Jump to content

καινουριο μου ζωακι


Recommended Posts

Πηρα σημερα καινουριο ζωακι, ποιο πολυ για την κορη μου, αλλα και για μενα.

Και ειναι ενας μικρος χαμαιλέοντα της Υεμένης.

Ειναι πολυ μικρος και γλυκος :thumbup:

δικες μου φωτο δεν εχω ακομα, αλλα ειναι σαν αυτο,μονο πολυ ποιο μικρο

post-90-1230163760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι!

ειχε η αδερφη μου καποτε ενα παρομοιο. ηταν αξιαγαπητος!!

καμια σχεση με τα νευρικα ιγκουανα.....

Link to comment
Share on other sites

Nαταλια να το χαιρεσαι πραγματικα θαυμασιο ζωο με ιδιαιτερο χαρακτηρα, απο τα αγαπημενα μου ερπετα,

διαβασε μερικες πληροφοριες παρακατω απο στοιχεια που ειχα μαζεψει παλιοτερα :thumbup:

Chameleon Calyptratus (Veiled-Yemen)

ΓΕΝΙΚΑ: Ο χαμαιλέοντας της Υεμένης (calyptrarus ή veiled) συναντάτε στις παράκτιες ορεινές περιοχές της νοτιοδυτικής Σαουδικής Αραβίας και της δυτικής Υεμένης. Το πιο ξεχωριστό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου χαμαιλέοντα είναι το ψηλό κράνος το οποίο μπορεί να φτάσει εώς κ τα 10 εκατοστά στο μέγεθος σε ένα ενήλικο αρσενικό. Τα θηλυκά έχουν σαφέστατα μικρότερο σε μέγεθος κράνος. Ο συγκεκριμένος χαμαιλέοντας έχει εντυπωσιακούς χρωματισμούς από διάφορες αποχρώσεις κ σκιές του πράσινου που αναμιγνύονται με μπλε και κίτρινα χρώματα. Το μέγεθος των ζώων είναι 60cm στα αρσενικά κ 45cm στα θηλυκά περίπου. Ο μέσος όρος ηλικίας ανέρχεται στα 6-7 έτη. Τα αρσενικά έχουν ένα χαρακτηριστικό δάχτυλο στα πίσω πόδια. Όπως όλοι οι χαμαιλέοντες έτσι και οι Υεμένης αλλάζουν χρώμα ανάλογα με τη διάθεση και το περιβάλλον τους.

TERRARIUM: Οι χαμαιλέοντες είναι γενικότερα στρεσαρισμένα κ φοβισμένα ζώα έτσι θα πρέπει το κλουβί να είναι τοποθετημένο σε ένα σημείο με σχετική ησυχία. Το ελάχιστο μέγεθος κλουβιών για έναν ενήλικο χαμαιλέοντα είναι 120"x90"x90" κ σαφώς μεγαλύτερο για την στέγαση δύο. Ωστόσο δύο αρσενικοί ενήλικοι χαμαιλέοντες δεν μπορούν να στεγαστούν στο ίδιο κλουβί, μόνο ένα ζευγάρι κ αυτό περισσότερο σε περίοδο αναπαραγωγής. Το terrarium θα πρέπει να διακοσμηθεί με πολλά φυτά κ κλαδιά διαφορετικού πάχους ώστε να μπορεί να αναρριχηθεί επάνω. Πρέπει επίσης να υπάρχει επαρκής κάλυψη με φυτά ώστε να μπορεί να κρύβεται κ να βρίσκει σημεία δροσιάς, ακόμα θα χρειαστεί κ ένα μεγάλο ανοιχτό σημείο κάτω από έναν λαμπτήρα για basking ώστε να μπορεί να πηγαίνει κ να ζεσταίνεται. Οι χαμαιλέοντες δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφόρα το υπόστρωμα δεδομένου ότι ξοδεύουν λίγο χρόνο στο έδαφος, καλό όμως θα ήταν να υπάρχει φυτόχωμα η κάτι άλλο καθότι βοηθάει στην υψηλότερη υγρασία. Οι χαμαιλέοντες χρειάζονται πολύ φρέσκο αέρα έτσι χρειαζόμαστε ένα κλουβί που το επιτυγχάνει αυτό, τέτοια κλουβιά είναι τα flexarium ή ιδιοκατασκευές οι οποίες θα πρέπει να έχουν τουλάχιστον δύο πλευρές από πλέγμα. Το τζάμι δεν συνιστάτε καθώς οι χαμαιλέοντες στρεσάρονται με την αντανάκλαση ακόμα κ με το ίδιο τους το είδωλο.

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: Ο chameleon calyptratus δεν χρειάζεται ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες έτσι θα πρέπει την ημέρα η θερμοκρασία να κυμαίνεται γύρω στους 29°c και ένα basking σημείο γύρω στους 35°c. Τη νύχτα η θερμοκρασία θα πρέπει να κυμαίνεται στους 22-24°c. Θα πρέπει να υπάρχει κύκλος ημέρας-νύχτας έτσι θα πρέπει καμία λάμπα να μην είναι ανοιχτή το βράδυ, η καλύτερη επιλογή είναι μια κεραμική καθώς εκπέμπει μόνο θερμότητα και καθόλου φως. Είναι επίσης σημαντικό όλες οι πηγές θερμότητας να είναι καλυμμένες με κάποιο πλέγμα για να αποτρέψει το χαμαιλέοντά από την επαφή κ τον τραυματισμό.

ΥΓΡΑΣΙΑ: ο calyptratus απαιτεί υγρασία 40-60% κατά την διάρκεια της ημέρας κ 70-80% την νύχτα. Αυτό επιτυγχάνεται με ένα σύστημα βροχής το οποίο είναι λίγο ακριβό ή με το να ψεκάζουμε το κλουβί δύο φορές την ημέρα με ένα κοινό ψεκαστήρι.

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: Οι χαμαιλέοντες χρειάζονται απαραίτητα uv φωτισμό με ποσοστό uvb ακτινοβολίας 8%. Ο χαμαιλέοντάς πρέπει να έχει μια περίοδο ημέρας 12-14 ωρών κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών και 8-10 ωρών κατά τη διάρκεια του χειμώνα, αυτό επιτυγχάνεται εύκολα με έναν απλό χρονοδιακόπτη κ είναι καλό για το ζώο ώστε να έχει μια αίσθηση της διαφοράς των εποχών. Οι καλύτεροι λαμπτήρες είναι η power sun κ η vital lux(μόνο 30 λεπτά ημερησίως για την αποφυγή εγκαυμάτων καθότι είναι μόνο στα 300 watt) σε συνδιασμό με hwl κ hql.

ΝΕΡΟ: οι χαμαιλέοντες δεν πίνουν στάσιμο νερό παρά μόνο τρεχούμενο έτσι ένα δοχείο με νερό θα είναι περιττό. Ο χαμαιλέοντας πίνει νερό από τις σταγόνες που σχηματίζονται στα φύλα κ στα τοιχώματα του terrarium, έτσι καλό είναι να ψεκάζουμε το terrarium 1-2 φορές την ημέρα η την χρησιμοποίηση μιας συσκευής που στάζει νερό στα φύλλα(dripper).

ΔΙΑΤΡΟΦΗ: Οι χαμαιλέοντες τρώνε γρύλλους, ακρίδες, σκουλήκια, μύγες κ άλλα έντομα, ακόμα οι calyptratus τρώνε κ φύλλα κάποιων φυτών και λαχανικών. Προσοχή οι γρύλλοι να μην είναι πολλοί μεγάλοι σε μέγεθος καθώς μπορεί να φοβίσουν ακόμα και να βλάψουν το ζώο. Θα πρέπει οι τροφή να είναι πασπαλισμένη με ασβέστιο κ καλό θα ήταν να υπάρχει ποικιλία τροφής.

ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ: όπως συμβαίνει κ στα περισσότερα είδη ερπετών οι ασθένειες είναι πολλές, όμως εδώ ισχύει το άρρωστος χαμαιλέοντας = νεκρός χαμαιλέοντας γι’ αυτό καλό θα ήταν να τηρούνται τα παραπάνω γιατί αν ο χαμαιλέοντας φτάσει σε αυτό το σημείο τότε δυστυχώς θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες,δεν ειναι ζωο υπο προστασια?

Μου τυχε να δω απο κοντα σε μερος της Πελλοπονησου ελευθερο στην φυση και ειναι ολα τα λεφτα ο ατιμος!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες,δεν ειναι ζωο υπο προστασια?

Μου τυχε να δω απο κοντα σε μερος της Πελλοπονησου ελευθερο στην φυση και ειναι ολα τα λεφτα ο ατιμος!

Ο συγκεκριμενος που αναφερεις ειναι υπο προστασια κ ζει στην Πελλοπονησο, Σαμο και Κυπρο σε πολυ μικρο αριθμο δυστηχως κ απαγορευεται αυστηρα η εχμαλωσια τους :thumbup:

Αυτος που αναφερει η Ναταλια ειναι ειδος που συναντατε συχνα σε χομπιστες κ ειναι εκτροφειου κ οχι πιασμενοι στην φυση, οποτε κ ειναι νομιμη η κατοχη τους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο ζωάκι! Μπράβο, να το χαίρεστε! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Καλαπληκτικο ζωο και ειναι πανεμορφο :thumbup:

Να σου ζησει..

Venom για πια περιοχη μιλας ακριβος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και να είναι πάντα γερό και δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι

Ο χαμαιλέοντας είναι από τα καταλληλότερα ερπετά για παλουτάριουμ

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι και να σου ζήσει!

Που θα βρίσκεις τα έντομα για να το ταίζεις??

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι και να σου ζήσει!

Που θα βρίσκεις τα έντομα για να το ταίζεις??

Θα της δίνω εγώ από τα ενυδρεία μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τώρα για τα έντομα οτι υπάρχουν ειδικά μαγαζία που τα πουλάνε!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι και να σου ζήσει!

Που θα βρίσκεις τα έντομα για να το ταίζεις??

υπαρχουν πετ σοπ που ασχολουντε με ερπετα κ κανουν κ αναπαραγωγη γρυλλων, ακριδων και αλλων ζωντανων που ειναι στη διατροφη τους :thumbup:

ακομα ειναι σχετικα ευκολο να συντηρησεις κ να αναπαραγεις γρυλλους που ειναι η βασικη τους τροφη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πετ σοπ που ασχολουντε με ερπετα κ κανουν κ αναπαραγωγη γρυλλων, ακριδων και αλλων ζωντανων που ειναι στη διατροφη τους :thumbup:

ακομα ειναι σχετικα ευκολο να συντηρησεις κ να αναπαραγεις γρυλλους που ειναι η βασικη τους τροφη :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι ξέρω στο εξωτερικό τους ταίζουν μύγες...

αλλά και οι γρύλοι καλοί είναι...και όπως είπε ο banik σχετικά εύκολη συντήρηση και αναπαραγωγή...!

Σε ζηλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι μυγες δεν ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι ειναι παρα πολυ βρωμικες και μπορει να εχεις προβλημα.

Να σου ζησει ο μικρος /μικρη αλλα να ξερεις πως θελει πολυ φροντιδα

Στην Αθηνα ξερω ενα μαγαζι οπου μπορεις να του βρεις τροφη στην οδο Αθηνας αλλα ειναι λιγο φαρμακιο και μετα ξερω ενα στην Θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για τον δικό μου τον χαμη τη έδινα ο οποίος μας άφησε από γεράματα.

Από την άνοιξη έως τέλος καλοκαιριού δεν είχα πρόβλημα. Με μια απόχη με ψιλό μάτι μάζευα ακρίδες μέσα σε 10-20 λεπτά και με πήγαιναν μια εβδομάδα. Προϋπόθεση να έχεις την δυνατότητα να βρεθείς στην φύση.

Για τον χειμώνα έκτρεφα γρύλους και νύμφες από κολεόπτερα, ιδιαίτερα το δεύτερο η αναπαραγωγή είναι πανεύκολη.

Και για έκτακτα είχα από το εξωτερικό (γιατί ήταν τότε πολύ φτηνά) έτυμα αποξηραμένα έντομα πασπαλισμένα με βιταμίνες. Πρέπει όμως να τα κουνάς ώστε να νομίζει ο χαμαιλέοντας σου ότι είναι ζωντανά.

Όσο για της μύγες ο δικός μου μικρός της έτρωγε αβέρτα αλλά όταν μεγάλωσε της αγνοούσε. Αλλά αυτό που του άρεζε πολύ ήταν η πεταλούδες ιδιαίτερα η παχιές της νύχτα της οποίες το καλοκαίρι είναι εύκολο να της μαζέψεις προσελκύοντας τες με μια λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

μύγες δεν ενωούσα άγριες...απο εκτροφείς πέρνεις σε μια σακούλα καμιά 50αριά αυγά τα οποία τα βαζεις στο ψυγείο(συντήρηση),και μετά απο λιγες μέρες εκκολάπτονται λίγες λίγες...

οι μύγες προτειμούνται περισσότερο λόγο μεγέθους για μικρούς χαμαιλέοντες...

Καλή τύχη με το ζωάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, παιδια, για τις συμβουλες σας!

Θα βαλω καποια στιγμη και φωτο του χαμμ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

NATAΛΙ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΚΡΙΔΕς...ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites

επιτελους Ναταλι,τα καταφερα...πηγενε στον παρακατω συνδεσμο να τον δεις σημερα που τον ταιζα,μεχρι να τον δεις απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...