Jump to content

πληροφορίες κλαδέματος


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος σε κάποια θεματάκια.

1) Το echinodorus tenellus, σε περίπτωση που θέλουμε να του δώσουμε συγκεκριμένο ύψος, μπορεί να κλαδευτεί με ψαλίδι από πάνω όπως για παράδειγμα η βαλισνέρια...?

2) Τι ψαλίδια χρησιμοποιούμε για κλάδεμα κάτω απ' το νερό...? Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε ή υπάρχουν ειδικά γι' αυτή τη δουλειά...? Λογικά τα συνηθισμένα που χρησιμοποιούμε στο σπίτι θα σκουριάσουν, όχι...? :thumbup: Αααα, το ίδιο θα ήθελα να μου πείτε και για τα τσιμπιδάκια που χρησιμοποιούμε για τις λεπτοδουλειές του ενυδρείου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα συνηθισμένα για τα φρύδια...? :D

Ευχαριστώ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο το tenellus δεν κουρευεται οπως οι valisnerieς. θα χαλασουν τα φυλλα του.

το δοκιμασα κ εγω αλλα ψηλωνε πολυ κ αναγκαστηκα να το βγαλω.

απο ψαλιδια κ τσιμπιδακια εχω κρατησει απο αυτα που εχει το σπιτι.

τα χρησιμοποιω πλεον μονο για τα ενυδρεια κ τα σκουπιζω καλα μολις βγουν απο το νερο κ ακομα δεν εχουν σκουριασει..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια Αντώνη... Το ψαλίδι είσαι σίγουρος ότι δεν αφήνει κάποια ουσία στο νερό του ενυδρείου μας...? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια Αντώνη... Το ψαλίδι είσαι σίγουρος ότι δεν αφήνει κάποια ουσία στο νερό του ενυδρείου μας...? :thumbup:

Αφήνει στο νερό, οτι θα άφηνε κάτι που το έχεις πλύνει με χημικά, όπως όλα τα κουζινικά σκεύη.

Τίποτα περισσοτερο και τίποτα λιγότερο.

Καλό είναι να εχεις ένα ψαλίδι μόνο για τις εργασίες του ενυδρείου σου.

Εγω προσωπικά, χρησιμοποιώ το ψαλίδι της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...