Jump to content

ΑΛΗΘΕΙΑ ή ΨΕΜΑ


Recommended Posts

μπααααα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι με μια ανασα δεν μπορω να μεινω 13 ωρες κατω απ το νερο;.........ΟΕΟ;

Link to comment
Share on other sites

περνουσε πολυ καλα το χρυσοψαρο κ γιαυτο προσπαθουσε να φυγει φαινεται!

σε 13 ωρες το ψαρι θα ειχε παθει αφυδατωση , θα ειχαν ξεραθει τα βραγχια του κ θα ειχε ψοφησει.

τωρα αν η γιαγια εχασε λιγο τις ωρες κ αντι για 13 ηταν 3 μπορει να κ να συνεβει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέμα ξέρω όμως τι έχει συμβεί σε εμένα .

Χρυσόψαρο , Botia modesta και Clarias να έχουν βγει απο το ενυδρείο τη νύχτα και το πρωί να τα βρω από κάτω , με το δέρμα τους να εχει στεγνώσει απο τη μια πλευρά του σώματος .

Δεν ξέρω πόσες ώρες ήταν έξω απο το νερό .

Ο modesta ομως μου το έκανε συχνά και πέρναγε απο τα καλώδια που βγαίνουν απο το ενυδρείο .

Επίσης μου εχει συμβεί σε αστακό που τον είχα χάσει για ένα μήνα απο μέσα από το ενυδρείο να τον βρω ζωντανό κάτω από ένα ράφι .

Πάντως κάτω από προϋποθέσεις δεν το θεωρώ απίθανο .

Και λέγοντας προϋποθέσεις εννοώ , θερμοκρασία και υγρασία .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το clarias αφου δεν εφυγε εξω απο το σπιτι παλι καλα...!

αν δεν κανω λαθος αυτα δεν ειναι που μπορουν να διανυσουν μεγαλες αποστασεις εκτος νερου??

καλα ο αστακος πως αντεξε ενα μηνα?

τι ετρωγε? απιθανο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει apple snail σκαρφαλώσει έξω από το ενυδρείο και να μείνει για 10 ώρες στο πάτωμα! Άκουσα ένα γκουπ το βράδι, αλλά δε σηκώθηκα να δω. Το πρωί το είδα, το έβαλα σε ένα μπολάκι με νερό και μετα από μερικές ώρες βγήκε και άρχισε να κόβει βόλτες.

Το ίδιο με common pleco φίλου γύρω στα 20cm, ακριβώς πόσες ώρες ήταν έξω δεν ξέρουμε, σίγουρα όμως πάνω από 6. Είχε ξεραμένο δέρμα και είχε "κοκκαλώσει", αλλά όταν το έβαλε στο νερό μετά από λίγο συνήλθε.

Link to comment
Share on other sites

σαν πλακα ειναι ολο αυτο :thumbup:

δεν ηξερα οτι εχει ελπιδα να ζησει καποιο ψαρι τοσες ωρες εκτος νερου

περα απο το στεγνωμα της επιδερμιδας του τι αναπνεει τοσες ωρες;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει apple snail σκαρφαλώσει έξω από το ενυδρείο και να μείνει για 10 ώρες στο πάτωμα! Άκουσα ένα γκουπ το βράδι, αλλά δε σηκώθηκα να δω. Το πρωί το είδα, το έβαλα σε ένα μπολάκι με νερό και μετα από μερικές ώρες βγήκε και άρχισε να κόβει βόλτες.

Apple Snails βρήσκω συνεχώς μέσα στο σπίτι, είτε στο σαλόνι, είτε στο δωμάτιο! Τώρα το πόσο καιρό είναι εκτός νερού δεν ξέρω! Πάντως κανένα από αυτά δεν μου έχει ψοφήσει, απλά κάποια συνέρχονται άμεσα και κάποια μου έχουν κάνει και μία εβδομάδα να ξεμυτίσουν από την στιγμή που τα πετάω μέσα στα ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα :thumbup:

Τα δικα μου τα ψαρια, οταν πηγα το καλοκαιρι διακοπες και τα αφησα σπιτι, δεν γουσταραν και με ακολουθησαν με τα "ποδια" στο εξοχικο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα :thumbup:

Τα δικα μου τα ψαρια, οταν πηγα το καλοκαιρι διακοπες και τα αφησα σπιτι, δεν γουσταραν και με ακολουθησαν με τα "ποδια" στο εξοχικο :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

μου εχει τυχει πλεκο εκτός νερού για κανα 6-ωρο βεβαια ειχε λιγο νερακι το ξύλο πανω στο οποιο ήταν οταν βγήκε απο το νερό.

Πάντος το πρωί ήταν στο πά

τωμα αλλά ΖΩΝΤΑΝΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

όντως τι αναπνέουν ρε παιδιά τα ψαράκια εκτός νερού.. εκτός αν πέφτουν σε κάποια κατάσταση νάρκης με μειωμένες απαιτήσεις.

πάντως τα apple snails έχουν και ειδικό σωληνάκι το οποίο σηκώνουν έξω από το νερό σαν τα υποβρύχια και ρουφάνε αέρα! οπότε και έξω από το νερό μπορεί να επιβιώσουν, πως δεν ξεραίνονται όμως δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με τοσο κρυο που κανει, οταν βγενουν εξω, γινονται ψαροπαγακια, πεφτουν σε ναρκη, αν εχει και υγρασια, αναπνεουν μια φορα στο τοσο και την γλυτωνουν.. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμερικανιά μου φαίνεται, μάλλον η εν λόγω κυρία που απ' οτι καταλαβαίνω ζεί μόνη έχει παράξενες φαντασιώσεις! :thumbup::D:D

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...