Jump to content

ψάρι στο γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Κατά καιρούς έχουμε δει τις προσπάθειες του φίλου stormtrooper να δημιουργήσει διάφορες μορφές ζωής στα ενυδρεία του με αποτέλεσμα λιβελούλες, planaria και άλλα γοητευτικά πλάσματα :D . Με χαρά σας ανακονώνω ότι τελειοποίησα τις μεθόδους του Νίκου με αποτέλεσμα ένα νεογέννητο ψαράκι στο γαριδοενυδρείο μου. :thumbup:

Χωρίς πλάκα τώρα...εκτός από γαρίδες και σαλιγκάρια δεν έχω βάλλει ποτέ τίποτα άλλο μέσα. Μάλλον ήρθε μαζί με 2 hemianthus micranthemoides που αγόρασα πριν 2 βδομάδες, αλλά τα ξέπλυνα πολύ καλά.. τι να πω :thumbup: Πάντως δύσκολο το βλέπω να την βγάζει καθαρή..δεν φαίνεται τι είδος είναι, οπότε δεν ξέρω τι συνθήκες μπορεί να θέλει :D . Είναι πολύ μικρό για φωτό, μπροστά φαίνονται μάτια, στομάχι και το υπόλοιπο σώμα διάφανο, δεν ξεπερνάει το 1 cm. Είναι πολύ ζωηρό και κόβει βόλτες ψηλά κυρίως. Έριξα τριμμένα φυλλαράκια..θα δούμε.. :thumbup: Θα ρωτήσω και στο μαγαζί που πήρα τα φυτά μήπως έχει καμιά ιδέα..

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι από 'δω και πέρα είμαστε άσπονδοι εχθροί, μπορώ κάλλιστα να προσβάλλω τον ισχυρισμό σου καθότι δεν έχουμε δει φωτογραφίες!!!! Οπότε εξακολουθώ να έχω την πρωτιά στην δημιουργία οργανισμών/τερατογεννήσεων!!!

Χωρίς πλάκα τώρα, κάνε τα αδύνατα δυνατά να σωθεί το ψαράκι. Η ίδια η φύση δεν ήθελε να χαθεί οπότε φρόντισε να το διατηρήσεις! Του έχω βρει και όνομα....

Περιμένουμε φωτογραφίες με το καλό όταν μεγαλώσει λίγο. Για τροφή καλύτερα να τρίβεις πολύ καλά τα φυλλαράκια για να χωράνε στο στόμα του ή μπορείς να βρεις και έτοιμες τροφές για μωρά-ψάρια στα πετσοπάδικα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα δουμε?

Μηπως χρησιμοποιεις κι εσυ υποστρωμα Dannerle?

Link to comment
Share on other sites

Χρονιάρες μέρες, γίνονται και θαύματα :thumbup::thumbup: Αν ζήσει με το καλό να δούμε και τί είδος είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Χρονιάρες μέρες, γίνονται και θαύματα :thumbup::D Αν ζήσει με το καλό να δούμε και τί είδος είναι.....

Και τα κοκορια σας γεννανε ρεεεεεεεεεεε.Αντε να παιξεις κανα τζοκερ παληκαρι μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα που παιρνεις φυτα εχουν και ψαρια μαζι με τα φυτα δλδ????

Εγω δεν θα αγοραζα φυτα ετσι, εκτος κι αν τα εβαζα σε καραντινα κι αυτα οπως μπαινουν τα ψαρια πριν μπουν στο κυριως ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

φίλε Νίκο μην τα παίρνεις... έλα Πάτρα να σε διδάξω! :D Έλεγα να το βγάλω Χρήστο! :thumbup:

Είχα παλιά guppies οπότε κάτι ξέρω από μωρά! Όσο για φωτό έταξα μεγάλη χάρη στην αδελφή μου και μου δάνεισε την ψηφιακή της που έχει macro (γιατί η δικιά μου δεν..) αλλά δεν βρίσκω το καλώδιο..στις επόμενες μέρες όμως θα δείτε! Γιατί μιλάμε και με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

@venom

ποτέ υπόστρωμα dennerle :thumbup: , μετά από αυτά που βρίσκει ο Νίκος...

@Astra

Αννούλα γι'αυτό λέω να το βγάλω Χρήστο! :D

@Dias

έχεις δίκιο man, κανά τζόκερ θα παίξω! αλλά έχω 38 πυρετό από χτες, δεν ξεμυτίζω από το σπίτι! Ποιος με κόλλησε ήθελα ναξερα..

:thumbup:

@tyfon

...εγώ του είχα ζητήσει 1 ελαφάκι

@delta

όχι ακριβώς.. έχει χωριστά φυτά, χωριστά ψάρια, αλλά στο κεντρικό με τα φυτά έχει και κάποιο είδος ψαριών μάλλον για καταπολέμηση άλγης τα οποία δεν πουλάει, ούτε βάζει άλλα μέσα. Γενικά είναι προσεκτικός και ξέρει, δεν πουλάει ό,τι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε περιμένουμε φωτογραφίες να δούμε τί είναι..... και αν έχει και φωτοστέφανο. :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

φίλε Νίκο μην τα παίρνεις... έλα Πάτρα να σε διδάξω! :thumbup: Έλεγα να το βγάλω Χρήστο! :thumbup:

Είχα παλιά guppies οπότε κάτι ξέρω από μωρά! Όσο για φωτό έταξα μεγάλη χάρη στην αδελφή μου και μου δάνεισε την ψηφιακή της που έχει macro (γιατί η δικιά μου δεν..) αλλά δεν βρίσκω το καλώδιο..στις επόμενες μέρες όμως θα δείτε! Γιατί μιλάμε και με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

Άσε φιλαράκι... υπάρχει και το photoshop και μερικοί ξέρουν να το χειρίζονται καλά, οπότε και πάλι δεν σε πιστεύω :D

@venom

ποτέ υπόστρωμα dennerle :D , μετά από αυτά που βρίσκει ο Νίκος...

Ειλικρινά, αν πρόκειται να ασχοληθεί κάποιος με φυτεμένο και με κάποια μεγαλόσωμα ψάρια όπου δεν θα αναπαραχθούν μέσα σε 5-6 μήνες, το υπόστρωμα της Dennerle είναι ιδανικό. Και δεν μιλάω για τα φυτά αλλά για αυτά που θα δει κάνεις με άλλους οργανισμούς. Δεν υποστηρίζω την Dennerle όπου βρίσκω απαράδεχτη την στάση της σε ένα θέμα που την αφορά και για κάποιους είναι πρόβλημα, αλλά έχει τρομερό ενδιαφέρον να βλέπεις άλλους οργανισμούς να μεταμορφώνονται από προνύμφες νερού σε έντομα αέρος! Στο κάτω-κάτω στην φύση είναι και αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχαμε κανένα νέο;; Ζεί το ψαράκι, μπόρεσες να το αναγνωρίσεις; Ανοίγει τα νερά του ενυδρείου στα δύο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ζει και βασιλεύει ο μικρός Χρηστάκης! Έχει μια προτίμηση να κολυμπάει κοντά στην επιφάνεια φάτσα κάρτα στη μέση του ενυδρείου και πολλές φορές κόντρα στη ροή, αφού δεν υπάρχει και κανένας να τον ενοχλήσει.

Ακόμη δεν το έχω αναγνωρίσει, πάντως δεν είναι guppy που είχα παλιότερα και ξέρω από μωρά τους. Θα κοιτάξω να ανεβάσω μέσα στη βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να ανεβάσω μέσα στη βδομάδα!

Άντε... περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποια βδομαδα? Την μεγαλη? :closedeyes::thumbup::hysterical:

Αντε που ειναι η φωτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρόχειρες φωτό, η στάθμη του νερού είναι χαμηλά γιατί τις έβγαλα την ώρα της αλλαγής. Ένα κοντινό και σε μια γαριδούλα και στον Χρηστάκη, που ο πετσοπάς το ονόμασε "ταινία", έχει μεγαλώσει όμως και πιστεύω οι πιο έμπειροι να ξέρουν τι είναι για να δω αν μπορεί να ζήσει στις συνθήκες μου.

Μερικές γρήγορες κουβέντες

ΝΗ3=ΝΟ2=0, ΝΟ3=15, pH=7.5, GH=14, KH=10, θερμοκρασία 26 C

φίλτρο: eheim 2213 φουλ σχεδόν με substrat pro και λίγο μακαρόνι, ένα μπλε σφουγγάρι, όχι άνθρακα και wool.

φωτισμός: 10 ώρες

λίπανση: λίγο σίδηρο τους τελευταίους 3 μήνες μόνο

diy CO2

κάποια στιγμή θα αξιωθώ για μια παρουσίαση της προκοπής. Τόσο καιρό δεν έχω κάνει γιατί το ενυδρείο δεν ήταν έτοιμο. Τώρα πλησιάζει όμως πολύ στην εικόνα που έχω στο μυαλό μου και θεωρώ ότι σύντομα θα πάρει την τελική του μορφή. Όποια γνώμη-συμβουλή-συμβολή είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ το aquazone για όσα έχω μάθει.

post-5817-1236032458_thumb.jpg

post-5817-1236032516_thumb.jpg

post-5817-1236032876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!!!

Εχεις μερακι και φαινεται. :closedeyes:

[πολλα σαλιγγαρακια εχεις]

[τον χρηστακη δεν το αναγνωριζω τι ειδος ειναι αν και οταν το ειδα στη μικρη φωτο απο μακρυα μου φανηκε σαν μικρο κριμπ]

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ειναι Melanotaenia και πιθανοτατα praecox.

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

delta και raven ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Έψαξα λίγο φωτογραφίες στο google, μου φαίνεται περισσότερο για Melanotaenia boesemani, διάβασα και τις συνθήκες νερού που του αρέσουν και ταιριάζουν με το ενυδρείο μου, οπότε ένα άγχος μου έφυγε!

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα το ενυδρείο μου να έχει μόνο γαρίδες, συμπεριφέρονται διαφορετικά οι red crystal με την παρουσία ψαριών. 'Εχω το εξής δίλημα, αν το κρατήσω θα πρέπει να του πάρω παρέα γιατί είναι κοπαδόψαρο. Αν το κάνω αυτό τις ξεχνάμε τις γαρίδες. Από την άλλη δεν μου κάνει καρδιά να το δώσω επειδή μου ήρθε σαν αυγουλάκι και εκκολάφθηκε στο ενυδρείο μου.

Δύσκολη η απόφαση. Ίσως το δώσω σε ένα φυτεμένο γκαποενυδρείο που στήνω για ένα φίλο τώρα, μαζί με 2 ακόμη του είδους του.

Υ.Γ. Πάντως λίγο ξεχορτάριασμα το θέλει το ενυδρείο μου, οι valisneries δεν μου έπιαναν με τίποτα στην πλάτη του ενυδρείου, σάπιζαν τα φύλλα τους, τυχαία φύτεψα μια ρίζα στην αριστερή γωνία και από τότε αναπτύσσονται τρελά, μου χαλάνε το εφέ με το βουνό από java. Και δεξιά το hemianthus micranthemoides έχει κρυφτεί σχεδόν από ένα άγνωστο. Τώρα που τελείωσα εξεταστική θα ασχοληθώ πιο σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος!!!!

Το ειχα χασει αυτο το ποστ!!!

Μια χαρα σε βλεπω!!!

Ωραιος και ο ψαρης :thumbup::thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

thnx φίλε! ο ψάρης σύντομα θα κάνει παρέα σε μερικά guppies και 2 ακόμη του είδους του για να μην έχει μοναξιές, καθώς οι γαρίδες τον σνομπάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Πάντως λίγο ξεχορτάριασμα το θέλει το ενυδρείο μου, οι valisneries δεν μου έπιαναν με τίποτα στην πλάτη του ενυδρείου, σάπιζαν τα φύλλα τους, τυχαία φύτεψα μια ρίζα στην αριστερή γωνία και από τότε αναπτύσσονται τρελά, μου χαλάνε το εφέ με το βουνό από java. Και δεξιά το hemianthus micranthemoides έχει κρυφτεί σχεδόν από ένα άγνωστο. Τώρα που τελείωσα εξεταστική θα ασχοληθώ πιο σοβαρά!

Αυτό με τι βαλισνέριες το χω και γω, μου σαπίζουν συνέχεια και δεν ξέρω γιατί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ειναι Melanotaenia και πιθανοτατα praecox.

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :thumbup:

Συμφωνώ για το γένος....Το είδος θα δείξει.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τι βαλισνέριες το χω και γω, μου σαπίζουν συνέχεια και δεν ξέρω γιατί :thumbup:

Αννούλα, από ότι κατάλαβα εγώ δεν τους άρεσε εκεί ο βυθός, δεν ξέρω γιατί. Από φωτισμό αποκλείεται να είχαν πρόβλημα καθώς δεν είναι και απαιτητικές σε φωτισμό. Μετά από 5 μήνες βέβαια, αφού σάπισαν και έριξαν όλα τα παλιά τους φύλλα έβγαλαν νέα πολύ πιο στενά, καταπράσινα και μακριά. Από τότε που έγινε αυτό ζουν και βασιλεύουν, απλά άλλαξαν εμφάνιση. Αντίθετα εκείνο που είπα ότι τυχαία σε μια αλλαγή ντεκόρ μου ξέφυγε προς αριστερά αναπτύσσεται σαν τρελό και βγάζει συνέχεια ποδαράκια. Και αυτό και τα παιδιά του γίνονται κανονικές valisneries gigantea και όχι στενά φυλλαράκια.

thnx παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...