Jump to content

Σχετικά με αντίστροφη ώσμωση


Recommended Posts

Χρόνια πολλλά σε όλους.

Σε ένα ενυδρέιο 300 λίτρα έχω ph 7,8 και ανεβαινει. Είναι φυτεμένο και φιλοξενεί προς το παρόν ένα colisa lalia και kribs. Επειδή το ενυδρείο το έχω φτιάξει για τα pangasius που έχω θέλω να ρίξω το ph στο 7 τουλαχιστον. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αγορά τη αντίστροφης ώσμωσης ή να μου πείτε αν πιστεύετε ότι το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με σύστημα διοξειδίου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα παντος που βλεπω εγω φιλε μου ειναι οτι τα λιτρα σου δεν φτανουν για ενα τετοιο ψαρι... :thumbup:

Μικρη γευση: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=649

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλλά σε όλους.

Σε ένα ενυδρέιο 300 λίτρα έχω ph 7,8 και ανεβαινει. Είναι φυτεμένο και φιλοξενεί προς το παρόν ένα colisa lalia και kribs. Επειδή το ενυδρείο το έχω φτιάξει για τα pangasius που έχω θέλω να ρίξω το ph στο 7 τουλαχιστον. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αγορά τη αντίστροφης ώσμωσης ή να μου πείτε αν πιστεύετε ότι το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με σύστημα διοξειδίου.

Ευχαριστώ.

Το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο pH. Το συγκεκριμένο ψάρι δεν πρέπει να κρατείται σε ενυδρεία καθότι γίνεται ΤΕΡΑΣ και καλό είναι όλοι μας να συμβάλλουμε στην μη αγορά αυτών των ψαριών μπας και γίνουν αντιεμπορικά και πάψουμε να τα βλέπουμε στα πετσοπάδικα!

Τώρα, όσον αφορά το pH... Όταν λες ανεβαίνει τί εννοείς? Τί διακόσμηση έχεις μέσα στο ενυδρείο? Αν έχεις ασβεστολιθικές πέτρες ή κοράλια ή κοχύλια σου ανεβάζουν όχι μόνο το pH αλλά και τα kH-gH. Αυτό σημαίνει πως η ΑΟ δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα, καθότι όσο μαλακό νερό και να ρίχνεις στο ενυδρείο σου αυτό θα σκληραίνει με τον καιρό!

Θα σου πρότεινα να μας βάλεις μία φωτογραφία του ενυδρείου σου συνολικά!

Link to comment
Share on other sites

Τα παγκασιουσς τα έχω ήδη 2 χρόνια και επειδη τα έχει σε 100 λιτρα αποφάσισα να τα βάλω σε μεγαλύτερο, δεν μπορώ να τα κάνω σούπα τώρα, απλά προσπαθώ να τους προσφέρω κάτι καλύτερο. Κατά τη διάρκεια της μέρας φτάνει στο 8, αυτό εννοώ ότι ανεβαινει. Δεν έχω κάτι ασβεστολιθικό γιατί ότι υπάρχει μέσα έχει περάσει από έλεγχο με ακουαφόρτε.

Έχει χαλαζιακό χαλίκι και ένα διακοσμητικό φτιαγμένο από φελιζόλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...