Jump to content

H&s Vs Deltec


filrou

Recommended Posts

Παιδια η τελικη αναβαθμιση του ενυδρειου θα ειναι ενα σκιμμερ. Εχω καταληξει σε μια απο τις παρακατω μαρκες με 2 μοντελα απο την καθε μια. Αρχικη λειτουργια θα ειναι στο RIO 400 με αρκετα SPS αργοτερα ισως μπει σε μεγαλυτερο ενυδρειο. Ποιο θα προτιμουσατε ?

H&S

H&S Skimmer 200-1260

H&S Skimmer 200-2x1260

Deltec

Deltec AP851

Deltec AP701

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Νικο σ ευχαριστω για την απαντηση σου! Δυστηχος ομως εκανα λαθος.

Eιχα δει στο Aquaristic τα εσωτερικα μοντελα με τις αντλιες Aquabee που ηταν γυρω στα 650€ και χαρηκα τσαμπα μετα στην κατασκευαστρια εβλεπα τα μοντελα με τα EHEIM. Τωρα που βλεπω παλι τις τιμες και τα συγκρινω με τα Deltec ειναι αρκετα ακριβα τα H&S για παραδειγμα μπορω να παρω το Deltec 701 που με καλυπτει για 1500 λιτρα στα 550€ περιπου ενω το αντιστοιχο H&S (A 200-1260) που το δινει για 1200 κανει 850€ !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και τι πρόβλημα υπάρχει που φοραει τις Aquabee ?

Λενε οτι οι Aquabee κανουν πιο πολυ θορυβο και χαλανε πιο ευκολα, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα το μοντελο που εχει τις Aquabee το εχει για in sump use και οχι external που θελω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι οι Aquabee κανουν πιο πολυ θορυβο και χαλανε πιο ευκολα, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα το μοντελο που εχει τις Aquabee το εχει για in sump use και οχι external που θελω εγω.

άστους να λένε.... :thumbup:

εγώ αυτό έχω και δεν μου εχει δημιουργήσει πρόβλημα ακοής

Link to comment
Share on other sites

άστους να λένε.... :thumbup:

εγώ αυτό έχω και δεν μου εχει δημιουργήσει πρόβλημα ακοής

OI aquabee είναι πιο αθορυβες από τις eheim :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το skimer θα πρεπει να ειναι εξωτερικο το 701 παιζει και μεσα και εξω.

Τα H&S που ειναι στα ιδια λεφτα / λιτρα ειναι τα

H&S 200-2xF2001

H&S 200-1260

Αυτα παιζουν εξωτερικα ?

Άποστολε ποιο μοντελο εχεις αν επιτρεπεται ?

Link to comment
Share on other sites

OI aquabee είναι πιο αθορυβες από τις eheim :D

Δεν ειναι !!!

Οι aquabee κανουν ποιο πολυ θορυβο απο τις eheim :thumbup: και χαλανε σχετικα συχνα!

Εχω σκιμμερ H&S με 2 aquabee και αλλαζω καμια αντλια καθε χρονο... :D

Αν θα επερνα σκιμμερ τωρα, μονο με eheim :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι !!!

Οι aquabee κανουν ποιο πολυ θορυβο απο τις eheim :D και χαλανε σχετικα συχνα!

Εχω σκιμμερ H&S με 2 aquabee και αλλαζω καμια αντλια καθε χρονο... :D

Αν θα επερνα σκιμμερ τωρα, μονο με eheim :thumbup:

Συμφωνώ για το ότι χαλάνε συχνότερα από τις eheim αλλά όχι για το θόρυβο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στα δυο χρόνια λειτουργίας του, δεν μου έχει βγάλει καμία ζημία. :thumbup:

Για τον θόρυβο μπορεί να έχει λίγο παραπάνω από τις EHEIM , αλλά μην ξεχνάμε και το παραπάνω κόστος, τόσο στην αγορά αλλά και στα ανταλλακτικά της. :D

εμένα καλύτερα να βουίζουν τ'αυτιά μου, παρά να πονά η τσέπη μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το skimer θα πρεπει να ειναι εξωτερικο το 701 παιζει και μεσα και εξω.

Τα H&S που ειναι στα ιδια λεφτα / λιτρα ειναι τα

H&S 200-2xF2001

H&S 200-1260

Αυτα παιζουν εξωτερικα ?

Άποστολε ποιο μοντελο εχεις αν επιτρεπεται ?

Απο τι καταλαβαινω για κοντα στα 600 ευρω το καλυτερο αυτην την στιγμη ειναι το 701

Link to comment
Share on other sites

για 1500 λιτρα με τις δυο aquabee

Για εκτος sump στα λιτρα αυτα βρηκα αυτο:

200-2xF2001

http://www.hsaquaristik.de/html/out_of_sump2.html

Αυτο εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικα σκιμμερ της H&S κοστιζουν μια περιουσια χωρις λογο. Για το παραπανω μοντελο (200-2xF2001) ζητανε πανω απο 850€ ενω ενα Deltec 702 που κανε για εσω/εξω το βρισκω με κατω απο 700€

Μπορει να μου πει καποιος γιατι να δωσω τα εξτρα 200€ εχουν τοσο μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια δουλευω το H&S 200-2xF2001 χωρις κανενα προβλημα των αντλιων μην τις ματιασω κιολας.

Μπορει πραγματικα το μοντελο με τις eheim να ειναι καλυτερο αλλα αν σου πω ποσο κοστιζει η μια φτερωτη για την eheim θα παθεις σοκ οπως το επαθα και εγω οταν το ακουσα...

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια δουλευω το H&S 200-2xF2001 χωρις κανενα προβλημα των αντλιων μην τις ματιασω κιολας.

Μπορει πραγματικα το μοντελο με τις eheim να ειναι καλυτερο αλλα αν σου πω ποσο κοστιζει η μια φτερωτη για την eheim θα παθεις σοκ οπως το επαθα και εγω οταν το ακουσα...

Ναι κατι πειρε το αυτι μου για 90 ευρο περιπου οπως επισης οτι η μοντιφια στις Eheim δεν πετυχε απολυτως για να δουλευουν σε σκιμμερ. Το θεμα ειναι ακομα και το μοντελο με τις Aquabee ειναι ακριβο χωρις λογο αλλιως θα το προτιμουσα. Το in sump παει περιπου 650€ ενω το ιδιο external κοντα στα 900€

Αυτην την στιγμη δεν εχω sump, στο μελλον θα εχω σιγουρα οποτε θα πρεπει να παιζει και ετσι και αλλιως, το 702 το βρισκω 680 λιρες περιπου και με την ισοτιμια που εχει φτασει 1:1 συμφερει.

Αν καποιος εχει καλυτερη ιδεα θα την ακουγα ευχαριστως..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...