Jump to content

Γαριδοενυδρειο με λίγα ψαράκια


Recommended Posts

Εδω και 1 περιπου χρονο εχω ενα 30λιτρο ενυδριακι το οποίο φιλοξενει 4 νεον, 4 ροδοστομοι (εχουν μεινει 2 απτο καλοκαιρι) και δύο Amano japonica γαριδούλες. Απο φυτα 1 Anubia nana η οποια τα παει παρα πολυ και πριν 15 μέρες εβαλα και java moss πανω σε ρίζα μοπάνι.Για υπόστρομα έβαλα μόνο φλουριτη. Το θέμα ειναι οτι με βάλαται στην μπρίζα με τις φανταστικες γαριδουλες sualwesi!!!! :thumbup: ετσι πήγα και πήρα οτι καταφερα να προλάβω απο το wi όταν ειχε φέρει και εγινε ο πανικός!!2 red crystal, 1 Harlequin (απίθανη) kai 2 green shrimps!!Εχω πάθει πλακα μαζι τους αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν τις βλεπω συνέχια :D η ρίζα εχει πολλές κρυψώνες και σχισμές και ειναι συνέχια χωμένες!!Οι japonica παλι τριγυρνανε παντού.

Απο εξοπλισμο έχω εσωτερικό φίλτρο το οποιο το είχε απο την αρχή, θερμοστάτης 25w και λάμπα 11w power compact 4pin.-ανάβει για 10 ώρες με χρονοδιακόπτη.

Τώρα θα ηθελα να μου πειτε αν προτεινεται να βγάλω απο μέσα τα ψαρια και αν ειναι αυτος ο λογος που κρυβονται οι γαριδουλες και επιδή σκοπεύω να βαλω κιαλλες red crystal πειτε μου αν πρέπει να τα δώσω τα ψαρακια. Επισεις εχω παρα πολλα μικρα σαλιγκαράκια τα οποια μου εχουν σπασει τα νευρα γιατι δεν τελειωνουν ποτε :D ολο βγαζω βγαζω βγαζω και συνεχεια πληθένουν.Χτές μου εφερε ο αδερφός μου 4 σαλιγκαρια ANENTOME HELENA τα οποια τρώνε ότι σαλιγκαρι βρουν μπροστά τους, μακάρι να ισοροπησουν λίγο την κατασταση.

Αυριο καπια στιγμη θα ανεβάσω και φοτο να μου πείτε την γνώμη σας. :thumbup:

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια κανουν οντως δουλεια!

αλλα μετα μπορει να πολλαπλασιαστουν αυτα κ θα εχεις αλλα...

τα ψαρακια αν τα βγαλεις θα δεις πολλες γεννες πιστευω κ ελπιζω απο τις γαριδουλες σου.

κ βεβαια θα νιωθουν κ πιο ανετα....

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια κανουν οντως δουλεια!

αλλα μετα μπορει να πολλαπλασιαστουν αυτα κ θα εχεις αλλα...

τα ψαρακια αν τα βγαλεις θα δεις πολλες γεννες πιστευω κ ελπιζω απο τις γαριδουλες σου.

κ βεβαια θα νιωθουν κ πιο ανετα....

Αφου ειναι ετσι θα τα κρατίσω για λίγο τα σαλιγκαρια μεχρι να καθαρίσει λιγο το ενυδρίο απο τα άλλα και μετά θα τα δώσω σε κανα φίλο οπως και τα ψαράκια :thumbup: αφού σιγουρευτώ οτι θα πάνε σε σωστο περιβάλον.

Οι γαρίδες ειναι ολα τα λεφτά και θέλω να τις δώ με χαρα να κουβαλανε αυγουλάκια!!! :thumbup:

Οι amano πολύ συχνα εχουν αυγα αλλα δεν εχω δει ποτε μικρα αφου διαβασα οτι χρειαζετε υφάλμυρο για να εκολαφτουν τα αυγα.

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες..αυριο θα επανέλθω με φοτο.

Link to comment
Share on other sites

post-5909-1230573948_thumb.jpg post-5909-1230573974_thumb.jpg

post-5909-1230573995_thumb.jpgpost-5909-1230574008_thumb.jpgΤι ειδους αλγή ειναι?καλό ή κακο?παντος εμφανισιακα δεν με χαλαει καθόλου.

post-5909-1230574223_thumb.jpg

Οπως φένεται και στις φοτο τα σαλιγκαρακια ειναι σχεδον παντού. :thumbup: Τα ANENTOME HELENA καθε φορα που τα βλέπω εχουν και ενα σαλιγκαρακι στο στομα τους :D

Αλλαγη νερου κανω καθε βδομαδα 25% απο Α/Ο και τροφη ριχνω λιγα flakes για τα ψαρακια και μια τροφη της sera μπαλακια για τις γαρίδες. Επισεις ριχνω υγρό λιπασμα τις dennerle ανα δυο μέρες.

Ακούω σχόλια και παρατηρησεις!!

ΥΣ:Μπράβο σε όλους στο φορουμ για την βοήθεια και τις πληροφοριες που μας προσφαίρεται. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου, αλλά θεωρώ λίγα τα λίτρα σου για να έχεις μέσα κοπαδόψαρα και εντελώς ακατάλληλες τις συνθήκες νερού αφού οι γαρίδες θέλουν σχετικά σκληρό νερό (της βρύσης μας) ενώ τα νέον θέλουν μαλακό και όξινο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου, αλλά θεωρώ λίγα τα λίτρα σου για να έχεις μέσα κοπαδόψαρα και εντελώς ακατάλληλες τις συνθήκες νερού αφού οι γαρίδες θέλουν σχετικά σκληρό νερό (της βρύσης μας) ενώ τα νέον θέλουν μαλακό και όξινο!

Τα ψαράκια φίλε μου θα τα δώσω μες την βδομάδα και θα μείνουν οι γαριδουλες!!

Για το νερο μου προτείνεις δηλαδή να μην βάζω απο την α/ο αλλα απο την βρύση?

ΥΣ:καμια γαριδούλα βρε παιδια απο καμια γέννα παίζει?Θα σας ειμουν υπόχρεος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια φίλε μου θα τα δώσω μες την βδομάδα και θα μείνουν οι γαριδουλες!!

Για το νερο μου προτείνεις δηλαδή να μην βάζω απο την α/ο αλλα απο την βρύση?

ΥΣ:καμια γαριδούλα βρε παιδια απο καμια γέννα παίζει?Θα σας ειμουν υπόχρεος :thumbup:

Αν βάζεις νερό από ΑΟ είναι λάθος.... Το pH σου πρέπει να είνα κοντά στο 7,5-8 και η σκληρότητα κοντά στο 10-12!

Μπορώ να σου δώσω εγώ 4-5 Red Cherry!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις νερό από ΑΟ είναι λάθος.... Το pH σου πρέπει να είνα κοντά στο 7,5-8 και η σκληρότητα κοντά στο 10-12!

Μπορώ να σου δώσω εγώ 4-5 Red Cherry!

OK τοτε θα αρχίσω σιγά σιγά να κάνω μικρές αλλαγές με νερό βρυσης.

stormtrooper σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :thumbup:

και σε υπερευχαριστω για την προσφορά σου!!!!! :thumbup:

Θες να μου στείλεις πμ να συνενοηθούμε?

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ειδικα για γαριδες το λιπασμα συμφωνα με την Dennerle, αν εννουμε το ιδιο που στο δινει μαζι με το ενυδρειο, οχι,και δεν τις πειραζει. Εγω ακολουθω πιστα τις οδηγιες αν και δεν ξερω αν κανω καλα. Γαριδα να πεθανει δεν ειδα παντως.. Και τα φυτα τα ειδατε στην παρουσιαση πως εχουν γινει...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ειδικα για γαριδες το λιπασμα συμφωνα με την Dennerle, αν εννουμε το ιδιο που στο δινει μαζι με το ενυδρειο, οχι,και δεν τις πειραζει. Εγω ακολουθω πιστα τις οδηγιες αν και δεν ξερω αν κανω καλα. Γαριδα να πεθανει δεν ειδα παντως.. Και τα φυτα τα ειδατε στην παρουσιαση πως εχουν γινει...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-5909-1230827977_thumb.jpg Τελικά δεν μου είπατε τι ειδος αλγη είναι?

και κάτι ακόμα η αεραντλια καλο είναι που υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

post-5909-1230827977_thumb.jpg Τελικά δεν μου είπατε τι ειδος αλγη είναι?

και κάτι ακόμα η αεραντλια καλο είναι που υπάρχει?

Έτσι όπως την βλέπω πρόκειται για πράσινη άλγη η οποία είναι και πανέμορφη!

Η αεραντλία είναι αχρείαστη... τσάμπα ρεύμα καις!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως την βλέπω πρόκειται για πράσινη άλγη η οποία είναι και πανέμορφη!

Η αεραντλία είναι αχρείαστη... τσάμπα ρεύμα καις!

:thumbup: σευχαρισώ για αλλη μια φορά!! :thumbup:

Φύτεψα και ενα κενόυργιο φυτάκι (Echinodorus parviflorus)

Έχει καπια ιδιαιτεροτητα στο φύτεμα?συντομα θα ανεβάσω και φότο.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: σευχαρισώ για αλλη μια φορά!! :thumbup:

Φύτεψα και ενα κενόυργιο φυτάκι (Echinodorus parviflorus)

Έχει καπια ιδιαιτεροτητα στο φύτεμα?συντομα θα ανεβάσω και φότο.

Αν δεν κάνω λάθος τον ίδιο εχινόδορο έχω κι εγώ.... Καμία απολύτως ιδιαιτερότητα! Απλά μη το φυτέψεις κοντά σε τζάμι ώστε να μπορεί να απλωθεί και να δείξει την ομορφία του!

Link to comment
Share on other sites

post-5909-1231009940_thumb.jpg post-5909-1231012267_thumb.jpg

post-5909-1231012291_thumb.jpg post-5909-1231012311_thumb.jpg

post-5909-1231012325_thumb.jpg post-5909-1231012340_thumb.jpg

post-5909-1231012361_thumb.jpg post-5909-1231012373_thumb.jpg

Ευγαλα την αεραντλία και έδωσα και τα ψαράκια, μεινανε οι γαριδούλες :thumbup: και πολλαααα σαλιγκάρια :thumbup:

Τώρα οι γαρίδες βολτάρουν πιο πολύ και τις χαίρομαι καλύτερα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και πολυ τυχερος που εχεις τετοια αλγη στο ξυλο ειναι πανεμορφη! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλα σας λόγια!!

Τα σαλιγκαράκια είναι πααααρα πολά όμως και αποτι φαινεται γεννάνε συνέχια!!!

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Eγω ριχνω μια της tropica με πολυ σπιρουλινα. (36%)

Νομιζω οτι τους κανει καλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-5909-1232120385_thumb.jpg post-5909-1232120423_thumb.jpg

Η επιφάνια δεν εχει καλή ανατάραξη και εχει σχηματιστει κατι σαν κρουστα!!

Δεν φιανεται στις φοτο αλλα θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια καλήτερη.φαινεται ομως η ανατάραξη.

Η κρούστα τι ειναι?

και μήπος πρεπει να κανω κατι για καλητερη αναταραξη?ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφή ρίχνεται στις γαριδούλες σας?Εχουν καμια ιδιαιτερη προτίμιση?

Καλησπερα εαν διαβασεις ενα ποστ που εχω κανει περι γαριδων, θα δεις οτι οι γαριδες τρεφονται κυριως με αλγες, βιοφιλμ , γενικα με μικροοργανισμους.

Τροφες φυτικης προελευσεως ειναι καταλληλες, ομως εαν θελεις κατι πιο καλο και ειδικο παρε της dennerle crusta gran και algenfutterblatter

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...