Jump to content

Recommended Posts

Χρονια Πολλα σε ολους.

Απο χτες παρατηρησα στα πτερυγια του ενος δισκου τεσσερα ασπρα σημαδια σε μεγεθος το 1/4 του κεφαλιου της καρφιτσας.Διαβασα ολα τα αρθρα για τις ασθενειες και μαλλον ειναι ick.

Το ενυδρειο ειναι 180 L ,σχετικα καινουργιο , εκανα στρωσιμο με την γρηγορη μεθοδο με ζωντανα βακτηρια και μπολιασμα απο ενα πιο μικρο που ειχα καιρο.

Κατοικοι ειναι 3 δισκοι και προστεθηκαν ενα κοπαδι καρδιναλιοι που πιστευω οτι ειναι και υπευθυνοι για την αρρωστια.

Εκτος απο θερμοκρασια που θα ανεβασω σταδιακα στους 32 απο 29-30 που ειχα , τι αλλο μπορω να κανω για να αποφυγω την χρηση φαρμακων και να μην αφησω την ασθενεια να εξαπλωθει ;

Διαβασα κατι για χρηση αλατιου...τι αλατι και σε τη ποσοτητα ομως?

Στοχεια νερου: ph 7 ,kh 8, gh 12, no3 25, no2 kai nh3-nh4 0.

Aλλαγη νερου καθε 15 μερες 60 λιτρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν η θερμοκρασία ήταν 29 , τότε δεν είναι ick !

Βάλε μια φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βοηθά η συγκεκριμένη φωτογραφία .

Πες μας όμως μετά την άνοδο τις θερμοκρασίας βλέπεις διαφορά ;

Link to comment
Share on other sites

H θερμοκρασια ειναι τωρα στους 31 βαθμους. Εχω παρατηρησει οτι τα ασπρα στιγματα σαν να υποχωρησαν,

τουλαχιστον δεν ειναι τοσο εντονα οπως πριν, μου φαινεται ομως οτι εχουν αφησει κατι σαν ασπρο θαμπωμα στα πτερυγια του δισκου.

Δεν ξερω μηπως ειναι κατι αλλο και οχι ick.

Oι δισκοι παντως ειναι και οι τρεις ζωηροι,τρωνε κανονικα , τα χρωματα τους ειναι το ιδιο εντονα και αναπνεουν κανονικα .

Πιστευεις πως μια αλλαγη νερου και σκουπα θα βοηθουσε;

Eυχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού και Εκτοζόν θα έλεγα για λόγους προληπτικούς .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι

Χρονια πολλα και Καλη Χρονια σε ολους

Μετα απο αλλαγη νερου το 50% χωρις να ριξω Εκτοζον γιατι δεν εχω και δεν μπορεσα να βρω πουθενα

το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.

Εκανε να υποχωρησει καπως αλλα απο χτες εγινε ξανα εντονοτερο.Οι δισκοι ειναι οκ. αλλα οι καρδιναλιοι εχουν απο 4-5 ασπρα μικρα σημαδια . Επισης τα δυο clown loach που εχω ειναι πιο χαλια απο ολα.

Επισυναπτω και μια φωτογραφια αν καποιος μπορει να καταλαβει κατι ...

Η θερμοκρασια ειναι 29-30.

Ευχαριστω και παλι

post-7701-1230966675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι

Χρονια πολλα και Καλη Χρονια σε ολους

Μετα απο αλλαγη νερου το 50% χωρις να ριξω Εκτοζον γιατι δεν εχω και δεν μπορεσα να βρω πουθενα

το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.

Εκανε να υποχωρησει καπως αλλα απο χτες εγινε ξανα εντονοτερο.Οι δισκοι ειναι οκ. αλλα οι καρδιναλιοι εχουν απο 4-5 ασπρα μικρα σημαδια . Επισης τα δυο clown loach που εχω ειναι πιο χαλια απο ολα.

Επισυναπτω και μια φωτογραφια αν καποιος μπορει να καταλαβει κατι ...

Η θερμοκρασια ειναι 29-30.

Ευχαριστω και παλι

post-7701-1230966675_thumb.jpg

χμ.χρονια πολλα .λοιπον σχετικα το προμπλεμ.ολο το προβλημα νομιζω οτι το εκαναν οι καρδιναλοιοι.το ειπα στον Σακη.και εγω οταν τους εβαλα μεσα ειδα κατι τετοια στιγματα απο την πρωτη στιγμη και τους εβγαλα αμεσως και δεν ειχα προβλημα,βγαλτους απο μεσα γιατι αν μεταδωθει και στους δισκους :huh: δισκολα τα πταγματα

Link to comment
Share on other sites

Οmnipur δεν βρηκα πουθενα.Βρηκα μονο Μycopur και bactopur.

Μπορουν αυτα να βοηθησουν και αν οχι τι αλλο μπορω να κανω ;

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούμε αντί για Zantac να δώσουμε ασπιρίνη , αλλά λόγο του ότι δεν είμαστε σίγουροι για τη διάγνωση ( σωστή διάγνωση μπορούμε να κάνουμε μόνο με εργαστηριακές εξετάσεις ) και απ οτι καταλαβαίνω απο τη φωτογραφία , η ασθένεια αυτή θα εξελιχθεί γρήγορα , βάλε το bactopur , που το ένα από τα δραστικά συστατικά του πιστεύω να βοηθήσει στη περίπτωση μας .

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παρα πολυ.

Συμφωνω και εγω με αυτο, αλλα οταν εισαι σε μια πολη οπως η Κατερινη που δεν ειναι δα και τοσο

μικρη και σε ολη την πολη δεν μπορεις να βρεις οχι φαρμακα για καποια κοινη ασθενεια αλλα ουτε

test ph , τι αλλο να πουμε.

Ευχαριστω και παλι :huh:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Αφου εβαλα catfish και cardinal σε αλλο ενυδρειο και εκανα την θεραπεια με bactopur (εχθες ηταν η

τριτη μερα) θα πρεπει να τα αφησω και αλλο στην καραντινα 'η να τα βαλω στο μεγαλο. Τα εμφανη

σημαδια εφυγαν.

Υποψιν οτι στο μεγαλο ενυδρειο δεν εχω ριξει καθολου φαρμακο γιατι οι τρεις δισκοι δεν ειχαν κανενα

σημαδι επανω τους.Δεν ξερω αν εκανα καλα ...

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Αφου εβαλα catfish και cardinal σε αλλο ενυδρειο και εκανα την θεραπεια με bactopur (εχθες ηταν η

τριτη μερα) θα πρεπει να τα αφησω και αλλο στην καραντινα 'η να τα βαλω στο μεγαλο. Τα εμφανη

σημαδια εφυγαν.

Υποψιν οτι στο μεγαλο ενυδρειο δεν εχω ριξει καθολου φαρμακο γιατι οι τρεις δισκοι δεν ειχαν κανενα

σημαδι επανω τους.Δεν ξερω αν εκανα καλα ...

Ευχαριστω πολυ.

rixne melafix pu ine fitiko gia ta exoterika parasita. Meta apo dio hronia pu trehi to diko mu, eho xehasi oti iparhun :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...