Jump to content

Λευκη αλγη?


Recommended Posts

Βρισκετε στα κατω σημεια του βραχου στο παλιο reef σε ολα σχεδον τα βραχια

post-2404-1230376603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι νεκρή άλγη ?

για πρόσεξε αναπτύσσεται η <<άσπρη>> ή ασπρίζει η πράσινη ?μαδάει εύκολα με το χέρι ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι νεκρή άλγη ?

για πρόσεξε αναπτύσσεται η <<άσπρη>> ή ασπρίζει η πράσινη ?μαδάει εύκολα με το χέρι ?

μαδάει εύκολα με το χέρι αλλα δεν υπηρχε εκει πρασινη την ιδια ειχε και μεσα στο φιλτρο το οποιο δεν ειχε αλγη

Link to comment
Share on other sites

η άλγη είναι νεκρή , τα κομμάτια της που κυκλοφοράνε στο νερό τα μαζεύει το φίλτρο ..

πως σου φαίνεται αυτό σαν ενδεχόμενο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν πρέπει να είναι αυτό .Και στο καινούργιο ενυδρείο βλέπω ότι στα σκοτεινά σημεία έχει αρχίσει να δημιουργείτε πάλι είναι σαν μικρά δεντράκια..

Να ρωτήσουμε τον ειδικό? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία του ξεστήματος των βράχων από το ενυδρείο μου, παρατήρησα και εγώ τους συγκεκριμένους εύθρυπτους ασβεστιακούς σχηματισμούς και σε μεγάλες ποσότητες.

Αναπτύσσονται στα απολύτως σκιερά τμήματα του βράχου, δηλαδή στην "κάτω" πλευρά. πΙθανά να πρόκειται για είδος άλγης ή κάποιο είδος οργανισμού, με αυτού του είδους τη δομή και την εξάπλωση.

Κατά τη γνώμη μου, αποτελεί μέρος της πανιδας του φυσικού συστήματος και σίγουρα δεν αποτελεί απειλή ή αποτέλεσμα δυσλειτουργίας.

Και βέβαια μπορείς να θέσεις το ερώτημα στον καθηγητή μας, μαζί με τη φωτογραφία, για να μας λύσει τις απορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...