Jump to content

Co2 σύστημα


Recommended Posts

Εγκατέστησα χθες στο 80λιτρο ενυδρείο μου το σύστημα co2 της Nutrafin "Natural System".

Με τη μπουκάλα και την σκάλα.

Έβαλα τα υλικά όπως λένε οι οδηγίες και το νερό στη σωστή θερμοκρασία.

Και από χθες μετά από 24 ώρες ξεκίνησαν να βγαίνουν "φυσαλίδες"

Αλλά..... μία ανά 1.5 λεπτό περίπου!!! :thumbup:

Αρκεί για τα λίτρα μου? :thumbup:

Αυτή είναι η φυσιολογική ροή του? :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρή η παραγωγή, μάλλον πρέπει να φταίει η θερμοκρασία αφού το μείγμα είναι έτοιμο... Θέλει 25+ για να δώση καλή παραγωγή. Το δωμάτιο σε τι θερμοκρασία είναι?

Link to comment
Share on other sites

Την σκάλα την έχω σε κάθετη θέση (αλφαδιά!!!)

Το σωληνάκι δε χάνει πουθενά. Τώρα για τη θερμοκρασία δωματίου... παίζει από 22 με 24 ακριβώς δε ξέρω.

Τι μπορώ να κάνω ώστε να είναι ζεστό το δοχείο? Να το τυλίξω με υαλοβάμβακα πχ??? (μονωτικό)

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι ακόμα... το δοχείο με το μείγμα το έχω στο ράφι του επίπλου, αλλά το σωληνάκι ανεβαίνει ευθεία προς τα πάνω χωρίς περιττές καμπύλες.

Όταν ότι είναι λίγο το co2... δλδ πόσες φυσαλίδες πρέπει να έχω για τα λίτρα μου???

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν και πολυ προχειρη σαν λυση(για μενα αργα ή γρηγορα παρε μια μπουκαλα.πλεον βρισκεις πολυ καλες και φτηνες)ειναι να βαλεις το δοχειο με το μειγμα σε εναν κουβα με ενα θερμοστατη.τουλαχιστον θα εχεις μια στανταρ ποσοτητα φυσαλλιδων ανα λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι ακόμα... το δοχείο με το μείγμα το έχω στο ράφι του επίπλου, αλλά το σωληνάκι ανεβαίνει ευθεία προς τα πάνω χωρίς περιττές καμπύλες.

Όταν ότι είναι λίγο το co2... δλδ πόσες φυσαλίδες πρέπει να έχω για τα λίτρα μου???

Ευχαριστώ!

Μηπως δεν εχει γινει σωστο το "μιγμα"?

Για αποφυγη παρεξηγησης, φυσαλιδα μετρας φυσικα απο την εξοδο του σωληνα μεσα στη σκαλα και οχι αυτη που βγαινει απο πανω στην εξοδο της σκαλας, ετσι?

Απο τη θερμοκρασια σου δεν νομιζω να υπαρχει, τοση εχω και εγω μη σου πω το βραδυ και πιο χαμηλη.

Και εχω 60 φυσαλιδες/λεπτο με diy σε 4λιτρο μπιτονι.

ΥΓ Για να εχεις μια εικονα τι βλεπεις στη σκαλα, στο βιντεο

φαινεται στο 35" δευτερολεπτο η σκαλα, (αλλα οταν ειχα κανει πειραμα με πιο δυνατο μειγμα και πηγαινε λιγο πιο γρηγορα με 96 φ/λ). Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1 φυσαλίδα ανά 1,5 λεπτό από ότι είδα το Video σου delta66 είναι τραγικά λίγο... :thumbup:

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Πάντως , υλικά έβαλα αυτά της εταιρίας (ημερομηνία λήξης είναι οκ)

Στις οδηγίες κάτι έλεγε για 90 μοίρες κούνιμα...? κάτι τέτοιο...

Αυτό δε το έκανα γιατί φοβήθηκα μην ανεβάσει πίεση μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με 1,5lt μπουκάλα diy, έχω περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες στο δωμάτιο, αλλά χωρίς πρόβλημα. Μήπως φίλε κάποια στιγμή άφησες το υλικό της nutrafin σε πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή θερμοκρασία και ψόφησαν πολλά βακτηριάκια;

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα νερο χωραει το δοχειο της nutrafin?

Και κοιτα και την ημερομηνια στα φακελακια.

Η δραση τους κραταει μεχρι 18 μηνες μετα την ημερομηνια παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... :thumbup: Μετά από μία μεγάλη μ@λακία μου. :D Και συγνώμη που μιλάω έτσι άλλα ήταν...

Πήγα να σηκώσω 3 πόντους το δοχείο με το υλικό προσεκτικά και άρχισε να ανεβαίνει από το δοχείο μείγμα προς το σωληνάκι!!!! :thumbup:

Στο ενυδρείο χύθηκαν το πολύ 3-4 σταγόνες και αμέσως τσάκισα το σωληνάκι να σταματήσω τη ροή,

πήρα ένα ποτήρι και αφαίρεσα νερό από την επιφάνεια...και το καθάρισα...

Καθάρισα το δοχείο, έλεγξα καλύτερα για τυχόν διαρροές και είναι όλα οκ...

Ξαναγέμισα το δοχείο αυτή τη φορά με ζάχαρη , μαγιά και σόδα... (All time classic) και νερό από το ενυδρείο.

(Ζάχαρη μέχρι τις πρώτες γραμμές, μαγιά 1/2 κουταλάκι του γλυκού και σόδα 3/4.)

Πόση ώρα θα πάρει να ξεκινήσει η διαδικασία???

Πόσο μ@λάκας είμαι??? :D

Υ.Γ στη 2η ερώτηση δε θέλω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε την συνταγή αυτή που τη βρήκες; Δεν έχω ξανακούσει να χρειάζεται νερό από το ενυδρείο, ούτε να βάζεις παραπάνω σόδα από μαγιά.

Εγώ σε μπουκάλα 1,5lt βάζω 400gr ζάχαρη, γεμίσω την μπουκάλα έως 15cm πριν από το τέρμα με καυτό νερό. Ανακατεύω για να διαλυθεί η ζάχαρη. Όσο πιο πολύ ανακατέψεις τόσο λιγότερη θα μείνει αδιάλυτη και από δική μου εμπειρία θα διαρκέσει περισσότερο. Αφήνεις την μπουκάλα να κρυώσει και στο μεταξύ σε ένα ποτηράκι με χλιαρό νερό ρίχνεις 1 κουταλάκι του γλυκού μαγιά (κάτι πορτοκαλί φακελάκια Γιώτης παίρνω, 1 φακελάκι είναι 2 δόσεις), ανακατεύεις να διαλυθεί τελείως. Μετά ρίχνεις λιγότερο από μισό κουταλάκι γλυκού σόδα μέσα στο ποτήρι και ανακατεύεις. Όταν κρυώσει το νερό της μπουκάλας πετάς και τη μαγιά-σόδα μαζί και κλείνεις το μπουκάλι προσέχοντας μην το ανακατέψεις. Αν το νερό είναι ακόμη καυτό η μαγιά θα "χαλάσει" και δεν θα γίνει η αντίδραση, οπότε υπομονή. Θέλει το πολύ 1 ώρα για να ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, την δοσολογία για το συγκεκριμένο δοχείο την βρήκα εδώ....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=2799&hl=

Να σου πω την αλήθεια δεν ανακάτεψα τίποτα απλά έριξα τα υλικά και το νερό και δούλεψε... μάλλον το βράδυ ξεκίνησε. τώρα βγάζει 12 φυσαλίδες το λεπτό....

(νερό έβαλα από το ενυδρείο γιατί έχει 27 βαθμούς)

Λες δηλαδή άμα διαλύω την ζάχαρη και τα υλικά να μου κρατάει περισσότερο?

Θα το κάνω την επόμενη...

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Εγω για 4 λιτρα μπιτονι.

Βαζω 2 λιτρα νερο σε κατσαρολα να βρασει και μετα ριχνω ενα κιλο ζαχαρη , ανακατευω να λιωσει να γινει σιροπι.

Κατεβαζω απο τη φωτια να αρχισει να κρυωνει.

Βαζω σε μια κουπα νερο, θερμοκρασιας 40C, και ριχνω 1 κουταλακι του γλυκου (κοφτο) ξηρη μαγια απο το σουπερμαρκετ και ανακατευω να διαλυθει. (σοδα δεν βαζω)

Προσθετω στο ποτηρι και ενα κουταλακι ζαχαρη και το αφηνω για 10 λεπτα να αφρισει.

Στη κατσαρολα που εχω το σιροπι, προσθετω και τα αλλα 2 λιτρα (παρα κατι) νερο απο τη βρυση και μετραω θερμοκρασια. Αναλογα για να παει στους 40C, περιμενω να κατεβει ή το βαζω παλι στη φωτια αν εχει πεσει πιο χαμηλα.

Μολις ερθει στη σωστη λοιπον θερμοκρασια (40C) ριχνω το σιροπι μεσα στο δοχειο με χωνι και προσθετω και τη μαγια απο το ποτηρι.

Προσεχω να αφησω ενα κενο στο δοχειο 3-4 δαχτυλα.

Κλεινω και περιμενω.

Λογικα με το κολπο με τη ζαχαρη στο ποτηρι της μαγιας, θα παρει πιο γρηγορα μπρος το συστημα, να βγαλει CO2 στο ενυδρειο.

Σε καθε αλλαγη μειγματος (λογικα πρεπει να κραταει απο 7-14 μερες, οσο πιο πολυ μαγια τοσο πιο πολλες φυσαλιδες τοσο ομως λιγοτερο κραταει το μειγμα) αν αδειασεις προσεκτικα το "ξεθυμασμενο" ζαχαρονερο απο το δοχειο χωρις να πεταξεις το "κατακαθι" και προσθεσεις μεσα το νεο μειγμα, θα σου βγαλει πολυ γρηγορα φυσαλιδες.

Καλο ειναι να βαλεις μια βαλβιδα-ταυ για να αφηνεις το διοξειδιο να φευγει στο αερα το βραδυ.

Απαραιτητη η ανεπιστροφη βαλβιδα μετα την εξοδο απο το μπουκαλι-μπιτονι, (δεν ξερω αν χρειαζεται στο δοχειο της nutrafin)

Link to comment
Share on other sites

φίλε στο link που δίνεις λέει σόδα 2/3 όχι 3/4. Και πάλι βέβαια είναι περισσότερο από την μαγιά που είναι 1/2. Από δική μου εμπειρία η σόδα πρέπει να είναι λιγότερη της μαγιάς. Θα σου εξηγήσω γιατί αυτό είναι σημαντικό και ίσως είναι ο λόγος που άργησε να δουλέψει και που δεν βγάζει πολλές φυσαλίδες.

Η μαγιά "τρώει" την ζάχαρη και από την αντίδραση αυτή παράγεται CO2. Η σόδα είναι προαιρετική και αυτό που κάνει είναι να επιβραδύνει κάπως την αντίδραση δίνοντάς σου πιο σταθερό ρυθμό παραγωγής CO2 και μεγαλύτερη διάρκεια. Βάζοντας περισσότερη σόδα προφανώς δυσκολεύεις την αντίδραση να ξεκινήσει.

@delta

πόσο καιρό σου κρατάει με το μπιτόνι;

εγώ κάθε φορά που φτιάχνω το μίγμα πλένω τελείως την μπουκάλα, διώχνω και το κατακάθι, αλλά και πάλι εντός 1 ώρας ξεκινάει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

....@delta

πόσο καιρό σου κρατάει με το μπιτόνι;

εγώ κάθε φορά που φτιάχνω το μίγμα πλένω τελείως την μπουκάλα, διώχνω και το κατακάθι, αλλά και πάλι εντός 1 ώρας ξεκινάει πάντα.

Κατι παραπανω απο δυο βδομαδες.

Με κατακαθι μου βγαζει αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όσο για το 4κιλο μπιτόνι...

Θα δω πόσο μου κρατάει τις nutrafin και άμα είναι πολύ λίγο θα φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε delta μήπως παιδεύεσαι τσάμπα με το 4λιτρο; Με την ίδια δόση μαγιάς και την μισή ζάχαρη σε μπουκάλα 1.5lt κρατάει το μίγμα 3-4 βδομάδες, και δεν κάνω ειδική προετοιμασία για το νερό. Απλά καυτό από το θερμοσίφωνα. Νομίζω ότι στα 4 λίτρα σου αν βάλλεις μεγαλύτερη δοσολογία μαγιά και ζάχαρη θα σου κρατήσει περισσότερο καιρό. Τι λες;

Υ.Γ. Η συνταγή που χρησιμοποιώ είναι του κ. Στέλλα από τα άρθρα του AZ.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φυσαλιδες σου βγαζει το λεπτο?

Οταν ειχα βαλει μια γεματη κουταλια μαγια (και οχι κοφτη οπως τωρα) μου εβγαζε 96 φ/λ !!!

Ηθελα γυρω στις 60 φ/λ και γι'αυτο μειωσα τη μαγια.

16-17 μερες με 60 φ/λ μου φαινοταν καλη διαρκεια, γινεται με αυτο το ρυθμο μεγαλυτερη διαρκεια?

Απ'οτι εχω διαβασει : η ποσοτητα της μαγιας παιζει ρολο στη ρυθμο των φυασαλιδων.

Η ποσοτητας της ζαχαρης στη διαρκεια του μειγματος.

Επισης κατι αλλο που ισχυει : περισσοτερη μαγια λιγοτερη διαρκεια του μειγματος.

Πειραματιστηκα με βαση αυτα που διαβασα σε αυτα τα αρθρα :

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html#2\

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/co2-narten.html

Την κατασκευη του συστηματος ομως την εκανα πολυ πιο απλη ομως απο αυτη που περιγραφεται.

ΥΓ για οποιον θελει να το φτιαξει:

Χρειαστηκε μονο ενα 4λιτρο μπιτονι απο απιονισμενο, μια ανεπιστροφη βαλβιδα, λιγη ταινια τεφλον και η σκαλα της hagen. (χωρις σιλοκονες κλπ.)

1. Εκανα μια τρυπα στο καπακι του μπετονιου με τρυπανακι πιο στενο απ'οτι το σωληνακι της σκαλας.

2. Εκοψα λοξα το σωληνακι για να κανει μυτη και να περασει απο την πιο στενη τρυπα του καπακιου και το περασα μεσα 2 ποντους.

3. Εκοψα σε αποσταση 10 ποντους απο το μπιτονι το σωληνα της σκαλας και προσαρμοσα την ανεπιστροφη βαλβιδα.

4. Τυλιξα με τεφλον τις βολτες στο στομιο του μπιτονιου πριν βιδωσω τι καπακι.

5. Τοποθετησα τη σκαλα τελειως ορθια μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και εγώ κοφτή βάζω και έχω 1/sec, οπότε 60/min. H ένστασή μου δεν είναι στην ποσότητα του νερού που βάζεις και της ζάχαρης. Μου φαίνεται ότι αν βάλλεις και περισσότερη ζάχαρη (αφού ήδη βάζεις περισσότερο νερό) θα έχεις και περισσότερη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κοφτή βάζω και έχω 1/sec, οπότε 60/min. H ένστασή μου δεν είναι στην ποσότητα του νερού που βάζεις και της ζάχαρης. Μου φαίνεται ότι αν βάλλεις και περισσότερη ζάχαρη (αφού ήδη βάζεις περισσότερο νερό) θα έχεις και περισσότερη διάρκεια.

Θα το δοκιμασω.

Εχεις δικιο νομιζω.

Θα βαλω εναμιση κιλο χαζαρη στο μειγμα την αλλη εβδομαδα.

Θα ενημερωσω το θεμα με το αποτελεσμα μετα απο ενα μηνα μαλλον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε περιμένουμε αποτελέσματα. Θα ΄χει πολύ ενδιαφέρον.

Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...