρεία μας τους πιάνουν και τους ξεπερνάνε , δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα αν τηρούμε τους υπόλοιπους κανόνες που χρειάζονται αυτά τα ψάρια για να ζήσουν .

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αντεχουν, (στους 40 γυρισαν αμεσως ανασκελα καποιας φιλης μονο). :huh:

Απλα οσο πιο καλες συνθηκες (και θερμοκρασιας) εχουν, τοσο μεγαλυτερη και καλυτερη ζωη θα εχουν :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...